Obywatelski Budżet Państwa

#1

Pomysł zrodził się z kilku rozmów na temat budżetu partycypacyjnego i ogólnie udziału obywateli w rządzeniu za pomocą instrumentów finansowych (możliwość wpływania na budżet). Projekt zgłosiłem jako kickstart CeeHack, więc przekleję tutaj opis ze strony:


W coraz większej ilości polskich miast pojawiają się budżety obywatelskie. Pozostają jednak one cały czas na etapie eksperymentu – reguły są dopiero ustalane, ilość pieniędzy do dyspozycji nie przekracza kilku procent. Zanim osiągną one stabilizację i powszechne uznanie minie dość sporo czasu. W takiej sytuacji budżet obywatelski na skalę całego kraju jest utopijnym pomysłem.

Czyżby? A gdyby tak stworzyć serwis prezentujący w przystępny sposób budżety kraju z poprzednich lat oraz ten najbliższy planowany? Gdyby każda pozycja budżetowa miała suwak, którym zarejestrowany użytkownik może przesuwać ustalając według własnego uznania przyznaną na dany cel kwotę pieniędzy? Wtedy oprócz rzeczywistego budżetu można by zaprezentować wersję obywatelską będącą zagregowanym głosem wszystkich użytkowników? Co by z tego wynikło?


@jsk trafił na ślad szczegółowej bazy danych Ministerstwa Finansów, z której mogą korzystać pracownicy do opracowywania różnych raportów. Możesz powiedzieć coś więcej na ten temat?

Jeżeli chodzi o wizualizację budżetu to wiem, że taki projekt realizowała Fundacja Fenomen. @Kasia_Lodz poratujesz nas jakimiś linkami do tego opracowania?

UM Poznania pracuje teraz nad otwarciem swoich danych finansowych. Prowadzą obecnie wewnątrz UM rozmowy na temat standardu takich danych. Mam nadzieję, że Wojciech Pelc niedługo podzieli się z nami wynikami tych prac.

Last, but not least: W ramach Koalicji na Rzecz Otwartego Rządu http://otwartyrzad.org.pl/ będziemy tworzyć metryki otwartości danych, między innymi finansowych. Pomysły już są, niedługo się nimi podzielimy. Z naszej strony za projekt odpowiada @MagdaSiwanowicz.

1 Like
#2

Ogólnoświatowa strona do wrzucania budżetów: https://openspending.org/

Fenomen w Łodzi tylko wykorzystywał to narzędzie (nota bene stworzone przez NGO) do wizualizacji lokalnego budżetu.

CIekawym narzedziem do pokazywania całościowego budżetu jest: http://youchoose.yougov.com/redbridge2012
Ale interesująco zrobił to także NYT: http://www.nytimes.com/interactive/2010/11/13/weekinreview/deficits-graphic.html?_r=0
Budżet USA http://crfb.org/stabilizethedebt/

Przypadkiem trafiłam na to… http://www.fixthedebt.org/resources#interactive Może pomoże?

1 Like
#3

CfA Oakland: http://openbudgetoakland.org/

Trzeba zjechać trochę w dół:
http://www.socrata.com/products/custom-web-and-mobile-apps-government-data/

1 Like
#4

http://openbudgetoakland.org/2012-2013-sankey.html :smiley: chce to!

@krzysiekmad chcesz powiedzieć, że ta socrata jest za darmo? :grin::smiley:

#5

@Kasia_Lodz część produktów mają na otwartym kodzie, ale nie wszystkie. Nie miałem czasu tego zbadać jeszcze dokładnie.

#6

Mogę jakoś pomóc?

#7

Przypadkowo trafiłem na strone mapy budżetu, wrzucam tutaj ku pamięci. Może ktoś by chciał połączyć siły.

1 Like
#8

Budżet Arlington (open data & code): http://www.arlingtonvisualbudget.org/

#9

Jestem radnym programistą i męczy mnie 2 rok patrzenia na skany tabelek w uchwałach budżetowych które są stałym elementem posiedzeń rady miejskiej. Co miesiąc coś zmieniamy i czasem to drobnica, czasem zmiany idą w miliony.

Męczyłem swój urząd i udało się by do obowiązkowych skanów papieru (ciągle nie rozumiem, dlaczego są obowiązkowe i dlaczego nie można elektronicznie podpisać arkuszy kalkulacyjnych) dostajemy pliki Excela. Urząd przekonało że tutaj możemy przynajmniej coś wyszukać.

Chciałbym systemowo przerabiać takie dokumenty:

Na tak proste wykresy

http://openbudgetoakland.org/2017-19-proposed-budget-flow.html

image

Wszyskie JST korzystają z systemu BeSTi@

Czy znacie jakieś rozwiązania które wykorzystują raporty/eksporty z systemu BeSTi@ do robienia wizualizacji jak powyżej?

https://www.gov.pl/web/finanse/system-informatyczny-bestia

#10

@Kasia_Lodz?

1 Like
#11

Wtedy oprócz rzeczywistego budżetu można by zaprezentować wersję obywatelską będącą zagregowanym głosem wszystkich użytkowników? Co by z tego wynikło?

Nie żebym się czepiał, ale większość ludzi nie wie ile kosztuje np. kilometr autostrady.
Dlatego boję się pomyśleć co by z tego wynikło.