Strona informacyjna dla czujnika Luftdaten

proszę o info czy jest możliwość postawienia tej strony na tym hostingu: https://www.ovh.pl/hosting/hosting-osobisty.xml
I jeśli tak to proszę o jakieś instrukcje dla zielonego w temacie jak to zrobić. Na pewno przyda się nie jednej osobie taki poradnik

@OhNoSmog - tak, OVH będzie działał, zgodnie z tym co kol. @trebor zaraportował wyżej. Trzeba jedynie wyłączyć “firewall aplikacji” - blokuje on żądania z podejrzanego urządzenia jakim jest ESP8266.

Co do sposobu postępowania, to znajduje się on w README:

W skrócie:

1. Instalujemy za pomocą phpMyAdmin plik bazy danych (mysql-schema.sql).
  2. Lokalnie kopiujemy src/htdocs/config-empty.php do config.php.
  3. W pliku tym ustawiamy dane sensora i dane bazy MySQL.
  4. Za pomocą FTP-a Wrzucamy wszystkie pliki z katalogu src/htdocs do konta OVH.

W razie pytań daj znać, jak na razie udało się odpalić stronę u wszystkich którzy zgłosili się z potencjalnymi problemami :slight_smile:

1 Like

Tomek, mam pytanie dotyczące możliwości AQI. Mianowicie czy dałoby radę zrobić tak, by np. gdzieś w konfigu dodać opcje (dla chętnych) aby na stronie głównej wyświetlały się domyślnie wartości aktualne (wykres + tabelka) oraz by pod wykresem PM pojawiły się jeszcze 2-3 wykresy pomocnicze (temperatura, wilgotność i ciśnienie).
A np dopiero po kliknięciu w indeks 1h czy 24h pojawiało się to co jest w aktualnej wersji?

Moim zdaniem to zły pomysł. Podawanie danych chwilowych to takie działanie na pograniczu wprowadzania ludzi w błąd. Żadne normy nie określają jaki wpływ mają takie chwilowe skoki na zdrowie człowieka. Owszem fajnie jest pokazać: patrz 1500ug/m3! To mój sąsiad tak dymi. Niemniej, jeżeli mamy rzetelnie podawać stan powietrza, to taka opcja… jest mocno kontrowersyjna.

EDIT: Chyba że aktualne oznacza to co jest teraz, a nie dane chwilowe… W takim razie popłynąłem z wywodem nie na temat :stuck_out_tongue:

Dlatego zaznaczyłem już na wstępie jako opcja dla chętnych. Jednak jak by była taka możliwość to mogłoby to być okraszone odpowiednim nagłówkiem, że wykres prezentuje dane chwilowe.

Zgadzam się z tym, że wyświetlane wartości i parametry powinny być prezentowane zgodnie ze sztuką i normami, jednak podgląd obecnego (aktualnego - chwilowego stanu czystości powietrza) też jest, moim skromnym zdaniem, dobrą opcją (z akcentem na opcja).

P.S. W sumie to nawet bardziej niż typowa chwilówka dla PM interesuje możliwość dodania 2-3 dodatkowych wykresów pomocniczych z temp, ciśnieniem i wilgotnością (1h i 24h) na stronie głównej

1 Like

A to akurat również uważam za spoko opcję.

A może by nałożyć dane chwilowe na główny wykres? Czy 4 wykresy na jednym nie będą widoczne?
Albo odzielnie PM10 chwilowe + godzinne a na drugim PM2.5.

Powoli zbliżamy się do opcji “a weź i skonfiguruj sobie sam”.

To mogłoby nawet nie tyle ciekawie wyglądać ale dałoby obraz sytuacji w stopniu więcej niż bardzo zadowalającym. Ponieważ mamy wykres zgodnie z normami a także możemy obserwować chwilowe anomalie jak np.

co do stwierdzenia

to raczej byłbym zwolennikiem, by mimo wszystko prezentacje na stronie były spójne i wyglądały tak samo u każdego. no chyba, że można coś sobie dokonfigurować po za stroną główną (bo przecież ona jest chyba priorytetem)

Tutaj mam też pytanie do Tomka. Na zakładce z wykresami, można wybrać sobie wykres i rozkład (chwilowy, 1h, 24h, 30dni). Czy myślałeś o tym by można było po wybraniu wykresu kliknąć w link i pobrać wartości do np csv lub excela czy innego formatu?

Można by te wartości chwilowe wyświetlić jako cienkie linie, obok “obszarów” oznaczających średnie ważone. Dodałem issue do backloga.

Co do konfiguracji strony głównej, to nie wiem czy nie skonstruujemy zbyt skomplikowanego monstrum. No ale dodałem do backloga, zobaczmy co z tego wyjdzie.

Eksport do CSV dałoby się dorobić dość łatwo. Dodane do backloga.

Czy byłaby opcja na jakieś łopatologiczne wytłumaczenie jak zrobić taką fajną stronkę jak smog.rekawek.eu dla osób, które są totalnie zielone jeśli chodzi o robienie stron www? :smiley:

Tak. Będę niedługo robił tutorial na air.nettigo.pl.

Hej, pytanie od laika - zaczynam :), ale nie mogę ogarnąć tego w gąszczu inf. jeżeli będę miał już uruchomiony czujnik luftdaten (wgrany FW itd.) to jak te dane mogę przesłać do stronki opartej na Twoim super projekcie (planuje postawić na Raspbianie), chodzi mi dokładnie o to czy Twój projekt opiera się na pobieraniu danych z strony Luftdaten czy może da się to tak wykonać aby czujnik z FW luftdaten wysyłał dane bezpośrednio do stronki na Raspbianie?

dzięki

Wysyła bezpośrednio przez API www. Luftdaten nie jest do tego potrzebny.

naprawdę ciężko ogarnąć to na początku, ale udało mi się znaleźć inf. tutaj: https://air.nettigo.pl/baza-wiedzy/namf-konfiguracja-firmware/ i teraz już wiem że API ustawia się gdy podłączy się już do czujnika :slight_smile:

jeszcze pytanie co do samego FW: https://github.com/nettigo/air-monitor/tree/master/airrohr-firmware
jakim narzędziem to kompilujecie/modyfikujecie, polecicie jakieś miejsce gdzie można się tego trochę nauczyć, nie myślę o poziomie eksperta ale amatora, który chciałby mniej więcej wiedzieć co z czym się je, i który czasem coś samemu zmieni/napisze :slight_smile: dzięki

Platformio. Takie IDE dosyć sprytne co samo ściąga zależności. Przy okazji - cieszę się że Baza Wiedzy na air.nettigo.pl się do czegoś przydaje.

Informacja dla zainteresowanych - Air Quality Info będzie rozwijane w modelu SaaS, co powinno znacznie ułatwić konfigurację: https://aqi.eco (własną stronę można utworzyć z poziomu przeglądarki, wystarczy wpisać podstawowe dane). Zachęcam do dyskusji pod nowym tematem: Aqi.eco - czyli Air Quality Info jako serwis

Kiedyś utworzyłem własną stronę na Raspberry Pi, niestety padła mi karta SD i teraz muszę zainstalować wszystko od nowa, jest jakiś sposób, aby to zainstalować tak jak kiedyś.