[ROZWIĄZANE] Debugowanie/logi - jak dostać się do logów przez USB?

pytanie z cyklu głupich, ale niestety po godzinie kombinowania skapitulowałem…

czym/jak odczytać co się dzieje “na czujniku”? wiem, że podpinam go do kompa przez USB - ten punkt mam zaliczony :wink:

poziom logowania włączony na full.

…i co dalej? wybaczcie pytanie laika - ale tego akurat nigdy nie robiłem, soft, o którym myślałem, że zadziała [Microsoft Message Analyzer] lekko przerósł mnie na starcie [pojawiał się w trakcie poszukiwań, więc zainstalowałem i… poległem ;)], jest może coś prostego do podglądu co się dzieje na USB/COM?

mam dwa czujniki w różnych miejscach miasta, oba w tym samym momencie padły [nie czyta ani SDS011, ani BME280, zamiast tego cały zestaw się restartuje i tak w kółko]. wszystko pracowało spokojnie ponad rok, aż tu nagle bęc! czyściłem wszystko, sprawdzałem kable, sprawdzałem w innej sieci wifi, zmieniałem zasilacze - bez zmian. pozostaje mi więc zerknąć w logi, o ile będę wiedział jak w nie zajrzeć :wink:

z góry dzięki i sorry za chyba dość podstawowe pytanie…

dobra, nie czekałem, dłubałem dalej i… pora samemu odpowiedzieć sobie na pytanie - może się przyda komuś, kto będzie szukał tego samego :wink:

z pomocą przychodzi nieśmiertelny PuTTY - ja używam SuperPuTTY, więc guide na jego podstawie:

1. na liście sesji tworzymy nową, nazwaną np. “Serial” [bo do portu szeregowego wbijać się będziemy]
  2. jako Connection type wybieramy serial i zapisujemy sesję
  3. dwuklik na zapisaną sesję, otworzy się okno z konfiguracją i zaznaczonym “Serial”
  4. w pole Serial line wpisujemy port, który będziemy podsłuchiwać [w moim przypadku: COM4], a w pole Speed prędkość [w moim przypadku 115200, przy domyślnej 9600 miałem krzaki]
  5. klik na Open

jeśli ktoś zna lepszy sposób - pochwalcie się :wink: