Warszawska Ścieżka Rowerowa

#1

Warszawska Ścieżka Rowerowa to mobilna mapa dla stołecznych cyklistów. Idea narodziła się z potrzeby łatwego i bezpiecznego poruszania się po mieście. Mając do dyspozycji darmową podręczną mapę wyznaczymy trasę po drogach przeznaczonych dla rowerów. Omijamy chodniki i drogi, nie denerwujemy pieszych i nie ryzykujemy potrącenia na jezdni.

W trakcie 2 lat prac nad projektem udało się zebrać wiele informacji o warszawskiej infrastrukturze rowerowej. Kilometry dróg dla rowerów, ciągów pieszo-rowerowych, pasów, kontrapasów, a także punkty przyjazne rowerzystom. Dostępne POI to stojaki rowerowe (stojaki.waw.pl), stacje Veturilo, punkty Bike Spot (bikespot.com.pl), a już za chwilę samoobsługowe stacje napraw IBOMBO i na tym nie koniec.

Sukcesy

• Natywna aplikacja na Androida. Blisko 5000 pobrań, ocena 4.6 w Google Play. WŚR jest dokładna, szybka, z minimalistycznym i lekkim interfejsem.
• Strona internetowa z mapą pod adresem warsawbikepath.com dla systemów innych niż Android.
• Współpraca z stojaki.waw.pl, bikespot.com.pl i „Pełnomocnikiem Prezydenta m.st. Warszawy ds. komunikacji rowerowej”.
• Fanpage facebook.com/warsawbikepath.
• Aplikacja została doceniona przez: aplikacja AntyApps – aplikacja miesiąca (ocena 4+); Komputer Świat (Pan Appka #24); Radio ESKA i gazetę Metro Warszawa. Największym sukcesem są jednak pozytywne wpisy w Google Play “Dzięki Twojej aplikacji odważyłam się poruszać po Warszawie rowerem…”

Plany

Zwiększenie zasięgu aplikacji oraz funkcjonalności. Infrastruktura rowerowa rozwija się w wielu miastach, a moda na rowery jest coraz silniejsza. Moje plany to stworzenie wersji, która nie będzie ograniczona ze względu na region. Początkowo dla wybranych miast, następnie szerzej, aż po szlaki rowerowe. Nowa nazwa i domena. Funkcjonalnie chcę przeistoczyć aplikacje z mapy w nawigację z możliwością wyznaczania trasy w oparciu o wszelkie możliwe dane m.in. OSM. Przydałaby się także wersja na iOS. Z założenia podstawowa wersja aplikacji jest i będzie darmowa.

Potrzeby

• Dane o infrastrukturze innych miast. W szczególności wielkie ośrodki miejskie jak Łódź, Kraków, Gdańsk, Poznań, Wrocław czy Katowice.
• Pomoc przy promowaniu aplikacji w sieci.
• Wsparcie w kierunku uzyskania dofinansowania ze strony akcelerator przedsiębiorczości, które pozwoli na sfinansowanie rozwoju projektu.
• Współpraca przy wygrywaniu konkursów i rozwijaniu portalu.

1 Like
#2

Hej,

@msz otwiera “otwarte” mapowe dane Warszawy (mapa.um.warszawa.pl). Jego projekt można by rozbudować na inne serwisy mapowe. https://github.com/kodujdlapolski/MiejskaMapa

Jako Fundacja ePaństwo możemy pomóc z dostępem do danych Wrocławia i Gdańska obecnie, a w przyszłości także innych miast, z którymi będziemy współpracować.

@Kasia_Lodz - orientujesz się, czy dane publikowane na http://gis2.mapa.lodz.pl/RowerowaLodz/default.aspx są dostępne poprzez jakieś API? Lub czy można je wyeksportować? Czy to wasz Fenomen-owy projekt?

#3

@Kasia_Lodz - orientujesz się, czy dane publikowane na http://gis2.mapa.lodz.pl/RowerowaLodz/default.aspx są dostępne poprzez jakieś API? Lub czy można je wyeksportować? Czy to wasz Fenomen-owy projekt?

