Różne wyniki z czujników obok siebie

Dwa czujniki obok siebie A różnica kosmos.
18/31 (pm2.5/10) air nettigO
30/59 rurak

Pytanie który lepiej działa…

Mam w domu jeszcze 2 air nettigo. Puszczę je na noc i zobaczymy co pokażą będąc obok siebie…

A zapodaj proszę jakieś linki do wykresów. Danych chwilowych nie ma sensu porównywać. Średnio godzinne już tak.

Nettigo Poziom zanieczyszczenia:

Niski

Nazwa Wartość Indeks
PM2.5 19 µg/m3 77% Niski
PM10 41 µg/m3 82% Niski

Poziom zanieczyszczenia:

Rurak ## Średni

Nazwa Wartość Indeks
PM2.5 29 µg/m3 115% Niski
PM10 72 µg/m3 145% Średni

Jeszcze trochę pochodzą razem i wrzucę z air Bułgaria to będzie widać w tabeli roznice

Zaczyna mnie to mocno martwić I zastanawiam się nad sensem tych czyjników:

rano2 rano
Xiaomi laserowy czujnik pokazuje w tym miejscu: 18 pm 2.5
Te czujniki są obok siebie.

Jednak dołożę dziś 3 obok nich, kolejny NAM, z tego co mi powiedziano, nie będzie problemu by pozniej przełozyć go w inna lokalizacje

PS. Poproszono mnie o niepublikowanie na razie linków by nie siać paniki, ale jeśli różnice są tak kolosalne, to nie jest to zadne mierzenie tylko wróżenie z fusów. Wysyłam linki na priv
zainteresowanym.

PS2. Dodałem 3 czujnik - 2 NAM i 1 Rurak obok siebie. Zobaczymy.

Za jakiś czas przerzucę je obok Airly.

Zakładam, że NAM ma grzałkę, a reszta nie?

Edit: Dobrze zakładam.

scrnli_25-02-2020_13-10-11

Jeżeli spojrzysz na wykres wilgotności, to nagle wszystko staje się jasne.

Czyli rezultat tego jest taki, że sprzedawane ruraki bez grzałki nie mają absolutnie żadnego sensu. Bo rozumiem wzrost wartości o 20, 30%, ale tu się okazuje, że spokojnie może I pokazać 200% więcej. Teraz jest w miarę ok, ale normalnie zimy są zarówno wilgotne, jak zadymione, więc czy jest w ogóle sens używać bez grzałki?
Czy mozna do ruraka dodać grzałkę czy kasa poszła w błoto?

Porównanie dwóch NAM obok siebie, też widze różnice:
PM2.5 4 µg/m3 16%
Bardzo niski
PM10 10 µg/m3 19%
Bardzo niski
10,5 °C | 996 hPa | 67%
Ostatnia aktualizacja: 2020-02-25 15:28:42.

PM2.5 5 µg/m3 18%
Bardzo niski
PM10 12 µg/m3 25%
Bardzo niski
12,7 °C | 984 hPa | 45%
Ostatnia aktualizacja: 2020-02-25 15:30:46.

Od wiosny 2019 mam pod opieką dwie pary czujników zamontowanych obok siebie (rurak i NAM): https://ciop-pib.aqi.eco/pl/map
Nie porównywałem jeszcze wyników, więc mogę mówić tylko o swoich odczuciach. Wydaje mi się, że nie ma wielkiej różnicy pomiędzy tymi dwiema konstrukcjami. Zdecydowanie ważniejsze moim zdaniem jest miejsce zamontowania czujnika (otwarta przestrzeń), czasami to wystarcza żeby zminimalizować wpływ wysokiej wilgotności. W NAM grzałka włączana jest zbyt często, nawet jeśli nie ma to sensu. W urządzeniu które mam w domu prawie się nie wyłączą. Na marginesie: jest to rurak z grzałką i modułem HECA, więc da się.