Nettigo Air Monitor - Dokumentacja

Jakiś czas temu uruchomiłem serwis z dokumentacją do Nettigo Air Monitora.

Znajdziecie go pod adresem: https://air.nettigo.pl

Po co właściwie powstał?

1. Wizytówka projektu - kilka słów opisu, co z czym i dlaczego :smiley:
  2. Baza wiedzy - agregacja wszystkich informacji, linków, poradników, dokumentacji, itp

Prawdę powiedziawszy nie wiedziałem ile tego naprodukowaliśmy, zanim nie zacząłem opisywać szczegółowo projektu. Ale to Open Source / Open Hardware, więc dobrze by było, żeby dokumentacja była łatwa do odnalezienia.

Wszelkie uwagi mile widziane.

Od kilku dni śledzę postęp na stronie. Wygląda fajnie, nie mogę się doczekać zestawu kitowego do zamówienia.
Przydało by się:

• trochę o wymaganym zasilaniu 5V, jaki prąd w zależności od akcesorów
  • połączeniu HECA, BME280, LCD do płytki bazowej (też zdjęcia)

Informacje po, co są dodatkowe moduły: HECA, BME oraz o trybie pracy i trwałości czujnika SDS011.

1 Like

Doskonałe uwagi! Biorę się do pracy :slight_smile:

Witam,
Pierwszy post, pozdrawiam wszystkich na forum.

Czekałem na taki projekt. Jeśli będzie się rozwijał w zapowiadanym kierunku (m. in. dołożenie pomiaru promieniotwórczości) to z przyjemnością zostanę w nim na dłużej.

A teraz do meritum. Dokumentacja w mojej opinii jest w zasadzie wzorowa. Forma w sam raz dobrana jak na taki projekt. Oczywiście są jeszcze sekcje do uzupełnienia, ale na obecnym etapie już przy minimum zdolności manualnych/technicznych powinno się na jej podstawie wszystko spokojnie poskładać. Zrobienie listy elementów rozpisanej co do ostatniej śrubki to strzał w dziesiątkę! Oszczędza mnóstwo czasu i bardzo ułatwia weryfikację co się ma co trzeba dokupić. Skopiowałem to do arkusza poodhaczałem co mam, co gdzie kupuję, zwłaszcza, że część elementów zamawiam z odległego kraju.

W zasadzie na ten moment brakuje mi niewiele. Wydaje mi się, że przydało by się jeszcze umieścić (i aktualizować czasem) gdzieś w widocznym miejscu “roadmap” projektu. Bardzo liczę na rozbudowanie projektu o Geigera. Obecną wersję traktuję jako rozgrzewkę, jakiś harmonogram byłoby fajnie znać, a i jakąś promocję projektu by to robiło.

Druga sprawa to przydało by się gdzieś umieścić info, (może raczej w jakimś wątku na liście, a nie stronie z dokumentacją) kiedy będą “kity” wersji 0.3 dla jeszcze bardziej leniwych niż ja :stuck_out_tongue_winking_eye: , frezowana obudowa, może będzie też obudowa bez frezowania pod własne pomysły i ew. inne elementy. W ogóle ta obudowa która została wybrana do projektu (z przeźroczystym deklem) jest jakoś szczególnie trudno dostępna. Tak jakby Kradex już jej nie produkował. Nawet się zastanawiam czy nie dobrać jakieś większej skrzynki i nie umieścić w środku komory z grzałką, tak by na zewnątrz wystawał tylko podziurkowany korek pobierający powietrze. Urządzenie było by bardziej zwarte. W ogóle w wersji 0.4 proponował bym iść w tym kierunku o ile się da.

Może wystarczy na pierwszy raz.
Pozdrawiam

https://air.nettigo.pl/baza-wiedzy/zasilanie-nam-03/

W przygotowaniu :slight_smile:

Taki jest plan.

To bardzo słuszna uwaga.

