Wizualizacja danych i rejestracja czujnika luftdaten

Wizualizacja ilości czujników w poszczególnych miastach na airtube daje możliwość pewnej rywalizacji. W jakiej miejscowości jest najwięcej czujników. Jednak taka rywalizacja dyskryminuje małe miejscowości. Na razie np Łomianki są w pierwszej dziesiątce, ale gdy “obudzi” się więcej dużych miast to niestety znikną z czołówki. Gdyby można zrobić listę czujników z uwzględnieniem ilości mieszkańców. Np na ile w danej miejscowości przypada mieszkańców na jeden czujnik. Wtedy wszystkie miejscowości miały by równe szanse. Czy to jest do zrobienia?

Czy ktoś analizował możliwość oceny jakości powietrza zgodnie z obowiązującymi normami na podstawie danych z czujnika lufdaten?
Norma roczna PM10 wynosi 40 μg/m3 - czy jest możliwość określenia średniej rocznej na podstawie danych z czujnika?
Norma dzienna PM10 wynosi 50 μg/m3 - wprawdzie dane z czujnika określają średnią 24h, ale narastająco w sposób ciągły z ostatnich 24 godzin
GIOŚ mierzy średnią 24 h na każdy dzień (dobę) oraz określa ilość przekroczeń średniej dobowej w ciągu roku. Czy jest możliwość uzyskania takich danych ?
Dla PM 2,5 obowiązuje tylko norma roczna i wynosi 25 μg/m3

oczywiście, że jest taka możliwość, prościutki skrypt i masz takie dane od ręki. Pozostaje kwestia ilości pomiarów potrzebnych do średniej, przede wszystkim rocznej

Przeanalizowałem dane z tych czujników. Wydaje mi się, że jest tak:

• opensensemap.org nie wylicza żadnej średniej, wyświetla po prostu ostatni odczyt. To są te same dane, które można zobaczyć na Air Quality Info w narzędziach diagnostycznych lub w opcji “dane chwilowe”.
  • luftdaten.info wyświetla też średnie, wydaje mi się, że z ostatniej godziny, ale nie jestem pewien skąd rozbieżność z Air Quality Info. Po otwarciu “+” i pokazaniu wykresu, pokazuje się średnia krocząca 24-godzinna - taka sama jak po kliknięciu 24h w AQI,
  • airtube.info - to jest dla mnie zagadka, nie wiem skąd biorą się rozbieżności :slight_smile:
1 Like

Air Quality Info wyświetla tę informację na stronie statystyki roczne. Jest tam dostępna średnia roczna dla PM10 i PM2.5.

Na tej samej stronie przedstawiona jest ilość dni wg. poziomu zanieczyszczenia. Poziomy “wysoki” i “bardzo wysoki” wskazują na ilość dni w których PM10 przekroczyło 50 μg/m3.

Bardzo ładnie zrobione. Gratuluję. Faktycznie można zsumować i będzie ilość dni z przekroczeniami powyżej 50,ale oglądając stronę, sam tej informacji nie zauważyłem. Myślę że ze względu na to, że wartość ta jest brana jako porównawcza w wielu statystykach warto by dodać wartość liczbową dni z przekroczeniami PM 10 powyżej 50 μg/m3 . Dopuszczalne jest 35 takich dni. Wątek śledziłem ale trochę dla mnie czarna magia, więc nie wgłębiałem się. A czy jest możliwość podłączenia wszystkich czujników z miasta i wyświetlania danych średnich dla całego miasta ?

Dobry pomysł, zajmę się tym.

Właściciel czujnika musi sam utworzyć sobie taką stronę i wtedy może skonfigurować wszystkie swoje urządzenia do wyświetlania wyników. Opcji liczenia średniej z kilku czujników nie ma - wydaje mi się, że bardziej interesujące są wyniki z najbliższego sąsiedztwa.

Gdzie można sprawdzać, czy pojawiła się nowa wersja FW od luftdaten i gdzie sprawdzić poprzednie wersje? Auto-update mam wyłączony, więc uprzedzam poradę, że samo się zaktualizuje i będzie widoczna wersja u góry strony konfiguracji czujnika :stuck_out_tongue:

https://www.madavi.de/sensor/update/data/

Tu masz pliki. Z grubsza wszystko. W katalogu previous znajdziesz poprzednie wersje. Jeżeli nie chcesz autoupdate to ściągnij plik latest i wygrepuj z niego ciąg NRZ-.

Żeby było zabawnie, to serwer update za każdym razem sprawdza wersję wywołując:

#!/bin/sh
strings ./data/latest.bin|grep ^NRZ-

Bardzo profesjonalny system jak widać :slight_smile:

:stuck_out_tongue:
dzięki za info

Cześć, nie wiem czy dobrze rozumiem, ale czy pojawienie się czujnika w Kanarku jest zależne od pojawienia się czujnika na mapie Luftdaten? Mam plan aby dawać klientom gratis czujnik smogu do każdej instalacji (robimy fotowoltaikę), ale wolałbym wiedzieć, że faktycznie doczekam się wizualizacji czujnika w kanarku :/.

Zazwyczaj jest to kilka-kilkanaście minut po dodaniu czujnika do sieci luftdaten. Do zrobienia w kilka minut jak się korzysta z bety serwisu do dodawania czujników.

Czy dobrze rozumiem ten wpis, że jest już testowane automatyczna rejestracja do luftdaten. Można prosić o więcej szczegółów jak skorzystać z tego serwisu.

Tak, jest i działa, dodawanie jest bardzo proste. Nie wiem jednak czy adres do automatu można już upubliczniać

Dziś adres ma być upubliczniony, więc chwila cierpliwości

chętnie zarejestruję swo drugi czujnik za pomocą tego automatycznego skryptu, ale nigdzie nie widze odnośnika u nich na www. A czekanie na ręczne dodanie to jakieś 3 tygodnie pewnie, przynajmniej tyle to u mnie trwało ostatnio

Bo to zamknięta beta dla tych co “są tacy OpenSourcowi” i siedzą nad projektem latami i inwestują czas i pieniądze aby pomóc innym.

2 Likes

heh, jak to mówi teraz młodzież: nawet śmiechłem