"Przepływy" - mapa śladów rowerzystów

#1

Praktycznie, każdy z nas korzysta z jakiegoś środku komunikacji: MPK, samochodu, roweru. Poruszanie się za pomocą tego pierwszego znakomicie wspomagają aplikacje typu Transportoid albo jakdojade. Kierowcy aut mają do dyspozycji bardzo bogatą ofertę nawigacji. A rowerzyści? No właśnie… Google Maps próbuje ostatnio wspierać nawigację i dla nas, ale nie obejmuje ona wielu ścieżek, skrótów i innych informacji do których najczęściej trzeba dojść samemu…

Mój pomysł bierze się z prostej potrzeby. Znam “swoje podwórko” od strony rowerowej, ale niekoniecznie wiem jak się najefektywniej poruszać po drugiej stronie miasta. Pomyślałem więc że można by stworzyć aplikację, która by zbierała nasze ślady rowerowe i budowała z nich interaktywną mapę natężenia ruchu rowerowego w mieście. Być może udałoby się też podpiąć ślady z innych systemów (np. Endomondo albo Strava) - ale to pierwsze póki co nie udostępnia żadnego publicznego API, a to drugie ogranicza dostęp do wybranych developerów.

Zrobienie takiego systemu miałoby szereg zalet:

 • korzystając z zapisanych śladów, możnaby znajdować optymalną z punktu widzenia potrzeb rowerzysty trasę między A i B (która jest inna kiedy np. poruszam się szybką kolarką a inna kiedy jadę rowerem miejskim z dzieckiem z tyłu) - z uwzględnieniem wszelkich realiów,
 • stworzylibyśmy statystyki najpopularniejszych tras rowerzystów, co stworzyłoby istotne źródło wiedzy, pomocne np. podczas podejmowania dyskusji gdzie należy budować kolejne ścieżki rowerowe,
 • średnie czasy podróży (zwłaszcza te uzyskane w godzinach szczytu) mogłyby zostać użyte to prezentacji kolejnych zalet z korzystania z roweru jako środka transportu.

Aby uatrakcyjnić projekt, dodać można szereg metod grywalizacji, choćby “najwięcej km w danym tygodniu/miesiacu/etc.”, “odznaka za pierwsze przejechane 100km”, “w tym miesiacu oszczedziles 143 minuty nie stojac w korkach i spaliles 8423 kalorie”, etc.

1 Like
2014.07.09 - Spotkanie warszawskiej brygady
#2

Podobny pomysł padł na Łódzkim spotkaniu.
My w Łodzi mamy kilka map ścieżek rowerowych + oznaczonych stojaków na rowery - dlatego pomysł jest gdzieś tam z tyłu głowy…

Wstępną mapę ścieżek - żeby na początkowym stadium mieć jak wyznaczać optymalne dla rowerzystów trasy, można wziąć od drogowców bo na pewno to mają.

Dodatkiem do takiej aplikacji może być umieszczanie informacji o budowanych ścieżkach rowerowych.

Wielkim atutem jest to że rowerzyści to bardzo duża grupa, dodatkowo mocno aktywna (Masa krytyczna itd).

Grywalizacja zawsze dodaje jakieś aktywności i zaangażowanie ludzi.

także trzymam kciuki, z chęcią pomogę… (choć na rowerze nie jeżdżę :slight_smile: )

#3

Myślę że zainteresuje Was projekt hammerhead:

Pozdrawiam,
MWW

#4

Wydaje mi się, ze póki co bardziej trzeba by zając się kwestia zbierania danych i prezentacji choćby za pomocą interfejsu webowego.

#5

hej Przemek, pomysł ciekawy choć aplikacja nietrywialna. Wydaje mi się, że musiałaby to być jednak mobilna apka -> szybkość uruchamiania i praca w tle.
jeśli pomysł wciąż aktualny to może mógłbym się przydać.

#6

W Warszawie jest http://stojaki.waw.pl

#7

@Eliza_K, bardzo fajny projekt, ale kompletnie inny niz ten pomysl powyzej. :slight_smile:

#8

Hej Marcin!

