Nettigo Air Monitor Rurak!

Drodzy Forumowicze. Wczoraj zarwałem noc. I wyszło z tego coś czym chcę się podzielić. Nie wiem czy to ma sens. Ale wydaje mi się, że rozwiązuje to pewien problem.

Obecnie w Nettigo sprzedajemy kilka wersji czujników smogowych (linki do dokumentacji):

• Nettigo Air Monitor 0.3 - w obudowie Kradex Z59 ze sterowaną grzałką, możliwością podłączania rozszerzeń. Nasze oczko w głowie :slight_smile:
  • Nettigo Air Monitor 0.2 - w obudowie z kolanek hydraulicznych, spięte płytką PCB, z możliwością stałego zasilania grzałki. Można podłączyć I2C 3V, I2C 5V i DHT22.
  • Standardowy KIT - kolanka, NodeMCU V3, SDS011, BME280, pęk kabli

I wierzcie mi lub nie, ale ten ostatni jest zdecydowanie najpopularniejszy - głównie przez warsztaty. Jest tani (obecnie 189 zł za całość dla organizatorów warsztatów). Jego montaż jest conajmniej upierdliwy, bo nie dość że kable można źle podłączyć, to docelowo mogą nie stykać. A jeżeli stykają, to po pół roku wystawienia na wahania temperatur coś się może poluzować. Zależy nam na tym aby czujnik był tani i działał niezawodnie. Myślę, że wczoraj w nocy wymyśliłem w miarę tanie rozwiązanie.

Przedstawiam Wam płytkę drukowaną którą nazwałem RURAK!. Dostępna będzie z wlutowanymi gniazdami. Powstała z myślą o warsztatach. Płytka będzie wyposażona w:

• gniazda pod NodeMCU V3 (6-pinowe i 2-pinowe)
  • gniazdo JST XH pod BMP/BME280
  • gniazdo kątowe do SDS011
  • (opcjonalne) gniazdo zasilania na wtyk 2.1x5.5

Idea jest taka: wtykamy gniazdo SDS do czujnika. Spinamy całość opaską. Wtykamy NodeMCU V3 w gniazdo. Kablem JST XH łączymy czujnik BME280 z płytką. Nie da się pomylić polaryzacji bo wtyk ma wpusty. Podpinamy zasilanie kabel microUSB lub kabel z wtykiem DC 2.1x5.5mm.

Płytka nie ma żadnych dodatkowych złącz. Pozwoli też zretrofitować stare zestawy. To totalne minimum. Celujemy w 15-19 zł za zlutowaną, gotową do użycia płytkę. Pewnie w Chinach przy tysiącach sztuk kosztowałoby to połowę, ale jesteśmy w Polsce.

Dokumentacja: https://easyeda.com/nettigo/Nettigo-Air-Monitor-Rurak

A płytka wygląda tak:

Rurak%20G%C3%B3ra

Rurak%20D%C3%B3%C5%82

Podsumowując - płytka rozwiązuje następujące problemy:

• Likwiduje ruszające się kable (łączówki), które mogą się rozpiąć
  • Ułatwia i przyspiesza montaż - wszystko jest opisane na płytce
  • Utrudnia nieprawidłowe połączenie
  • Umożliwia podpięcie zasilania na baaaardzo długim kablu (5m+)

Wysłałem prototypy do produkcji wczoraj. Za 2 tygodnie podzielę się wrażeniami.

6 Likes

Chyba cie poprzemy w tym zbożnym dziele, bo faktycznie niezawodność jest problemem. Dokładnie takie rozwiązanie zastosowano w Belgii Jak będzie gotowe daj znać. Pozdrawiam

A masz może jakieś linki do tego czego używają w Belgii?

Krzysztofie,

Obejrzyj belgijską stronę

trochę widać:

przewiń galerię

jakby co poprosimy ich o płytkę.

pozdrawiam

Maciek

A jakiś link może?

Edit: ok. Znalazłem.

Brzmi bardzo dobrze, nawet dla mnie laika :ok_hand:Powiedz tylko, czy dobrze rozumiem: tam nie ma miejsca na grzałkę?

fajny projekt, jeden z łatwiejszych jakie w ogóle widziałem :slight_smile: Nie ma miejsca na grzałkę, tzn na pcb nie ma. Co nie znaczy, że w ogóle nie da się w tym projekcie jej zastosować. Są miejsca lutownicze na: wemosa w wersji rozbudowanej, dht22 i przyłącze SDS011. Bardzo uproszczony projekt, mający swoje wady, ale ta prostota ma przede wszystkim zalety.

Rurak nie ma miejsca na grzałkę, chyba że sobie wlutujesz ją do złącza 5V zamiast gniazda 2.1x5.5… albo dorobisz wtyczkę grzałce.

