PROJEKT: Zgłoszenia MPK [Łódź]

Concept:

Stworzyć stronę RWD mającą za zadanie zgłaszać bezpośrdenio do MPK problemy z przystankami i komunikacją (główne zerwane, nieczytelne rozkłady jazdy, brak rozkłądów jazdy, zdewastowane przystanki itd.)

Kogo/co potrzeba:

• Potrzebujemy osoby (PM) która poprowadzi projekt i podjedzie na spotkanie do MPK, przedstawi im pomysł i zapyta o ich zdanie - wiadomo fajnie jakbyśmy wiedzieli co oni na to i jakie mają realne
    potrzeby.
  • Front-endowca
  • Beck-endowca - ogarniającego wywołania na telefonach lokalizację GPS
  • Grafiką ja się zajmę…
1 Like

Cieszę się niesamowicie, że ktoś myśli o stronie rozwiązującej problemy komunikacji miejskiej, a tych nie brakuje. Osobiście jestem przekonany, że warto pomyśleć o tym projekcie w oparciu o doświadczenie MySociety, ale jednak z zupełnie świeżym podjęciem. Od grafiki, przez nowe funkcjonalności aż po technologię. Bo podobny portal już istnieje i dobrze funkcjonuje w Wielkiej Brytanii którego autorem jest właśnie MySociety :smile:

@Jacek_Sumis_aws masz jakiegoś linka?

kwestia jest potrzeb MPK a potrzeb ludzi w GB :slight_smile: bo na pewno będą różne, a mając potrzeby MPK z Łodzi mozemy zrobić forki na inne miasta w Polsce…

Oto link: http://www.fixmytransport.com/
I strona organizacji MySociety: http://www.mysociety.org/

Jednym z priorytetów MySociety jest tworzenie stron jak najprostszych w replikacji. Oprogramowanie jest udostępniane na otwartej licencji. Kody źródłowe można pobrać za darmo i swobodnie je wykorzystywać – przystosowując do lokalnych potrzeb. Organizacja służy wsparciem merytorycznym, nie wiem czy nie finansowym. A o projekcie można pomyśleć w skali kraju i przeszczepiać też inne strony na nasze podwórko :smile:

Super, to lwią część pracy mamy zrobioną.

Nadal potrzebujemy fornt i beck - endowca i kogoś do komunikacji z MPK…

Chętni?

Tego typu projekty to także swoista forma nacisku na władze miasta/MPK i dobre źródło informacji dla lokalnych mediów. Nie zawsze zgłaszający poinformuje o tym, jak sprawa postępuje i to wyżej wymienione instytucje umieszczą informację o tym, że jakiś problem został rozwiązany. Myślę, że można do MPK wysłać maila. Ja mogę wysłać do ZKM Gdańsk, a jeśli będą zainteresowani to sami zaproponują spotkanie. Nie sądzę żeby właściwym było pytanie MPK o to, jaki model komunikacji najbardziej im odpowiada. To ma być rozwiązanie wygodne dla pasażerów, a władze firmy mają się dostosować.

Wiesz chodzi tutaj tez o to żeby MPK reagowało na te sygnały - więc współpraca musi być… co z tego że zrobimy apkę która będzie wysyłała do MPK powiadomienia jak to zleją?

Dlatego warto wyciągnąć do nich rękę, powiedzieć o pomyśle spytać czy czegoś więcej by oczekiwali i jak się na to zapatrują… wiadomo jak dają za darmo to pewnie wezmą :slight_smile: tylko kwestia dobrej komunikacji z nimi żeby sytuacja była win - win…

to że ma być wygodne dla pasażerów to już nasz problem, aby zaprojektować to jak najbardziej optymalnie dla Usera.

@Arek_Soldon jak wrócimy z Hackatonu to zwrócę się z tym do MPK, bo projekt ma racje bytu i myślę że by się sprawdzał.

Linkuje też do zbliżonego projektu z Poznania:

Na tym projekcie:

Pracujemy nad stworzeniem systemu do zgłaszania, który mógłby obsługiwać różne sytuacjie i instytycje. Wtedy mogła by to być jedna apka niezależnie gdzie jesteś i co chcesz zgłosić. Wtedy np MPK z Łodzi miało by swój panel do przyjmowania zgłoszeń, a z tej samej apki możnaby zgłosić też np źle zaparkowany samochód.

Co myślicie?

Witam,

Rozmawiałam z Prezesem MPK :slight_smile: Jest zainteresowany takim projektem. Samo MPK myślało o takiej aplikacji ale nie ma pieniędzy. Dowiedziałam się, że tylko w niektórych autobusach i tramwajach jest GPS.
Do dzieła :smile: