Przysługowa Kooperatywa – dzielenie rzeczy i usług

Brakuje mi wiertarki, aby powiesić nowe zdjęcie na ścianie. Mam dużą biblioteczkę książek, które się kurzą. Potrzebuję kilka składanych krzeseł na przyjęcie urodzinowe.

Po co kupować sprzęty, jeżeli wykorzystam je tylko raz? Mogę zapytać znajomych albo rodziny o przywiezienie ich z drugiego końca miasta, ale czy nie łatwiej byłoby pożyczyć te kilka krzeseł od sąsiada? Przysługowa Kooperatywa chce integrować lokalne społeczności stwarzając okazje do nawiązania kontaktu, będąc jednocześnie bardzo praktycznym narzędziem.

Wyzwaniem jest znalezienie skutecznych kanałów komunikacji – tworzymy nową platformę, opieramy się na grupach na Facebooku, czy może inaczej podchodzimy do tematu? Tak czy inaczej, wierzymy że tak praktyczne narzędzie z czasem zbuduje relacje i zaufanie w stosunkach sąsiedzkich.

Pomysł rozwijany na wrocławskich hacknightach. Wstępne deklaracje zaangażowania uczestników w ten projekt (6 osób): programista C#, Unity (Marcin); Programista (Mati); Budowanie zespołu, project managment, zdobywanie zasobów; Programista full-stack; Programista; Paweł

Aplikacja do lokalnego zdawani/otrzymywania (Givebox)

Czytam właśnie #9 wydanie Magazyny Miasta i jest tam sporo inspiracji. Zajrzyjcie na stronę 30tą (Sharing City - wspólnotowa strategia rozwoju miasta) http://publica.pl/produkt/mm9.

W Amsterdamie funkcjonuje np. https://www.peerby.com/ który pozwala na pożyczanie sobie rzeczy. Może dogadać się z nimi i wdrożyć coś takiego w Polsce?

Z podobnych inicjatyw w Polsce: funkcjonuje Wymiennik, czyli wymiana rzeczy i usług oparta na alternatywnej walucie.

1 Like

Podczas drugiego spotkania uznaliśmy, że problemem może być (przynajmniej w naszym mniemaniu) przełamanie nieufności i niechęci przy pożyczaniu wartościowych rzeczy. Pierwszą myślą było pożyczanie książek, łatwiej pożyczyć przeczytaną książkę, kupioną rok temu za 50 zł, niż sprzęt, którego wartość jest teraz może i podobna, ale za nowy zapłaciliśmy 300 zł.

Na stronie shareable.net opisano 3 platformy służące do tworzenia społeczności, które chcą się czymś dzielić. Najciekawszym projektem wydaje się Sharetribe, którego kod jest na GitHub-ie. Można pomyśleć o rozszerzeniu go o integrację z Good Reads.