Orange Open Middleware 2.0 - opinie

Drodzy,

Dostałem informację, że Orange PL zasugerowało władzom Krakowa wykorzystanie ich (?) “platformy mediacyjnej” Open Middleware 2.0, w celu publikacji otwartych danych miasta (lub jakoś tak - nie mam dostępu do pisma). Nie jest to skorelowane z pracami nad przygotowaniem projektu Open Data w Krakowie i Małopolsce, które prowadzimy z m.in. Pawłem Świerczem. Więc nie wiemy, czy mamy się bać czy cieszyć…

Szukam informacji. Znalazłem oczywiście http://www.openmiddleware.pl/, oraz http://www.slideshare.net/beatrice666/open-middleware-20, ale nie odpowiada mi to na wszystkie pytania (w kontekście otwartych danych publicznych, nie telekomunikacji). Na bihapi.pl widzę, że Orange PL współpracują z ludźmi od otwartych danych Warszawy (danepowarszawsku?), Gdańska i Poznania (choć nie wiem, czy to te same osoby, co są obecne na tym forum) - więc zwłaszcza mam do nich prośbę o opinię.

Pytania:

  • co w ogóle mam rozumieć pod OM2.0, gdyż mowa jest głównie o community i API, trochę nie rozumiem, ile w tym jest realnej technologii, platformy etc.?
  • jeśli istotnie jest taka technologia, to czy stawiając na tym otwarte dane, mamy vendor lock-in, np. jak w przypadku IBM Blue Mix (wszystkie dane trafiają do ich chmury, i de facto operator chmury te dane kontroluje, choć teoretycznie nie jest ich właścicielem)?
  • jeśli istotnie jest taka technologia, na ile jest dojrzała? czy “to działa”? czy to, póki co, tylko slideware?

Dzięki,
Tomek

Wydaje mi się, że chodzi o adaptację CKANa, która używana jest obecnie przez projekt Dane po Warszawsku. Sami nie mamy za dużo informacji i czekamy na jakieś demo. Chyba, że w tym czasie wiesz już więcej to daj znać.

Nie wiem nic więcej odnośnie platformy. Jest natomiast oficjalne potwierdzenie z Urzędu Miasta Krakowa (UMK), że zapadło jakieś porozumienie pomiędzy Orange i UMK - w wyniku którego, jeśli UMK będzie publikować zbiory otwartych danych, będzie to robić przy pomocy platformy Open Middleware 2.0.

Zrozumiałem też, że dane nie będą trafiać do czeluści chmury operatora, a zostaną pod bezpośrednią kontrolą pracowników wydziału informatyki UMK.

Jakie korzyści płyną z faktu, że >1 miasto publikuje dane na tej platformie, nie jestem w tej chwili pewien. Gdyby dzięki temu zaistniało jakieś wspólne API do podobnych danych z różnych gmin w Polsce, byłby to niewątpliwy plus.

Korzyść jest taka, że wszystkie dane są docelowo dostępne w jednym miejscu.
API do pobierania metadanych i danych będzie wspólne, jeżeli inne gminy
będą stosować CKAN.

Jeżeli chodzi o publikowanie podobnych zbiorów tak samo ustrukturyzowanych
to tylko miękkie działania. Trzeba edukować. Nadzieja też w działaniach
MAiC: Jednolitych Modelach Danych, Pryncypiach Architektury i innych
odgórnie wprowadzanych mechanizmów standaryzujących.

Urząd Miasta Krakowa potwierdził, że idą w rozwiązania Open Middleware 2.0. Dodatkowo startują w konkursie http://www.bihapi.pl/.