Projekt eKO

Cześć wszystkim! Dzisiaj opiszę krótką historię, która działa się w ostatnich trzech tygodniach i jak zaczęła się moja przygoda z NAM i Nettigo.

Krótko o mnie
Nazywam się Rafał Wójcik. Mieszkam od urodzenia w Oleśnicy (30 km od Wrocławia). Pracuję w lokalnej firmie ISP. Dostarczamy internet, TV cyfrową i telefonię stacjonarną dla biznesu.

Pomysł na czujniki
Rok temu zainteresowałem się tematem czujników PM2.5/PM10. Chciałem, aby moje miasto było w nie wyposażone, ale jakoś nic się nie działo. Temat ucichł. Życie zmusiło mnie do przeprowadzki w inną część miasta i do zupełnie nowego mieszkania. Okazało się, że obecne miejsce miało dużo gorsze powietrze zimą. Po wyjściu z budynku często miało się uczucie gryzienia w gardle. Pomyślałem od razu o pomierzeniu co za ustrojstwo w nim siedzi (lub raczej o ile za dużo :wink:). Zrobiłem mały research i okazało się, że moje miasto nie ma żadnego miejskiego monitoringu smogowego. Wpadłem na pomysł, żeby zrobić to społecznie/firmowo. Zacząłem się rozglądać co i jak, ale zabrakło chyba chęci, determinacji i poza tym skończył się sezon grzewczy…Wiedziałem natomiast jedno, chcę mieć taki czujnik za swoim oknem w przyszłym roku (czyli tym obecnym).

Realizacja
Zanim :heart: się w NAM… niestety wysłałem maila do Airly :confused: Odpowiedź od pani handlowiec zmiażdżyła mnie kompletnie. Cena zakupu pojedynczego czujnika była, baaardzo delikatnie mówiąc, daleko poza zasięgiem na projekt z kilkoma/kilkunastoma czujnikami. Jakiś czas potem znalazłem NAM w wykonaniu Nettigo. Poczułem do niego :heart: momentalnie. Wykonanie, zdjęcia, CENA, zaangażowanie. Wszystko po prostu grało jak należy. Pozbierałem myśli w głowie i postanowiłem – robię to! Poszedłem do szefa i powiedziałem, że chciałbym zrobić projekt firmowy, społecznie/hobbystycznie/bez żadnej chęci zarobku/wydźwięku komercyjnego. Mówię – zróbmy to jako lokalsi dla lokalsów. Zwiększmy świadomość i zobaczmy czym oddychamy. Szefowi bardzo spodobał się pomysł i zaproponował, aby wybrać się do burmistrza na spotkanie. Tak też zrobiliśmy. Umówiliśmy się tego samego dnia na spotkanie, które miało odbyć się za dwa dni.

Spotkanie z włodarzem miasta
Tutaj niesamowity zbieg okoliczności. Umówiliśmy się na godzinę 15:00, a pół godziny przed nami burmistrz rozmawiał z panią handlowiec od konkurencyjnych czujników :smiley: Minęliśmy się wchodząc na rozmowę. Nie był to Airly, ale mniejsza o to. Burmistrz zdziwił się okropnie, że drugi raz będzie musiał rozmawiać o tym samym. Wiedziałem wchodząc do niego, że mamy marne szanse na realizację projektu z miastem. Burmistrz tylko utwierdził nas w tym przekonaniu. Niestety, ale zrobiło mi się przykro na tym spotkaniu. Zamiast wspierać lokalny biznes, zamiast wydać zdecydowanie mniejsze kwoty na całość i mieć dzięki temu dużo gęstszą siatkę czujników (i to zapewne dokładniejszych dzięki HECA), zamiast oddać temat komuś, kto zrobi to z pasji… lepiej dać to komuś, kto jest czysto komercyjny, ma w nosie mieszkańców tego miasta i zależy mu wyłącznie na sprzedaży produktu, a wyniki? Coś tam czujki pokażą i gra gitara prawda? Smutne… Nie dostaliśmy wprost czerwonego światła, ale było widać, że miasto woli wydać więcej, dostać mniej i… właśnie co? Mieć to z głowy?