Najchetniej kwestie mobilnej appki zostawilbym tak daleko jak sie da. Idealnie byloby po prostu wspierac kilka popularnych loggerow na smartfony. Na przyklad Endomondo, RoadBike, Strave, etc. Te dwa pierwsze na razie jednak nie maja zadnego publicznego API wedle mojej wiedzy :frowning: Ten ostatni cos tam ma, ale na razie w ograniczonym zakresie.

Na razie musze zajac sie praca, ale jak wpadnie mi troche wolnego czasu to sie odezwe do Ciebie. :slight_smile:

#9

Arek wspominał o stojakach w Łodzi, dlatego pokazuję co zrobiono w Wawie. Tylko dla rozszerzenia horyzontów :smile:

#10

A czy ten pomysł nie został już napoczęty podczas drugiego (czerwcowego) hakatonu Owartej Małopolski? Tzn. czy jest jakiś kod, z którego można skorzystać?

#11

Hej,
ruszyło coś z tym?

Bo ja też jestem z Łodzi, ale z poziomu użtkownika i posiadaczas danych / www.rowerowalodz.pl/mapa
Dodatkowo gdyby tworzona aplikacja zbierala dane i pozwalała z nich tworzyć heat map ( www.europeancyclingchallenge.eu/ecc2013/?page_id=33 ) byłby rewelacyjnie.

I znam conajmniej 12 organizacji z całej Polski zainteresowanych tego typu narzędziem (sieć Miasta dla Rowerów)

1 Like
#12

Hej!

Ja musialem sie zajac innymi rzeczami i poza pomyslem nic nie zdzialalem.

Rzeczywiscie, “mapa ciepla” bylaby jednym z glownych celow takiego projektu…

#13

Heatmap to bardzo fajny pomysł! Duża barierą dla tego (i także oryginalnego pomysłu) jest kickstart aplikacji - trzeba zebrać masę krytyczna użytkowników, żeby apka była ciekawa dla innych - problem jajka i kury.

Może skupimy się teraz na jego rozwiązaniu? A później będzie się można zabrać za nawigowanie, które jest super ciekawym pomysłem!

Jedną opcją jest grywalizacja, o której wspominał @przemur, ale to może na kickstart nie wystarczyć. Równoległą opcją jest dostarczenie wartościowej zawartości dla użytkowników - wprowadzenie do systemu pozycji stojaków, punktów naprawy, wypożyczalni miejskich rowerów. Może knajp ‘rowerowych’? No i ścieżek na pewno.

Jakie są wasze pomysły?

p.s. Jeżeli chodzi o Enfomondo i podobne to wrzuca tam się głównie treningi. A nam chodzi o nawigację po mieście w codziennych dojazdach do pracy/szkoły, prawda?

#14

O barierę odnośnie “masy krytycznej użytkowników” się nie martwcie. Są w tym kraju NGOsy zainteresowane transportem rowerowym i jeśłi tylko aplikacja będzie działać - wyplornują to tak, że dane do analizy i wizualizacji będą (zwłaszcza, że każdy NGO będzie zainteresowany rzetelnymi danymi dla swojego miasta). W tym momencie oficjalnie w sieci działa 18 dużych ośrodków http://miastadlarowerow.pl/index_o_nas.php#grupy Dodatkowo w sobotę 29.03 widzę się w większością, więc mogę osobiście zapytać które ośrodki weszłyby w taką aplikację (i jej promocję).

A co do endomondo - EuropeanCyclingChalleng właśnie jest nastawiony na dojazdy do pracy/szkoły. Co więcej regulamin wręcz wyklucza przejazdy sportowe/ rekreacyjne :smile:

1 Like
#15

Ktoś podszedł do tego biznesowo: http://www.slideshare.net/sylwiaborkowska370/oferta-partnerska-roweremdopracypl

Warto wpaść i z nimi pogadać na najbliższym WAW CITY HUB:

Dzień dobry,

Już za tydzień we wtorek 8.04 o 18.00 w Państwomiasto kolejne warsztaty z cyklu WAW CITY HUB! Tym razem motywem przewodnim będzie TRANSPORT ROWEROWY. Poniżej trochę informacji o tym co będzie się działo.