Tak, to nasz Fenomenowy projekt. Dane nie są wystawione na API.
Do wyeksportowania potrzebna jest zgoda właściciela danych -> kontakt@rowerowalodz.pl

Z danymi z Wrocławia i Gdańska nie powinno być problemu.

#4

@Kasia_Lodz Najchętniej na początku przytuliłbym dane z Łodzi, adres e-mail podałaś. Natomiast nie wiem jak mogę się dobrać do danych z innych miast? Proszę o namiary na osobę bądź API.

@msz Chętnie się przyjrzę projektowi Miejska Mapa. Tym bardziej że w WŚR sam też chciałbym z takich danych skorzystać.

#5

We Wro bede w piatek - ustale / udostepnie lub podam termin
W Gdansku - skontaktuje Cie z odpowiednia osoba

#6

@Kasia_Lodz Super, czekam na informacje :slight_smile:

#7

@Kasia_Lodz Czy mogę się z Tobą skontaktować na priv w sprawie łódzkich map? Mój mail: wojciech.topolski@gmail.com

#8

Wro: właśnie uaktualniają swoją mapę (mają aktualną ale w corelu, co nasz raczej nie urządza)
Gda: jestem w trakcie
Ldz: napisz na kontakt@rowerowalodz.pl

#9

@Kasia_Lodz Napisałem maila do Rowerowej Łodzi, ale nie dostałem odpowiedzi. Swoją droga to nie pierwszy raz gdy probuję się skontaktować z ta organizacja. Już wcześniej pisalem do nich wiadomosci. Część była bez odpowiedzi reszta w stylu “odezwiemy się”. Ja się przy Łodzi nie upieram, choć chciałbym zrobić ją jako pierwszą. (Mam duży sentyment do czasów studenckich :smile: )

#10

Cześć,

Widzę, że brak głosu z Krakowa - chyba, że coś działacie “w tle”? - więc pomyślałem, że może coś poszukam. Wygląda na to, że chyba warto zacząć tutaj:

Są też jakieś zbiory już opublikowane na CartoDB

https://zikit.cartodb.com/tables/infrastruktura_rowerowa/public#

HTH,
Tomek

1 Like
#11

@Nuanda dziekuje, zbadam temat :smile:

#12

@Nuanda Udało się bezproblemowo pobrać i przetworzyć mapy. Technicznie jest OK. Pozostaje kwestia prawna, czy mogę ich użyć. Gdy będę miał pewność, to wersja aplikacji dla Krakowa pojawi się jeszcze w tym roku.

#13

Są to jednak chyba jednorazowe wrzuty do CartoDB, prawda? Zapewne Was interesuje coś aktualizowane na bieżąco. Niestety, w warstwach krakowskiego ArcGISu (http://msip.um.krakow.pl/arcgis/rest/services) nie znalazłem ścieżek, a takie coś pewnie byłoby dla Was idealne.

Krakowianie w sławnym referendum “Roveram et Circenses” głosowali za rozbudową sieci ścieżek, więc spodziewam się, że mapka może w przyszłości się dość szybko zmieniać. Może ów oficer rowerowy będzie w stanie pomóc z aktualizacjami.

#14

Otwieramy Wrocław!

#15

Ze swojej strony bardzo chętnie wezmę udział w konsumowaniu danych.

Przy okazji pochwałę się, że na ukończeniu (kwestia tygodnia) jest wersja dla Krakowa. Dzięki danym które wskazał @Nuanda powstał klon aplikacji. Wersja “beta” jest dostępna pod adresem: https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.wtopolski.android.krakowbikepath (wymaga paru kosmetycznych poprawek)

2 Likes
#16

Wojtku, napisz, jak apka będzie do pokazania - chętnie prześlę paru ludziom, w tym może uda się zainteresować nią Kraków Miastem Rowerów.

1 Like
#17

BTW: http://www.bikecitizens.net/ dostali dofinansowanie z https://opendataincubator.eu/incubator-companies/

1 Like
#18

@Nuanda Apka jest wystarczająco gotowa: https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.wtopolski.android.krakowbikepath

@krzysiekmad Dzięki za info, ale moja apka to fajne hobby i dobre portfolio, ale kiepski produkt.