Szpak - zasilany energią słoneczną czujnik czystości powietrza z LoRaWAN

Panie i Panioły :slight_smile:

Przy współpracy ze Stowarzyszeniem Otwarta Sieć Rzeczy zaprojektowałem i wyrzeźbiłem Szpaka. Nazwa pochodzi od SPAQS (Solar Powered Air Quality Sensor).

Może być zasilany z 5V lub z panelu PV. Posiada wbudowane ładowanie ogniw litowo-jonowych. Na pokładzie znajduje się koszyk na ogniwo 18650 (lub dwa). Ze Światem łączy się przez LoRaWAN - sieć The Things Network, której Otwarta Sieć Rzeczy jest ambasadorem. Żeby nie mnożyć bytów czujnik używa obudowy i osprzętu znanego z Nettigo Air Monitor 0.3. Soft obsługuje SDS011, BME280 i HECA.

Przy zasilaniu sieciowym, może używać grzałki. Przy zasilaniu z PV na chwilę obecną nie. W przyszłości możliwe, że będzie to wykonalne przy większym panelu PV.

Nie obeszło się bez drobnych pomyłek. W wersji 0.0.2 zamienimy RX z TX żeby konstrukcja była zgodna z resztą LoRaWAN-owskich smogometrów na Heltecu. Potrzebna będzie też nieco inna przetwornica step up, która nie będzie zasilana z VEXT a jedynie nim włączana (wydajność prądowa jest za niska dla wersji SDS011 z nowym wentylatorem - 2020 Q4+)

Źródła: Solar Powered Air Quality Sensor - EasyEDA
Licencja: TAPR

Niebawem udostępnimy githuba z firmware.

IMG_20210305_130717

3 polubienia

Gratuluję!
Bardzo kibicuję temu projektowi i będę się przyglądać jego rozwojowi. Całkiem niedawno bardzo chciałem coś podobnego u siebie, ale musiałem zrezygnować :face_with_hand_over_mouth:

I tak prawdę powiedziawszy, dlatego za Szpaka zabraliśmy się na poważnie. Chciałbym aby docelowo pracował na PV z HECA i grzałką. Niezależnie od innych źródeł zasilania, sieci wifi i innej infrastruktury.

1 polubienie

Pomysł dobry choć co do grzałki i pv nie jestem przekonany. Chyba, że będzie działać tylko do 4,0V. Osobiście wolałbym żeby w jej miejsce zrobić pomiar prędkości i kierunku wiatru.

Macie jakąś bramkę things network w dobrej cenie w ofercie?

Nie mamy w ofercie. Ale polecam MikroTik z anteną 6.5dBi. Mam taką na domu. Bardzo ładny zasięg.