W zasadzie już są, tylko nie są wystawione do sprzedaży. Nie chcemy tego robić dopóki dokumentacja nie będzie gotowa. Takie MVP zakłada:

• instrukcja lutowania NAM BASE (zrobione)
  • instrukcja montażu mechanicznego NAM BASE
  • instrukcja lutowania NAM HECA
  • instrukcja montażu mechanicznego NAM HECA
  • instalacja NAMF (zrobiona)
  • pierwsze uruchomienie i konfiguracja NAMF (zrobione)

Do tej pory sprzedaliśmy kilkadziesiąt czujników w wersji 0.3.1. Większość montowaliśmy samodzielnie, tylko dlatego aby wyłapać wszelkie niuanse i problemy na jakie mogą natrafić użytkownicy. To wbrew pozorom skomplikowana konstrukcja, w której na wielu etapach może się powinąć noga.

Czy będzie to “spektakularny sukces komercyjny”… trudno orzec. Wiem, że zaprojektowanie, prototypownie, budowa i dokumentacja pochłaniają masę czasu i pieniędzy. W sumie to już kilkaset godzin pracy… i jeszcze trochę a będziemy czas liczyć w tysiącach godzin.

Dlatego jestem wdzięczny za wszelkie uwagi, komentarze i sugestie. Pozwalają nam się skupić na tym co naprawdę ważne dla Społeczności, zamiast na tym co nam się wydaje ważne.

Po zmianie płyty z 0.3.1 na 0.3.2 nie wiem czy szybko się pojawi 0.4. Złącze EXT da możliwość zbudowania dowolnego rozszerzenia, programowania, debugowania, itp. Niemniej 0.4 będzie na ESP32 + radio LoRa 433MHz do zdalnych czujników. Mamy gotową specyfikację i zarys tego jak ma to mechanicznie wyglądać.

Ta wersja jest produkowana tylko dla TME.EU. Z tym wiąże się też kilka problemów logistycznych na jakie natrafiliśmy. Obudowa jest najmniejsza jak to możliwe z uwagi na cenę. Większa obudowa - znacząco wyższa cena. A w tym projekcie wszystko się liczy. Co do bardziej zwartej obudowy - razem z naszymi chińskimi przyjaciółmi opracowujemy i testujemy nowy czujnik. Prace jeszcze potrwają, ale jest obiecująco. Być może będziemy w stanie zrezygnować z zewnętrznej grzałki na rzecz wewnętrznych czujników wilgotności i temperatury (SHT31) i (to jeszcze nie potwierdzone) wbudowanej w czujnik grzałki. Czyli byłoby to połączenie HECA + SDS011 + grzałki w obudowie o wielkości PMS7003. A to już daje gigantyczne możliwości.

Dwie nowe instrukcje:

Uwagi i komentarze mile widziane. Montaż, zdjęcia, obróbka, opis… masakrycznie dużo czasu to zjada.

Ja wybrałem dosępną w Leroy Merlin Carbo-box 0230-00 cena ~15pln. Jest ciut większa ale to chyba lepiej.b17a269b-2a5d-4ed7-981e-59253342b7c4

W weekend składałem KITy: BASE, LCD i BME280.
Bardzo dobrze opisana dokumentacja - prowadzi jak po sznurku.
Mała uwaga: w LCD masz opis co zrobić jak wyświetlacz słabo działa, ale zabrakło chyba najważniejszego drobiazgu:
opisu jak działa zworka. Kilka minut mi zajęło znalezienie czemu jest tak ciemny wyświetlacz.Dopiero instrukcja na stronie komponentu w sklepie wszystko rozjaśniła.

Nie wiem, czy to problem, ale w przy złożeniu tylko BASE (bez BME i HECA) zostają dwie duże dziury - może w samym BASE powinny być dołączone zaślepki - nie każdy będzie kupował jednocześnie 3 KITy: BASE/BME280/HECA

Słuszna uwaga. Pomyślimy nad tym. Zaślepka 16mm +21mm.