Oznaczanie, zgłaszanie i wykrywanie fake newsów

Nowoczesne media zalewane są fake newsami. Dziennikarstwo przejmują pracownicy mediów, którzy w pośpiechu generowania treści przestają zważać na jej jakość. Treściwe informacje, czy sprostowania są rozproszone po blogach albo niszowych serwisach informacyjnych. Z tego względu ciężko wyjść od walki z fake newsami z poziomu samych producentów informacji i ciężar trzeba przenieść na internautę.

Pomysł polegałby na wtyczce dla przeglądarek. Taka wtyczka miałaby następujące funkcje, które aktywowałyby się na stronie serwisów informacyjnych:

  1. Możliwość zaznaczenia przez użytkownika (zgłoszenia) na stronie danego artykułu nieprawdziwych zdań, czy cytatów. W ten sposób, jeżeli kilka osób zaznaczyłoby jakieś zdanie to innym użytkownikom zaczęłoby się pojawiać pytanie, czy to zdanie jest prawdziwe, czy nie. Można też by dodawać do takiego zdania dodatkowy komentarz wyjaśniający, albo z linkiem do źródeł.
  2. Dynamiczne wyszukiwanie na stronie artykułu zdań, cytatów i oznaczałaby te, które znalazłyby się w bazie fake newsów na podstawie wcześniej wprowadzonych informacji. Dzięki czemu kolejna osoba używająca wtyczki od razu zauważyłaby problemy związane z danym tekstem. Dzięki temu, że wtyczka by analizowała treść za każdym razem, to jeżeli użytkownicy oznaczą zdanie na serwisie A, a serwis B zrobi przedruk artykułu to na serwisie B też to zdanie będzie zaznaczone.
  3. W celu uniknięcia wojen należałoby ustanowić moderatorów i tak jak na wikipedii ustalić osoby, które mogłyby rostrzygać pewne kwestie. Kwestie nierozstrzygalne byłyby zaznaczone oddzielnie.
  4. Do analizy zdań w bazie byłby użyty AI, aby lepiej poradzić sobie z parafrazami.
  5. Zaznaczanie tekstów i analiza ich prawdziwości opiera się o pracę wolontariuszy, dokładnie jak wikipedia.