Będzie można włączyć się w następujące projekty:

 1. Start-up RoweremDoPracy.pl, czyli czyli pomysły na biznes przy aktywizacji pracowników dla zrównoważonego rozwoju -Oferta partnerska:
  http://goo.gl/P1VQGQ

Zarząd Transportu Miejskiego m.st. Warszawy i partnerzy (m.in. NGO: Zielone Mazowsze, Masa Krytyczna, Spółdzielnia Fajna Sztuka i BIZ: NexBike) zaproszą do 2 projektów -Oferta partnerska:
http://goo.gl/3VaQPt

 1. Wizualna identyfikacja kampanii rowerowych
 1. Konkrety w edukacji i zachętach do jazdy na rowerze

Program spotkania:
18.00 - 18.30 networking i wprowadzenie (punktualni zyskują),
18.30 - 20.00 warsztaty - KONKRET przy kawie - 3 inicjatywy szukające partnerów,
20.00 - 20.30 podsumowanie warsztatów
20.30 - 22.00 część nieformalna przy obfitości baru PM (na dole).

Czy ten Hub jest dla Ciebie? Tak jeśli jesteś:

 • aktywistą rowerowym
 • właścicielem sklepu ze sprzętem sportowym
 • programistą www i aplikacji mobilnych
 • PR-owcem
 • przedstawicielem firmy, która chciałaby się włączyć w zrównoważony rozwój poprzez np. dojazdy do pracy rowerem
 • socjologiem lub inżynierem transportu
 • nauczycielem
 • przedstawicielem dużej grupy, np. samorządu studentów, lokalnej społeczności, organizacji pozarządowej, firmy, grupy nieformalnej

Zapraszamy do ZAPISÓW, liczba miejsc jak zawsze ograniczona! http://18655-4.evenea.pl
Więcej informacji o idei WAW CITY HUB i przebiegu najbliższej sesji na stronie: http://citypartnerships.org/waw-city-hub/
Zespół City Partnerships

#16

W Poznaniu (i pewnie nie tylko) Straż Miejska/Policja znakują rowery. Może taka apka pozwalałaby też na zgłaszanie kradzieży i wpisywanie swojego numeru roweru? Od razu mogłaby podpowiadać gdzie zgłosić kradzież też.

Zainspirowane info na Ulepsz Poznań - witamy przy okazji @PawelUP!

#17

@krzysiekmad : z tym znakowaniem to mógłbybyć osobny projekt - gdyby tylko systemy znakowania rowerów przez SM i Policję były choć trochę kompatybilne.
Swego czasu działała http://bazarowerow.org/ , ale nie wiem na ile to teraz funkcjonuje.

Proponuję wrócić bo aplikacji z mapą śladów rowerzystów.
“ręcznie” zrobił to Kraków: http://lab.ibikekrakow.com/ po lewej stronie na górze należy włączyć w menu “trasy krakowskich rowerzystow”. Wszystko na licencji CC. Może warto tamto rozwinąć?

#18

Super to wygląda! Co znaczy “ręcznie” zrobili?

@lechdulian możesz coś opowiedzieć o tym projekcie? Jak zbieraliście dane przejazdów rowerzystów?

#19

“ręcznie” zbierane były dane. Rowerzyści sami w ankiecie deklarowali punkt startowy/końcowy i trasę przejazdu.
Jak to było wklepywane/ analizowane/ formatowane do wyświetlenia na mapie - nie wiem

#20

Cześć,

Tak jak pisała Kasia powyżej - dane były zbierane przy okazji badania ankietowego o krakowskich rowerzystach i ich potrzebach (raport jest dostępny tutaj) Do ankiety podłączyliśmy mapę z biblioteką leaflet.js i pluginem leaflet.draw. Ankietowani rysowali na mapie dowolną ilość tras, którymi zazwyczaj poruszają się po mieście. LatLongi każdej trasy zapisalismy w Worpdressie jako posty, są one dostępne też w JSONie http://lab.ibikekrakow.com/?json=get_posts&count=800.