Tak nie będzie!
Po spotkaniu dostałem jakiegoś magicznego kopa energii i pomyślałem – robimy to sami! Dzień później uzgodniłem z szefem, że odpalamy czym prędzej. Sami, dla wszystkich mieszkańców, przed miejskim “rozwiązaniem”. Z większą ilością czujników itd. Po drodze wpadłem na pomysł, że oprócz 6 (na początek) czujników, które zamontujemy my, odezwę się do firm, które chciałyby zasponsorować po czujniku w zamian za drobną reklamę (o tym za chwilę). W ten sposób mam już dograne kolejne 3 czujniki! I prawdopodobnie będzie ich więcej. Takiego efektu miasto nie osiągnie zapewne nigdy. A to tylko początek pomysłów.

aqi.eco
No dobra, sprzęt mamy. NAM jest świetny. Działa rewelacyjnie. Nettigo i @irukard zrobili i robią świetną robotę. Teraz jakaś platforma do prezentacji danych. Wielkiego wyboru nie było. Nie bardzo chciało mi się bawić z Grafaną, influxdb czy może jeszcze czymś innym. Temat trzeba było ruszyć szybko i sprawnie. Działający super aqi.eco od razu przyszedł mi do głowy. Wszystko pięknie, ale czegoś mi tu brakuje. Hmm… No niby mogę się skontaktować z twórcą, ale czy on w ogóle odpisze? No dobra, spróbujmy. Szybki mail do @Tomek. Wymieniliśmy się numerami telefonów i umówiliśmy na krótką rozmowę. Przedstawiłem co i jak. Tomek przemyślał sprawę i niemal od razu dał znać, że da się to zrobić. Przekazałem mu listę ficzerów, których brakuje, a które do takiego “miejskiego” projektu byłyby niezbędne. Tomek ogarnął wszystko w kilka dni. Jest jakimś Jedi po prostu :blush: Nie spodziewałem się tego kompletnie. Tym milej jestem cały czas zaskoczony. Do tej pory jesteśmy w kontakcie mailowym i jeszcze jakieś małe poprawki/dodatki dochodzą do aqi.eco. Coś pięknego.

Co nowego w aqi.eco?
Ano doszło parę rzeczy:

1. Podpięcie aqi.eco pod własną domenę wpisem CNAME we własnym DNS – dzięki temu możemy sobie zrobić np. powietrze.miasto.pl i będą działać wszystkie linki jakbyśmy byli faktycznie na naszej nazwie cośtam.aqi.eco. To jest świetne.
  2. Szablony – dzięki nim możemy wrzucić własne logo i nazwę projektu. Wówczas nazwa aqi.eco znika z górnego menu. Możemy również dorzucić jedną statyczną podstronę z linkiem w górnym menu. Np. “O projekcie”. Kolejną opcją jest możliwość dodania własnego tekstu/obrazków tuż pod górnym menu. Ostatnią opcja to dodatkowy wpisz w stopce. Za to Tomkowi należą się duże brawa. Teraz aqi.eco jest modyfikowalne w pewnym zakresie
  3. Dodatkowy opis czujników – doszła możliwość dorzucenia dodatkowego opisu każdego czujnika. W moim przypadku sprawdzi się to idealnie dla czujników sponsorowanych przez firmy. Znajdzie się tam nazwa firmy. Dla nich reklama, dla mnie i mieszkańców gęstsza siatka czujników.
  4. Dodana możliwość wrzucenia loga w formacie SVG oprócz PNG (dodane 05.10.2019 r.)

Jak to wygląda na żywo? Możecie to sprawdzić wchodząc na eko.edial.pl. Tomek dał błogosławieństwo na publikację :slight_smile:

Brzmi fajnie, ale co z tego?
Ano to, że może zainspiruję kogoś do podobnego działania. Jak się okazało naprawdę niewiele trzeba, żeby ruszyć z takim projektem. Czasem porażka ze spotkania u burmistrza może dać niezłą dawkę energii do działania. W tej chwili Nettigo szykuje dla nas wysyłkę kolejnych 4 czujników. Dwa pierwsze działają już produkcyjnie. W przyszłym tygodniu lutuję i uruchamiamy 4 wspomniane przed chwilą NAMy, uruchamiam oficjalnie cały projekt i potem działam z czujnikami sponsorowanymi.

Pomyślałem również o odpowiedniej promocji. Zrobię małą kampanię reklamową na facebooku dla mieszkańców naszego miasta oraz jestem dogadany z lokalnymi mediami, które już nie mogą się doczekać żeby zrobić o tym artykuł.

Nie powiem również, żebym nie robił tego z chęci dania magistratowi małego prztyczka w nos. Można więcej, taniej i lepiej. Trzeba tylko chcieć. Ale cóż… skoro burmistrz mówi do mnie, że taki czujnik nie może pokazywać za dokładnie, bo będzie panika i trzeba będzie coś wtedy z takim złym stanem rzeczy (czyt. ze złą jakością powietrza) zrobić. O zgrozo…

Na koniec
W temacie na pewno wypowie się jeszcze sam @Tomek. Myślę, że ma po tej akcji również do przekazania swoje przemyślenia. Ja ze swojej strony jeszcze raz dziękuję mu ogromnie. Tomek – jesteś wielki. :blush::hugs:
Mam nadzieję, że aqi.eco razem z NAM będzie się rozwijać!