Moje rozumowanie jest takie:

• Rurak - absolutne minimum, przeznaczony na warsztaty
  • NAM 0.2 - możesz podpiąć grzałkę grzejącą cały czas
  • NAM 0.3 - możesz podpiąć Świętego Mikołaja, renifery, kulę disco, różne czujniki i sterowaną grzałkę
1 Like

Osobiście uważam, że głównym problemem w Polsce jest brak dostatecznej ilości czujników. Jak patrzę na mapę luftdaten obszaru Niemiec - to można im pozazdrościć…
Ja bym np. chętnie widział czujniki w kilku miejscach mojego miasta - ale tam nie mieszkam…

Dlatego mam pomysł : Czy można by zrobić tak, że Nettigo sprzedawałoby najprostsze kity “Rurak” w wersji sponsorowanej ? Tzn. ja wpłacam jakąś kwotę (np. 50zł) i przeznaczam ją na rozwój czujników
w moim mieście. Mam nadzieję, że takich osób będzie więcej.
Jak się nazbiera odpowiednia kwota, to ktoś z tego miasta dostaje Ruraka za darmo, albo za pół darmo :slight_smile: Oczywiście pod warunkiem, że go uruchomi i podłączy do projektów luftdaten i aqi.eco. Trzeba tylko wymyśleć system kontroli. Może np. osoba zainteresowana musi podać swoje dane, żeby w razie niedotrzymania warunków umowy mogła być piętnowana :slight_smile:
Albo może np. tak, że jak ktoś uruchomi czujnik to dostaje zwrot części kasy albo np. drugi czujnik gratis…

Fiskalne jest to nie do ogarnięcia. Musielibyśmy fundację założyć.

To może to uprościć:

Kto da dotację przez PayPal na AQI.ECO ten dostanie zniżkę na zakup Ruraka.

Oczywiście nie chcę do niczego zmuszać firmy Nettigo.

Ale wydaje mi się, że to co napisałem powyżej jest nie do ruszenia przez Urząd Skarbowy.
Każda firma ma prawo urządzać promocje…
McDonald miał kiedyś kłopoty z US gdy chciał rozdawać hamburgery za darmo.
Ale gdy sprzedawali za 1gr już było OK.

Załóż fundację i rozdawaj czujniki do woli. Taka rola fundacji. Chętnie pomożemy. Firmom za takie działania dopieprzaja kary za praktyki dumpingowe. I choć możesz się wybronić to za stracony czas i nerwy nikt Ci kasy nie zwróci.

Biurokracja jak juz wspominałeś, papierologia, corazbardzoej wierzę w to że wkoncu cos powstanie, najlatwiej zawiazac stowarzyszenie 15 osob, zarzad, organ zalozycielski, kinto w banku i tyle,

Zauważyłem, że w mojej osadzie ludzie grzeją gazem, mnustwo samochodów Przekezdza kazdego dnia a moj psm7003 pokazuje tylko 29% procent, wow, czyste powietrze w polowie sezonu grzewczego.

1 Like

Gaz jest fajny. Też mam. Nie jest jednak idealny. Mniej smogu to szybszy efekt cieplarniany. Paradoksalnie smog obniża temperaturę planety. Wszystkich srok za ogon nie złapiesz naraz.

Świetny pomysł. Popieram. Mam do rozważenia jeszcze jedną propozycję. Niektórzy nie lubią ruraków do tego stopnia, że rezygnują z czujnika, głównie ze względów wizualnych. Właśnie z tego powodu kiedyś składałem znajomemu czujnik na płytce Nettigo Air Monitor 0.2 w obudowie Kradeks.
Może by warto również dopasować obudowę typu kradeks z gotowymi otworami i przystosowanym mocowaniem do tego nowego rozwiązania. Wiercenie otworów lub wycinanie trochę psuje efekt.

Niezupełnie tak jest. Smog, którym się trujemy wa grubość 2-5 m i nie ma wpływu na efekt cieplarniany. Na ocieplenie klimatu mają wpływ tylko areozole, które unoszą się wysoko nad całą planetą i powstrzymują dopływ energii do powierzchni. Ale one też tylko nieznacznie mogą spowolnić ocieplenie, na pewno go nie zatrzymają. Smog z którym walczymy w zasadzie występuje tylko nad miastami, dokładniej tam , gdzie występuje gęsta zabudowa i powierzchniowo zajmuje bardzo mały obszar.

Dostosowanie płyty 0.2 do Kradexa już zostało zrobione. Nazywa się NAM 0.3 :slight_smile:

Jeżeli nie chcesz mieć grzałki, a tylko ładną obudowę to zmontuj NAM 0.3 BASE KIT i BME280 KIT.
Można zamontować też kosz ssawny jako siatkowy filtr.

A wtedy zawsze w razie potrzeby można dodać grzałkę później.

To też prawda, kiedys ludzie palili czym popadło, parowozy kopiciły, tylko najgorsze jest to żr to co widzimy nie jest takie groźne grozniejsze jest to czego nie widzimy.

Płytki PCB przyszły wczoraj. Zlutowałem, złożyłem. Rurak działa. Czy będzie lepiej niż na kablach - tego nie wiem. Wydaje mi się, że powinno być lepiej. Z drugiej strony o wiele bardziej podoba mi się koncepcja NAM 0.2.2.