Obudowa czujnika Smogu

@mich777 : Mówisz i masz. Zewnętrzne gniazdo pomieści albo DHT22 albo BME280 - do przykręcenia tego drugiego trzeba użyć podkładki dystansującej 3-4 mm (zawartej w projekcie), ale otwór montażowy jest uwzględniony:
profil_z_bme280_sm

1 Like

Spoko, tylko my używamy tych 6 pinowych BME280 :slight_smile:

Sześciopinowy też się zmieści, tylko trzeba usunąć piny CSB i SDO (albo ich nie wlutowywać) - tak czy inaczej do i2c ich nam nie potrzeba.

IObraz

Do tego np oled jeśli ktoś sobie życzy, co wy na to ? Wspaniały człowiek taką obudowę wstępnie zaprojektował do mojego czujnika, ale może uda się go uprosić by stworzył na potrzeby tego projektu.

Obudowa Kradexa to fajny krok, ale zacytuje Panie “a toto u dołu to konieczne?” (HECA i BME).

Obudowy z wycinanego (płaskiego arkusza) akrylu, łączone w całość za pomocą wpustów, a na rogach skręcane śrubkami czy nawet zatrzaski to IMVHO jest fajny sposób na niedrogą, elegancką, powtarzalną i szybką do wykonania obudowę na niestandardowe urządzenia.
Bez trudu da ogarnąć komory wewnątrz, wycięcia na wentylację, HECA etc. Myślałeś o tym? Prototypy na drukarce 3D łatwo i szybko. :slight_smile:

Myślałem. To się nie skaluje. Nie jest szczelne. Za dużo z tym zabawy. Można gdybać, ale na koniec dnia Kradex i tak wygrywa. Jak zamówię 1000 szt to dostarczą tyle. A tymczasem nie mogę znaleźć wykonawcy na 50 wycinanych na laserze podkładek z PMMA. Więc… Jednak wolę Kradex.

https://s.click.aliexpress.com/e/7dSUlWEvd

Jaki jest problem z takimi obudowami ?? Pytam bo kupiłem i nie wiem nikt z was ich nie poleca, występują w różnych rozmiarach, są mniejsze i większe, przezroczyste wieczko bądź też nie. Cena 12 zl chyba.

Obudowa z chin to 12 zł za obudowę + gigantyczny koszt środowiskowy. Kradex jest robiony w Polsce. Transport mniej kosztuje. Firma szanuje środowisko. Dlatego Nettigo świadomie wybrało Kradexa.

3 Likes

Rozumiem, że tu chodzi tylko o koszt środowiskowy? Mój koszt utrzymania jest również gigantyczny niestety Państwo o tym zapomina, podnosząc akcyzę na prąd, gaz, paliwo, podnoszone są ceny żywności itp. Mówię z punktu widzenia zwykłego Kowalskiego.

Nettigo bardzo dużo robi da środowiska i dla społeczności, ubolewam jednak nad jednym, że takich firm jest naprawdę niewiele, które są dla nas, dla środowiska sprzymierzeńcem.?

Cześć, posiadam już 3 działające NAMy (2 z HECA) , w planach kolejne, aczkolwiek mam pytanie o mocowanie do elewacji obudowy Kradex Z59JpH. Czy istnieją jakieś dodatkowe elementy akcesoryjne umożliwiające jej zawieszenie bez przewiercania na wylot? Przykręcane uszy, albo ramka montażowa?

dzięki i pozdrawiam
https://capano.aqi.eco/all/219

Istnieją. Kradex ma takie uszy w ofercie. Ale osobiście wolę wydrukować wieszak na drukarce 3D.

3%20Kradex%20Z59%20uchwyt%20monta%C5%BCowy%20do%20druku

Chciałem załączyć STL tutaj, ale silnik forum na to nie pozwala. Wrzucę go na jakiś Thingiverse czy github.

Link do uszu od Kradexa: https://www.kradex.com.pl/product/zwm10?lang=pl

1 Like

ooo super, dziękuje. wydrukuję i przetestuje. Jakby ktoś z Warszawy potrzebował, mogę nieodpłatnie druknąć po testach :slight_smile:

Ja znalazłem też fajny projekt obudowy: https://www.thingiverse.com/thing:3586849
Jak dla mnie super pomysł z kanałem zasysającym powietrze.
Już go wydrukowałem z niebieskiego PET-G. Jeszcze tylko zamówić puszkę OBO T60.

Jeden minus ze nie jest dla Wemos D1 mini :stuck_out_tongue:

Mam uwagę mała do aktualnie sprzedawanego kitu. Zwrocie uwagę na dystanse. Otrzymałem pasujące idealnie do obudowy ale przy spadku temperatury LCD dostał artefaktów bo obudowa go za mocno docisla oczywiscie regulacja śrubami pomogła, ale może warto robić zapas 3mm od obudowy na skreconym? Bo teraz nie mam pewności co do szczelności…

Witajcie,
Czy macie jakieś konkretne wskazówki co to montażu NAM KIT 0.3.2 na budynku? Chodzi mi konkretnie o orientacje, wysokość nad ziemią, kierunek geograficzny itp itd. ? tak by pomiary były najdokładniejsze.

Cześć,
Trochę tych zasad jest z życią wziętych niezależnie od rodzaju czujnika:

1. Umieściłem swojego ruraka na obudowanym balkonie od zachodniej strony, , pod blaszanym dachem.
    Na dachu kondensowała się rano woda i czujnik wilgoci zawyżał wyniki - ciągle 99%.
    Tylko w mocno gorące dni wilgotność spadała do 70%.
    Przeniesienie czujnika poza balkon, w bardziej przewiewne miejsce uzdrowiło sytuację.
  2. Wydaje mi się że południowa strona wystawiona na ciągłe działanie promieni słonecznych też jest błędem. Nagrzewanie się elektroniki na słońcu z pewnością skróci czas jej działania. Promieniowanie UV niszczy tworzywa,izolacje kabli i powoduje ich utwardzanie i to że stają się kruche.
  3. Luftdaten zaleca ( niestety nie pamiętam gdzie to było) żeby czujnik nie był wyżej niż 4 metry nad ziemią.