Luftdaten rozterki po 2 miesiącach używania

Był podobny temat dotyczący NAM, ale mój dotyczy ruraka w wersji KIT-2003.

Zanim kupiłem, przejrzałem instrukcje różnych wersji i stwierdziłem, że jednak lepiej bez lutowania, bo mógłbym nie dać rady i żeby było prościej. I jest prosto. Z takim rurakiem i tak przygotowaną instrukcją powinien poradzić sobie każdy!

Później znalazłem informację o możliwości podłączenia wyświetlacza. Ten aspekt wymaga już odrobiny lutowania. Zaryzykowałem i udało się :slight_smile: co prawda obie płytki nie są do siebie w 100% równoległe ale wszystko działa jak należy. Odpadłem też na precyzyjnym lutowaniu rezystora i tranzystora ale jest to opcja i bez niej można się obejść.

Po uruchomieniu podesłałem adres mojego czujnika na AQI do sąsiadów, żeby mogli korzystać. I tu pojawiło się pytanie o dużą rozbieżność wyników mojego czujnika względem czujnika GIOŚ oddalonego o jakieś 500 metrów.
Poczytałem trochę na forum i temat jest dla mnie jasny ale jednocześnie zbyt zawiły żeby tłumaczyć go sąsiadom, tym bardziej że nie każdy jest tym tematem aż tak zainteresowany.
Niestety różnice typu 300% na czujniki GIOŚ a 1600% u mnie powodują brak zaufania do moich pomiarów a zależy mi na tym żeby temat zanieczyszczenia powietrza stał się ważny.
Zacząłem zastanawiać się nad możliwością podłączenia grzałki do tego czujnika. Ba, znalazłem nawet (na Nettigo) wycofany projekt ruraka z grzałką. Ale, jest wycofany a to czy zaimplementowanie tego rozwiązania do mojego zestawu jest możliwe pozostaje dla mnie niewiadomą.
W sytuacji posiadania czujnika rozbudowa o moduł HECA jest opcją tańszą niż kupno zestawu NAM. Chociaż sukces w lutowaniu wyświetlacza powoduje chęć na zmierzenie się z zestawem NAM do lutowania. Musiałbym jednak znaleźć chętnego na mój czujnik Luftdaten.

Zastanawiałem się też nad możliwościami podłączenia innych czujników. W linii prostej mieszkam jakieś 3 kilometry od wielkiego pieca Huty Katowice i zastanawiam się co też smrodliwego pojawia się w naszym powietrzu dzięki takiemu sąsiedztwu, bo pojawia się. Od czasu do czasu gdy zmienia się kierunek wiatru czuć metaliczny zapach w powietrzu. Ale sprawdzenie tego to już pewnie wyższy poziom, szczególnie finansowy.

Tak czy inaczej, sam projekt uważam za ważny a sposób w jaki jest prowadzony za rewelacyjny. To, że jest tyle zainteresowanych osób, mających super pomysły i poświęcających swój czas uważam za bezcenne.

Staramy się aby wszystko było jasne i przejrzyste.

To prawda. Wycofaliśmy go bo nie jesteśmy w stanie do niego świadczyć wsparcia technicznego. Za dużo było pytań “czemu mi to nie działa?” na które odpowiedzią było “sprawdź kable”. Zerknij proszę jak Mariusz Kubas z Otwartej Sieci Rzeczy zamontował grzałkę w ruraku: workshops/smogometr at master · Open-Things-Network/workshops · GitHub - na moje to mistrzostwo świata :slight_smile:

Wymaga to wiercenia, ale zamontowanie HECA Kit w ruraku jest jak najbardziej możliwe.

No i rzecz jasna możesz odezwać się do Nettigo i zamówić NAM 0.3 bez SDS011 i BME280 (czyli taniej o koszt tych dwóch czujników - zawsze to 159 zł zostanie w kieszeni).

