Pomiar hałasu (NAM)

Zastanawiam się nad modułem mierzącym hałas (natężenie dźwięku w dB), który mógłby być dołączone do obecnego NAM… :thinking:

@irukard sprzętowo jest to wykonalne? Rewelacyjnie uzupełniłoby to samego NAM. Nie wiem czy czymś takim dałoby się to zrobić: https://nettigo.pl/products/plytka-mikrofonu-elektretowego-z-wzmacniaczem, ale oprócz samych wartość PM, temperatury, ciśnienia czy też wilgotności – hałas byłby idealny do czujek powieszonych gdzieś przy szkołach, parkach i tym podobnych miejscach. Wizualizacja rozłożenia hałasu na mapie byłaby rewelacyjna.

Co o tym myślicie?

Helmut Bitter / Luftdaten w zeszłym roku coś takiego robił. Znalazł urządzenie pomiarowe (mikrofon???) za 60E, które podpiął do standardowego miernika i trochę pogrzebał w firmwarze. Połączył to nawet z pomiarem tlenku azotu(4)

Ciekawa prezentacja nawet, ale nie miałem cierpliwości przedzierać się przez wzory.

Niestety nic mi nie wiadomo co dalej - 1,5 roku minęło i nikt nie pociągnął tematu.

Może u nas się uda? Może warto by z Helmutem pogadać?

To musiałoby być tanie. W sensie moduł mikrofonu. Pytanie tylko z jakiego obszaru taki mikrofon zbierze szum/hałas/dźwięk z otoczenia.

Swego czasu misiem w labie kilka różnych modułów mikrofonów. I w zasadzie to jest do ogarnięcia. Moje podejście do tematu to użycie mikrofonu MEMS i elektretowego naraz. Mają różne czułości i charakterystykę. Ponadto jak się dobrze to zrobi to można mieć też informacje o tym czy w okolicy obserwuje się nietoperze. Ale dla wygody takie moduły podłączyłbym po I2C. Czyli do tego dojdzie jakiś układ ADC z interfejsem I2C. Być może najprościej będzie tam wrzucić atmegę.

Jeżeli chodzi o nietoperze to już potrzeba Teensy 3.2+ lub zbudować heterodyne.

Rewelacyjny pomysł.