Lista ofiar IIIRP - strona pomnik z funkcjami statystycznymi

#1

Misja: Strona ma być internetowym pomnikiem dla osób, które zginęły po 4 czerwca 1989 roku w Polsce. Żeby nie zapomnieć o tych osobach i żeby uniknąć tego typu zdarzeń w przyszłości.

Wizja: Wyobrażam sobie portal na którym można zgłaszać osoby razem z załączonymi informacjami, z możliwością dyskusji przed opublikowaniem. Funkcjami portalu były by:

 • prezentacja osób i ich dokonań
 • informowanie o rocznicach śmierci
 • budowanie prostych statystyk wg wybranych parametrów

kryteria doboru osób:

 • osoba, która bez agresji i pokojowymi metodami sprzeciwiała obecnemu porządkowi świata, w szczególności gdy była za to wcześniej prześladowana
 • lub osoba która zajmowała się sprawami państwowymi, samorządowymi lub społecznymi
  -i tragicznie zmarła lub w nie wyjaśnionych okolicznościach w tym przez samobójstwo a zwłaszcza w trakcie wykonywania swojej służby lub w czasie gdy ją wykonywała

podstawowy opis osoby

 • imię i nazwisko
 • fotka osoby en-face, najlepiej gdy się do nas uśmiecha
 • opis kim był, co robił
 • opis jak lub w skutek czego zginął
 • linki do źródeł

w parametrach do badania:

 • data śmierci
 • wykonywany zawód (najlepiej wybierany ze słownika)
 • wyznawana wiara
 • afiliacja partyjna
 • przekonania polityczne
 • wiek
 • narodowość
 • miejsce zamieszkania

Przykład: Lista ofiar III RP: http://rebelya.pl/forum/watek/65277/
Dyskusja o wątku: Lista ofiar III RP: http://rebelya.pl/forum/watek/65280/

#2

Wbrew pozorom nie jest to projekt polityczny związany z obecną czy przyszłą partią rządzącą w Polsce. Głęboką intencją projektu jest upamiętnienie osób które poświęciły życie dla Polski oraz w miarę możliwości zrobienie tych osób nieśmiertelnych. Również po to, żeby nie było pomysłów żeby obecnie czy w przyszłości nastawać na życie osób zajmujących się dobrem wspólnym.

Być może przydałby się patronat jakiejś organizacji nad tym projektem. Tylko że znów, żeby nie był to patronat partyjny a w miarę możliwość inkluzywny dla wszystkich.

#3

Podobny pomysł (choć bardziej ogólny - przewodniki różnego typu) padł na
spotkaniu we Wrocławiu we wtorek.

Zajrzyj tam na grupę:
https://www.facebook.com/groups/kodujdlapolski.wroclaw/?fref=ts A ja
linkuję wątek tam.

#4

Dziś pokazano jedną z osób, którą chciałbym widzieć na takiej stronie a mianowicie Jolancie Brzeskiej, działaczki społecznej walczącej w imieniu lokatorów reprywatyzowanych budynków. http://www.tvp.info/26612278/ziobro-sledztwo-ws-smierci-jolanty-brzeskiej-zostanie-podjete-na-nowo

#5

Bardzo fajny pomysł. Krzysztof Mazur z KJotu podrzucił kiedyś pomysł na zrobienie aplikacji powiązań między osobami publicznymi - kto z kim studiował, kto z kim był w takiej czy innej organizacji - myśle że jest to pomysł w podobnym tonie.

Pytanie: jak zmarłego uznać za ofiarę III RP?

#6

Osoba zabita po 4 czerwca 1989 roku. Prawdopodobnie pierwszym będzie to ks. Sylwester Zych. https://pl.wikipedia.org/wiki/Sylwester_Zych#.C5.9Amier.C4.87

kryteria doboru osób:
((osoba, która bez agresji i pokojowymi metodami sprzeciwiała obecnemu porządkowi świata, w szczególności gdy była za to wcześniej prześladowana)
lub (osoba która zajmowała się sprawami państwowymi, samorządowymi lub społecznymi))
i (tragicznie zmarła lub w nie wyjaśnionych okolicznościach w tym przez samobójstwo a zwłaszcza w trakcie wykonywania swojej służby lub w czasie gdy ją wykonywała)

#7

Fajny pomysł, choć trudny. Uważam, że wszystkie pomysły oczyszczające atmosferę z kłamstwa są dobre. Uważam, że instytucje państwowe są zbyt podatne na chwilowe trendy, choć do nich należy ta funkcja. Być może taki projekt powinien znaleźć umocowanie w IPN i kilku innych instytucjach (tak by był możliwie bardzo suwerenny). Uważam, że powinien być nagłośniony w wielu językach, oraz gromadzić liczne materiały dowodowe oraz multimedia powiązane ze zmarłymi osobami. W szczególności zasługują na uwagę ich idee i sprawy, o które walczyli. Mówię tak, ponieważ oni sami uznali, że są one ważniejsze od ich życia skoro dla nich ryzykowali i w związku z tym zależałoby im na tym. Podejrzewam, że będzie ktoś proponował zrobienie tej strony na zasadzie trzymania jej poza granicami Polski, żeby nie być naciskanym przez różne służby i środowiska, żeby Pan ani projekt nie miał kłopotu. Uważam, że nie jest to zasadne, a co więcej ten projekt powinien być szeroko dyskutowany na łamach mediów, tak by docierać do osób powiązanych ze zmarłymi. Wolontariusze powinni być gotowi, żeby rejestrować wspomnienia przez telefon itd. Mógłby być też sfinalizowany kampanią społeczną “Pomnik umęczonych” polegającą na dystrybucji cegiełek w realu i w internecie na to dzieło pamięci. Uważam, że powinna być to alternatywa nieco dla stawiania takich pomników jako biznes…
Projekt, o którym była mowa na spotkaniu we Wrocławiu jest również ciekawy. On powinien iść znacznie dalej. Tak jak teraz na KRS można już powiązać ludzi z różnych firm i fundacji, tak jeszcze brakuje serwisów na których mapowane będą relacje i powiązania w różnych ciałach nie będących w KRS oraz na dostępnych w mediach oraz archiwach fotografiach. Teraz spokojnie dałoby się już pooznaczać osoby, by zobaczyć czy bliskość na fotografii pokrywa się z bliskością w KRS. Przykładowo “Rodzinna mapa stolicy” - oczywiście powinna być zasada jak na wikileaks, że update są robione anonimowo i redagowane tak by eliminować ewentualne pomówienia bądź nie zweryfikowane fakty.

#8

Proponuje rozpocząć od zbierania danych na ten temat - stworzenie listy takich osób w prostym Exelu, później możnaby zebrać ludzi i rozpocząć implementacje.

#9

Super, dzięki za zrozumienie i inicjatywę. Tymczasem zrobiłem arkusz gdzie każdy może go edytować: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1oVcdRIMnrIzYyteGmLRERBYz7YbuNBkfvGV5OMS86jI/edit#gid=0

Stopniowo będę starał się go uzupełniać, no i zachęcam też innych.