Tym samym pragnę wszystkich NAMowiczów ogromnie zachęcić do podobnych akcji/projektów miejskich.

5 Likes

Dobrze opisane. Dodam tylko, że nowe funkcje których Rafał użył aby dostosować wygląd strony na aqi.eco do swoich potrzeb, są dostępne dla wszystkich. Znajdziecie je zakładce “Szablony” w panelu administratora.

1 Like

To musimy jeszcze dodać, że podpinanie własnej domeny chyba nie zadziała reszcie? Czy się mylę? Bo to nie jest zintegrowane w panelu.

Podpięcie własnej domeny zadziała każdemu kto się do mnie zgłosi :slight_smile: Nie chcę udostępniać tej funkcji przez panel, bo zależy mi na pewnej kontroli procesu (np. ze względu na konto Let’s Encrypt, służące do generacji certyfikatu https, wspólne dla wszystkich domen serwisu). Niemniej jednak operacja jest prosta i zautomatyzowana. Jeśli ktoś chciałby uruchomić swoją stronę aqi.eco na własnej domenie, zapraszam do kontaktu, szybko się z tym uporamy :slight_smile:

1 Like

Muszę napisać, że wielki szacun dla obu Panów. Tak to jest czasem z biurokracją, że ręce opadają. Czasem można zastąpić słowem: zawsze

2 Likes

Dzięki :slight_smile:

Będę informował w tym wątku co dalej dzieje się z tym projektem.

1 Like

Posiadam wolna domenę polonia-worcester.co.uk, nie mam do niej kupionego hostingu czy zadziała przekierowanie do twojej strony ?

Rafał jestem w podobnej sytuacji lecz w UK, tragiczna jakość powietrza w moim mieście jest widoczna na mapie luftdaten (wiecznie dwie czerwone punkty) ja oraz inny użytkownik mieszkający w mojej okolicy (mamy ciagle przekroczone normy jakości powietrza) chcemy coś z tym zrobić.

Tak, zadziała. W konfiguracji domeny ustaw wpis CNAME kierujący Twoją domenę na adres aqi.eco. Daj znać gdy będzie gotowe, zajmę się wtedy resztą.

1 Like

Gotowe dopisane do domeny. weather.polonia-worcester.co.uk

Pozdrawiam Ryszard

P.s odnowienie dns może trochę potrwać nie wiem ile w OHV to trwa max 24h.

Pozdrawiam Ryszard

Brawo! Dobra robota! Miło się takie posty czyta :slight_smile:

1 Like

Dziękuję! W tym tygodniu dokładamy 4-6 czujników i startujemy oficjalnie.

@Tomek dorobił jeszcze na prośbę nowy super ficzer do aqi.eco. Nabiera to kolorów. Jeden z portali miejskich już chce jakiś mały artykuł czy wywiad zrobić :smiley: No i jeden czujnik też chcą u siebie zintegrowany z projektem.

1 Like

Wystartowaliśmy oficjalnie. Piszą o nas: https://mojaolesnica.pl/32737,sprawdz-czym-oddychasz-w-olesnicy.php

@Raf piszę do ciebie prywatnie ale chyba nie przeczytałeś ode mnie wiadomości

Mały update projektu eKO. Dzisiaj uruchomiliśmy 13. czujnik. W kolejce na montaż czekają jeszcze dwie i już zapowiedział się kolejny sponsor na jeszcze jeden czujnik. Łącznie wszystkich będzie 16 sztuk. I to nie będzie zapewne ostatnie słowo. :slight_smile: Yay! :muscle:t2:

Imponujący projekt. Po cichu przyznam, że staram się brać przykład z Twojego projektu. Po co wymyślać koło na nowo :slight_smile:
Jutro mam rozmowę z lokalnymi mediami. Już obiecali wsparcie. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

Życzę powodzenia w rozwijaniu projektu eKO.

Pozdrawiam

1 Like

Dziękuję :blush:

Powiem Ci, że szczęka mi opadła ostatnio jak @Tomek wrzucił statystyki topowych domen, kto ma ile czujników. Poprzeglądałem sobie i zobaczyłem ile osób się wzoruje na mnie i moim na szybko wymyślonym stylu/wpisie:
image

To naprawdę bardzo miłe być dla kogoś inspiracją.

3 Likes

Ano super pomysł, mieszkańcy i konkretni sponsorzy zadowoleni :slight_smile: