Zdalny wyświetlacz LCD do czujnika smogu

Zdalny, dotykowy wyświetlacz na ESP8266

Nettigo często jest pytane o wyświetlacz do czujników smogu - taki z dużymi czytelnymi cyframi. Taki, który może wyniki pomiarów zaprezentować osobom starszym. Przydałoby się coś w tym kierunku zrobić. Ideałem byłby dotykowy e-paper, ale cena takich modułów jest przynajmniej 2-3 razy wyższa od odpowiedników ciekłokrystalicznych.

Mój pomysł na takie urządzenie to:

• Ekran dotykowy TJCTM24024-SPI 2.4" TFT (grafika: ILI9341, dotyk: XPT2046, interfejs: SPI)
  • Wemos D1 mini - znany, lubiany, mały, tani i działa

NAM%20remote%20display%20-%20top

NAM%20remote%20display%20-%20bottom

Płytki prototypowe zamówiłem dzisiaj rano. Powinny być za około 2 tygodnie. Polutuje, przetestuję, dam znać. Do tej pory będę pracował na wersji kablowej.

Jak to ma działać?

Po podłączeniu zasilania, konfiguracja przez WiFi. Wpisanie nazwy sieci, klucza do WiFi i adresu źródła danych JSON. W naszym wypadku będziemy korzystać z data.json wystawianego przez każdy czujnik podpięty do AQI.ECO. Moduł pobiera dane i je prezentuje na ekranie. Sposób prezentacji (liczby, słupki, wykresy) to już sprawa oprogramowania, którego na tę chwilę jeszcze nie ma i trzeba je wyrzeźbić.

Obudowa?

Jak będzie działać to coś zaprojektuję w Fusion 360 i wydrukuję.

Zasilanie?

W zasadzie to nie chciałem niczego narzucać. Do zasilania można wykorzystać:

• ładowarkę z wtykiem micro USB podpiętą do Wemosa
  • źródło zasilania 3.3V podpięte do wejścia VIN
  • źródło zasilania 5V podpięte do gniazda Vin - w zasadzie nie używamy 5V nigdzie w całym systemie, więc można podać do ~6V, bo i tak idzie to przez regulator napięcia.

Gniazdo SD

Bonusem dostaliśmy w projekcie możliwość korzystania z gniazda SD. Teoretycznie może służyć w różnych celach. Można na karcie zapisać grafiki - skórki interfejsu, można zapisywać logi z pomiarów (tylko po co skoro jest aqi.eco). Było wbudowane w wyświetlacz, grzech było nie wykorzystać.

1 Like

Czy dobrze rozumiem, że coś takiego będzie można zabrać gdziekolwiek gdzie jest wifi i wyświetlać dane z mojego czujnika? Czy tylko będzie działało w tej sieci do której jest podpięty czujnik?

Genialny pomysł @irukard :blush:
Zamawiam KIT jak już będzie.

To działa przez Internet. Więc jak masz dostęp to będzie działało. Na tej samej zasadzie mają działać zewnętrzne tablice LED.

A dziękuję :slight_smile: Ale sam sprzęt to pikuś. Jeszcze soft trzeba wyczarować. Po cichu liczę na pomoc środowiska Open Source.

1 Like

Może matryce matrix, mam takie zakupiłem u myfriendow po 6£, kazdy moze sobie dobrac ilosc paneli.

Testujemy matryce LED zewnętrzne. Ale do wnętrz lepszy będzie jednak LCD.

Bardzo fajny projekt, czekam na gotowy zestaw!
Ale zastanawiam się czy można by było dodać do niego czujnik temperatury np. DS18B20, do mierzenia temperatury w pomieszczeniu?

Witaj na forum @Chemikv

Jeśli już dodawać coś do wewnątrz to lepiej BME280. Będzie od razu precyzyjniesza temperatura i wilgotność względna z ciśnieniem.

Już płytkę 3 razy poprawiałem. Zmieniam to i owo. Testowy soft pobiera dane z aqi.eco. Pinów brakuje więc I2C to wyzwanie. Spróbuję coś na to poradzić.

mysie ze display matrix również w domu zda doskonale egzamin jest czytelny ma dużą rozdzielczość (64x32 lub 128x64) i ich wielokrotnośćObraz

Rowniez dobrym rozwiązaniem są statusy kolorów, takie jak na aqi.eco, powietrze jest bardzo dobre ledy świecą na zielono nie podchodząc do czujnika, nie uruchamiając aplikacji widzimy jakie mamy powietrze danego dnia.

Dawno mnie tu nie było…

Kilka wersji później mamy 0.2.2.

Płytka wygląda tak:
2-prz%C3%B3d
2-ty%C5%82

Jej nieco starszą, przetestowaną wersję wrzuciłem do sklepu:

Dosłownie kilka sztuk dla tych, którzy chcą się pobawić w pisanie jakiegoś softu. Na chwilę obecną nie planujemy żadnych kitów, zestawów, czy zlutowanych modeli.

0.2.2 w stosunku do 0.2.0 ma te same wyprowadzenia do podłączenia ekranu LCD. Wwersji 0.2.2 (jeszcze nie przetestowanej) dodałem kilka rzeczy:

• Doszła możliwość dolutowania modyfikacji pozwalającej na sterowanie podświetleniem (trzeba przeciąć zworkę J1, wlutować rezystor 10K w miejsce R1 i jeden mosfet w miejsce Q1). Miejsce na PCB zostało opisane jako BL MOD. Bez tej modyfikacji podświetlenie ekranu jest zawsze włączone.
  • Reset wyświetlacza podpięty jest pod reset Wemosa. Poprzednio było na stałe do 3V3. Oznacza to że zawartość wyświetlacza zniknie po restarcie Wemosa.
  • Dodałem gniazdo do którego potencjalnie można podpiąć BME280, DS18B20 lub coś na UART (czujnik smogu). Ogólnie to piny sprzętowe RX i TX więc po podpięciu tam czegoś może być problem z programowaniem przez USB. Ale to taki kompromis.

Wersję 0.2.2 zamierzam dzisiaj zamówić, więc będzie za jakieś 1,5-3 tygodni. W zależności od tego jaką wysyłkę wybierzemy.

Co jest do zrobienia:

1. Oprogramowanie:
  • Konfiguracja przez WiFi (na zwór Luftdaten i NAMF)
  • Autoupdate
  • Pobieranie czasu po NTP
  • Wyświetlanie danych z AQI.eco
  • Obsługa lokalnego BME280, DS18B20
  • Obsługa lokalnego czujnika PM (prawdopodobnie NPMS-5, bo daje temperaturę i wilgotność), ale nie wykluczam SDS011 czy PMS5003 / PMS7003
  1. Obudowa. Chyba druk 3D sprawdzi się najlepiej.

EDIT: Zamówione 20szt testowych 0.2.2. Będą za jakieś 2 tygodnie.

Jeżeli ktoś chce spróbować swoich sił w programowaniu, to chętnie się podzielę płytką jak przyjdzie. Jeżeli ktoś się zobowiąże do napisania jakiegoś sensownego kodu w ramach KDP, to mogę nawet podesłać kompletny zlutowany moduł (PCB, LCD, Wemos + BME jak się okaże że działa).

2 Likes

Nie mamy tu żadnego kodera? :worried:

Takie realia. Jesteśmy my z Nettigo, a poza tym to nikt się nie garnie do pomocy. Ale forum KDP pełni ważną rolę w projekcie. Testy, sugestie, zgłaszanie błędów i wyznaczanie kierunku rozwoju. To wbrew pozorom bardzo dużo.

Fajnie byłoby zwerbować kilka osób. Ale spokojnie… Nie od razu Rzym spalono :slight_smile:

Chyba trzeba się będzie zabrać za naukę i coś samemu porobić. Kiedyś, dawno temu pisałem całkiem sporo w Delphi :wink: Jakieś tam podstawy są. Ciekawe czy trudno byłoby ogarnąć takiego ESP8266…

Już zamówiłem, niebawem dojdzie to w przyszłym tygodniu się zabiorę i może coś z tego wyjdzie, zobaczymy. Na pierwszy rzut: aqi.eco, ntp i BME280.

@tomwe super. Jak przyjdzie wersja 0.2.2 to Ci podeślę. Może nie lutuj na twardo do PCB 0.2.0 tylko użyj gniazd.

ok, oczywiście pójdzie prototyp zanim soft będzie w miarę gotowy :slight_smile:

Do mnie przyszły części ale zupełnie nie wiem co mogę wrzucić do D1. Można prosić o jakiś wsad, żeby można było się jakoś zaczepić i może od czegoś zacząć, nie od zera :wink:

Rano coś podrzucę. Używasz Platformio?