Ogólnopolski system predykcji chorób

#1

Mi chodzi po głowie system zbierający dane medyczne polaków który

  1. liczący ryzyko wystąpienia choroby
  2. wyszukujący możliwe schorzenia (np. zwiększona grupa ryzyka)
  3. robi badania przesiewowe.
  4. śledzi stan zdrowia naszego społeczeństwa

Zakres projektu ogromny ze względów prawnych i technicznych. Celem systemu jest poprawa zdrowia polskiego społeczeństwa, zapobiegania poważnym chorobom i zagrożeniom życia. Monitorowanie stanu zdrowia osób wymagających pomocy - np. sprawdzenie czy cukrzyk wykupił insulinę. Jeśli nie wykupił - wysłanie służb by sprawdziły co się dzieje.

#2

Przede wszystkim przydałby się opcja kolizji leków. Iż podawany dla “dla zdrowia” przez lekarza pierwszego kontakty lek na nadciśnienie, gryzie się z podawanym interwencyjnie lekiem na tarczycę. I dzięki temu lekarz specjalista wiem, iż musi powiadomić pacjenta o konieczności odstawienia leku na nadciśnienie. A lekarz pierwszego kontaktu, wie z czyjego polecenia i na jaki okres został odstawiony jego lek - a co za tym idzie, ma informacje, iż nie powinien wystawiać nowych recept na ten lek.

#3

Jak najbardziej dobry pomysł - generalnie trzeba by zbudować w pierwszej fazie zbieranie informacji, infrastruktury która by pozwoliła na implementowanie use caseów jak wyżej wymieniony. Przy odpowiedniej architekturze można by sukcesywnie wprowadzać różne zastosowania np. kolizja leków, wykrywanie chorób na podstawie jakichś badań przesiewowych, wybieranie ludzi którzy powinni mieć częstsze badania pod jakimś konkretnym kątem - zastosowania można mnożyć.