Panel informacyjny Air Quality Info jako usługa (SaaS)

Zapewne większość Forumowiczów się zgodzi, że @Tomek zrobił kawał dobrej roboty tworząc panel Air Quality Info. Dla tych, którzy jakimś cudem go przeoczyli:

Nettigo chciałoby pójść o krok dalej i uczynić ten genialny kawałek kodu bardziej dostępnym. Nie każdy jest inżynierem, nie każdy wie jak postawić stronę i skonfigurować bazę MySQL. O shellu i RRD już nie wspominam :slight_smile: Idea jest taka, aby stworzyć gotowy serwis obsługujący na dzień dobry każdy czujnik Nettigo Air Monitor i Luftdaten (wymagana konfiguracja).

Na ten cel mamy środki. Możemy sypnąć groszem, udostępnić sprzęt.

Założenia MVP:

• wsparcie w NAMF (włączamy zaznaczeniem opcji w konfiguracji, domyślnie włączone)
  • losowy klucz generowany przy pierwszym uruchomieniu, zabezpieczający przed “podrzuceniem” lewych danych do serwisu oraz jako forma potwierdzenia, że to nasz sensor.
  • jeden serwis obsługujący wiele czujników naraz, dający publiczny dostęp do paneli
  • pozwalający na agregację kilku-kilkunastu czujników jednego właściciela w panel zbiorczy
  • zakładanie kont użytkowników, dodawanie czujników, edycja, usuwanie

Cel:
Chcielibyśmy aby użytkownicy mogli w prosty sposób przekazać najbliższemu otoczeniu informację o stanie powietrza wokół szkoły, przedszkola, na osiedlu, w małym mieście. Aby można było powiesić na korytarzu duży TV z taką informacją na bieżąco aktualizowaną.

Opłaty:
Nie wiemy jakie obciążenie hostingowe będzie generować taki serwis. Z naszej strony hostowanie produkcyjnej wersji beta będzie na 100% za darmo. W przyszłości nie wykluczamy konieczności wprowadzenia opłat. Ale skoro jest to open source, to takich lokalnych paneli dla użytkowników może pojawić się wiele. I nie jest to model biznesowy, w którym można zarabiać kokosy :slight_smile:

Dajcie znać co o tym sądzicie. Jeżeli na Forum znajdzie się chętny do pomocy to spoko. Jeżeli nie to będziemy szukać programisty gdzie indziej.

Bardzo dobry pomysł, po części łączy się z tematami o dużych wyświetlaczach dla czujników.
Odbiegając od tematu, duży wyświetlacz led/lcd był by mega dobrym pomysłem.
Są Panowie co zrobili to nie najgorzej https://beskidinstruments.com/

Piękne rendery, zero dokumentacji, zamknięte źródła, brak API, brak dostępu do danych. Ot ładnie wyglądający projekt. Nie wnosi do tematu absolutnie nic.

Gdyby, były otwarte źródła, API, dokumentacja i dostęp do danych to myślę że nie było by pewnych tematów. Ale nie oto chodzi, chciałem pokazać jaki wyświetlacz można zrobić i tyle.

Myślę, że byłbym w stanie zaproponować hosting za darmo. Pracuję u lokalnego ISP i za moment będę stawiał nowy serwer na nasze wirtualki.

Bardzo nie lubię “za darmo”. Wolę tanio i z umową, że będzie działać. Dotychczas do takich celów używałem Hekko.

1 Like

Wedle uznania :slight_smile:
Chcę zamontować czujniki w miejscowościach, w których “działamy” i po przeczytaniu Twojego wpisu pomyślałem o “połączeniu sił”. Jeśli Hekko jest tak tanie, to wybór jest raczej jasny.

Krzysztof, ja nieodmiennie jestem chętny - do końca miesiąca jestem pod wodą we wnioskach.

Mogę zrobić cały mechanizm enrollmentu i przetwarzania danych i dosyłanie do browsera na żywo.

Informacja dla zainteresowanych - wersja SaaS powstała i dostępna jest pod adresem https://aqi.eco. Zachęcam do dyskusji pod nowym tematem: Aqi.eco - czyli Air Quality Info jako serwis