Rzeczywiście wygląda to nieźle i z montażem bym sobie bez problemu poradził, ale nie wiedziałbym za bardzo jak moduł podłączyć do reszty, szczególnie 4 przewody, które w NAM wchodzą w złącze I2C 3V3. Zastanawiam się też czy grzałka pracowałaby w takim samym trybie jak w NAM, tzn. podgrzewałaby powietrze w interwałach, po osiągnięciu odpowiedniego poziomu wilgotności czy grzałaby cały czas.
Ekonomicznie, rozbudowa ruraka o grzałkę wydaje się rozsądniejsza.

Z kolei zakup NAMa bez bez tych dwóch czujników jest też atrakcyjny bo projekt jest cały czas rozwijany i być może w przyszłości będzie możliwość podłączenia dodatkowych czujników, którymi byłbym zainteresowany.

Widziałem też w opracowaniu wersję 0.3.3., zastanawiam się czy zmiany są istotne i czy warto na nią poczekać.

Czy zmiany są istotne? I tak i nie.
PCB można kupić już teraz: Nettigo: Nettigo Air Monitor - PCB 0.3.3
Dokumentacja się tworzy: Nettigo Air Monior - Lutowanie płyty głównej NAM 0.3.3
A zmiany opisane są w: Nettigo Air Monior - Historia zmian - NAM seria 0.3

Tak naprawdę z ważnych zmian to dodanie diody transil zabezpieczającej przed złym podłączeniem zasilania i możliwość użycia gniazda zasilania lutowanego w płytę (nowa obudowa ma dodatkowy otwór). Złącze HECA XH nie będzie na razie wykorzystywane. To połączenie złącza I2C 3V3 i 5V. W przyszłości planujemy przejście na jeden kabelek do podłączenia HECA bez konieczności lutowania do płytki czegokolwiek. W teorii HECA może być zasilana z 5V (elektronika i grzałka), ale BME280 miałoby z tym problem bo może pracować do 3.6V (a rezystory podciągające przy tak podłączonej HECA podciągną linie I2C do 5V).

Podłączenie grzałki z HECA do ruraka będzie wymagało zrobienia rozgałęzień dla SDA, SCL i 5V. Jest to jak najbardziej do zrobienia.

ok, gdybym chciał wykorzystać ruraka to powiedz czy dobrze kombinuję:

obraz

te 2 grubsze kabelki zasilające grzałkę łączę pod piny 5V i GND przy czujniku SDS011

obraz

Pozostałe 4 kabelki modułu HECA łączę z pinami wchodzącymi do gniazd płytki mikrokontrolera WiFi:

• biały kabel SDA do pinu D3
  • żółty kabel SCL do pinu D4
  • czerwony kabel 3V3 do pinu 3V
  • czarny GND do pinu G

obraz

1. Czy tak będzie prawidłowo?
  2. Czy zasilacz ruraka 1A będzie wystarczający?
  3. Czy jest jakiś sposób nazwijmy to fabryczny na zrobienie rozgałęzienia czy po prostu zlutowanie kabelków ze sobą?

tak

tak

tak

Każdy, który działa będzie dobry. Lutowane są lepsze.

Dawno temu popełniłem “jeża” żeby to ułatwić: Nettigo: Płytka PCB rozdzielacza sygnału I2C

Ale dodatkowe połączenia to dodatkowe miejsca gdzie może coś nie stykać.

OK, zrobiłem.
Zestaw HECA zamontowałem na korku PCV to spowodowało, że musiałem użyć dłuższych przewodów niż te dostarczone w zestawie. Znalazłem takie od alarmu, mam nadzieję, że będą ok.
Po podłączeniu chwilę trwało zanim czujnik wystartował i pokazał pomiary ale po kilku minutach się pojawiły.
W konfiguracji aktywowałem czujnik SHT3x i trochę zastanawiają mnie wyniki, czy taka rozbieżność jest prawidłowa

Obraz