NAM HECA – działanie grzałki

#1

Pytanie odnośnie pracy grzałki w module HECA. Z tego co znalazłem tutaj na forum od @irukard, to grzałka załącza się gdy odczyt RH z HECA jest >= 65%. Do jakiej temperatury ona się nagrzewa lub zapytam inaczej – z racji, że polutowałem swój pierwszy NAM, który wisi już produkcyjnie, to jak sprawdzić czy grzałka grzeje? Tak wyglądają odczyty:
image

Dobrze myślę, że wyższa prawie dwukrotnie temperatura odczytana z PCB HECA oznacza, że grzałka działa?

Edit: Dopytam też o różnice w wilgotności z obu czujników. Bo są okropnie rozbieżne. To działanie grzałki czy coś innego?

1 Like
#2

HECA włącza grzałkę gdy jest wilgotno, wyłącza gdy nie jest :slight_smile: SHT30 w HECA odczytuje temperaturę wewnątrz komory. Musi być ta okropnie duża rozbieżność inaczej HECA by nie działała. Wraz ze wzrostem temperatury powietrza spada jego wilgotność względna.

#3

Tak, to wiem. Nauczyłem się tego kupując oczyszczacz/nawilżacz/jonizator powietrza :slight_smile:

Zatem mogę uznać, że wszystko dobrze polutowałem i grzałka po prostu działa, bo inaczej temperatura i RH byłaby zbliżona do odczytu z BME280 tak?

#4

Dokładnie tak.

#5

obraz

obraz

tak to ładnie wygląda :wink:

#6

Mi się nie podobają te zygzaki. Ale niewiele można na to poradzić bo sds011 działa w trybie interwałowym.

#7

Witam.

Wczoraj dostałem kolejny KIT NAM. Wszystko złożone jednak nie działa mi HECA. Montaż wykonany prawidłowo. Sensor HECA uruchomiony w konfiguracji. Grzałka cały czas grzeje !!!

Jakieś pomysły?

Dziś zamówiłem nowy sensor. Chciałbym jednak być pewny zanim tamten wywalę.

#8

Jakieś zdjęcia? Jak polutowane, gdzie podpięte. Nie jesteśmy jasnowidzami.

Czy HECA zwraca dane temperatury i wilgotności? Czy jest coś w logach?

#9

Wiem, że ciężko wróżyć :wink: porównywałem z tym działającym i jest tak samo podłączony.

Nie ma żadnych informacji o temperaturze, ani wilgotności. Jutro podłącze kolejnego HECA i jak coś to się ponownie odezwę.

Pozdrawiam

#10

Wrzuć jakieś zdjęcia. Może to coś trywialnego.

#11

#12

Wszystko wygląda ok. Wadliwa HECA. Do wymiany. Kasę zwrócimy :slight_smile:

#13

Temat zamknięty :wink: dzięki

#14

Ciekawa sprawa, bo u mnie też (początkowo) nie pojawiły się wskazania w panelu po podłączeniu HECA. Konfiguracja OK, podłączenia, lutowanie OK, kilkukrotne włącz-wyłącz. Nic nie wskazywało na jakikolwiek błąd.
I tu niespodzianka… po zmianie w konfiguracji poziomu debugowania oraz czasu między pomiarami pokazały się pomiary i HECA hula bez problemów. :slight_smile: