Pomiar wilgotnosci w czujniku luftdaten

Cześć, mam pytanie do użytkowników czujnika luftdaten. Od jakiegoś czasu obserwuje ze wskazania wilgotności wynoszą 100%. Tez tak macie? Czujnik mam umieszczony za zewnątrz, ale pod zadaszeniem wiec jest bezpieczny od opadów. Czujnik stacji pogodowej w tym samym czasie (i miejscu) wskazuje 90-95%, a możliwe ze bywało mniej. Przez ostatnia dobę miałem czujnik wyłączony i schowany w mieszkaniu. Po wyniesieniu i podłączeniu dość szybko wskazania doszły do 100% wilgotności. Sprawdzając manualnie czy nie ma tam wilgoci przez przypadek odłączyłem czujnik. Pomiar pyłów jakby lekko skoczył w gore, ale minęło za mało czasu by sprawdzić czy to nie wynika ze wzbudzenia jakiegoś kurzu. Zastanawiam się czy może mam uszkodzony czujnik wilgotności, a może wszyscy tak macie? Czy 100% wilgotność ma wpływ na prezentacje danych dotyczących zapylenia (jakaś poprawka na wilgoć)? wszystkie trzy wykresy sa stworzone w tym samym czasie. sensor-esp8266-324242-dht-25-day2018-12-27_19h20_50sensor-esp8266-324242-sds011-25-day

Jaki to czujnik ? DHT 22 ?
Ten typ tak ma niestety. Wejdź na https://opensensemap.org/ poobserwuj inne czujniki - masa z nich ma wilgotność na poziomie 100%
Zainwestuj w BME 280 i problem zniknie

Da się to w jakiś prosty sposób podłączyć?

A jaki masz zestaw ? standard luftdaten czy na płytce nettigo ?

Mam zestaw luftdaten. Czytam teraz o tym nowym zestawie nettigo i o wersji z grzałką. Niestety nie mam kompetencji żeby to samemu ogarnąć (podłączyć inny czujnik wilgotności bądź grzałkę do wersji luftdaten), potrzebuje prostej instrukcji krok po kroku jeśli chodzi o elektronikę. Manualnie ogarniam.

Zastanawiam się tez co ma większy sens, grzałka czy inny czujnik. Nadal nie wiem co będzie miało większy sens jeśli chodzi o dokładność pomiaru PM. Sam odczyt wilgotności i temperatury mam z innego urządzenia.

Zdecydowanie grzałka ! Piszesz o odczytach tylko dla siebie, ja to robię z myślą o pokazaniu problemu większej ilości ludzi, żeby obudzić świadomość

1 Like

Przyjmuje ze skoro się wpiąłem do sieci i udostępniam pomiary to jednak służy to trochę szerszej społeczności. Skoro wilgotność tak mocno fałszuje pomiary to może warto przemyśleć dodatkowy moduł który łatwo będzie podłączyć do istniejących czujników. Chętnie bym to u siebie przetestował. nie wiem czy dobrze wszytko zrozumiałem, ale grzałka wymaga jedynie podłączenia do zasilania i zbudowania dodatkowej rurki-obudowy https://nettigo.pl/products/grzalka-ptc-80c-12v? Obudowę sobie wystrugam wg instrukcji natomiast nie mam pojęcia skąd wziąć zasilanie.

Zasilanie 5V - z ładowarki USB

1 Like

Z BME280 problem nie zniknie. Mam to samo, od wielu dni 100%.

1 Like

Sprawdź czy połączenia kablowe są na 100% ok
weź czujnik do domu niech obeschnie i sprobuj ponownie
mam 2szt bme na balkonie i nie mam z tym problemu

Proponuję zmienić czujnik na SHT31-D, który ma wbudowaną grzałkę i która ma za zadanie zapobiegać kondensacji.
Jeszcze nie zdarzyło mi się, żebym musiał ją załączać.

A nawet krok dalej, wersje SHT3x-DIS-F posiadają membranę z teflonu która chroni czujnik przed skroplinami, pyłem, itp.

Albo krok w drugą stronę, niewielki “kondomik” (Waterproof and Dustproof Cover SF2):
https://pl.aliexpress.com/item/Waterproof-and-Dustproof-Cover-SF2-For-Humidity-Sensor-Temperature-Sensor-SHT25-SHT20-HTU21D-SHT35-SHT31-SHT10/32804276911.html

Ludzie ci wy z tym aliexpress? Przecież to czujniki ze Szwajcarii. Na mouserze, w tme, rs, będzie taniej i szybciej.

1 Like

Chodziło tylko o pokazanie fotki.

Wracając do merytoryki. Czapeczka jest chyba zbędna. Membrana z PTFE powinna dać radę. W każdym razie taką wersję będziemy my montować.

Do mnie przyszły już te z membranką. Teraz tylko PCB zrobić… BME próbowałem suszyć suszarką, ale nic to nie zmieniło. Może gdybym wysuszył zgodnie z JEDEC… :slight_smile:

No my PCB testowe już mamy. Na dniach będą się wypiekać. Dam znać jak poszło :slight_smile:

Zebrałem dane dotyczące pomiaru wilgotności z czujników w Warszawie. Myślę, że można założyć, że wilgotność powinna być porównywalna.
Oto wyniki zebrane w tabelce. Ogólnie mówiąc nie są zachwycające.
Pomiar wilgotności

Z tabelki można wywnioskować,że rzeczywista wilgotność wynosiła między 50-70% . Rozrzut pomiarów jak widać jest bardzo duży. Dużo jest “zawieszonych” na 100%.
Z moich obserwacji wynika, że DHT22 zachowuje się tak jak by przy dużej wilgotności “zawilgotniał” i trzymał tę wilgoć pokazując 100%. Może powinien mięć większy przewiew. Poza tym są 2 rodzaje na czarnych i czerwonych płytkach. U mnie na czerwonej płytce pokazuje mniejszą wilgotność i nie wchodzi na 100%. Czujniki na płytce są takie same. Nie potrafię tego wytłumaczyć
Jakie są obserwacje kolegów?