Korekta odczytanej temperatury z BME280

Witam Wszystkich,
Jestem od kilku dni użytkownikiem popularnego zestawu KIT-1521, do zestawu dokupiłem BMP280 (dla pomiarów ciśnienia), po uruchomieniu temperatury z DHT22 i BMP280 były zgodne w zakresie 0,3C, wilgotność jak to dla GHT22 wyższa o około 15% wartości porównywane z dobrym czujnikiem, no i wtedy szybka akcja zakup chwalonego BME280 dla dobrych wyników wilgotności i tutaj trochę zonk, ciśnienie i wilgotność są OK, ale temperatura za niska o około 1,8C( co według mnie jest nieakceptowalne, chociaż wiem że dokładność jest+/- 1C), wczoraj dołożyłem DS18B20 i pokazuje właściwą temperatur.
Moje pomiary z dzisiaj
PM
PM1
Temperaturu z BME280 jest przesunięta o około 1,8C wyraźnie widać to na danych z grafeny
pm2

Nie jestem niestety programistą, kędyś tam coś w BASIC dla AVR robiłem, na forum wyczytałem że do edycji kodu należny użyć Visual Studio Code, z doinstalowanym PlatformIO, otworzyłem wasz soft zacząłem szukać tak bardziej po omacku i niestety nie mogłem tego skompilować po przeczytaniu informacji z kompilatora doszedłem do wniosku że muszę zainstalować jakiegoś GIT’a cokolwiek by to nie było i wtedy kompilacja poszła, znalazłem fragment kodu których chyba odczytuje dane z BME280 i dodałem wartość 1,8 ale pewnie to jest raczej integar (w ramce czerwonej)
pm4

Po tym przydługim wstępie moje pytanie brzmi czy dobrze kombinuję, czy to właściwa droga?
Pytanie oczywiście do ludzi którzy maja doświadczenie w programowaniu, bo nie chciałbym popsuć sobie tego fajnego modułu.

PS
Proszę się nie śmiąc za lamerskie pytania :grinning:
Jeszcze jedno pytanie po kompilacji otrzymałem 4 biny, pewnie coś za dużo poklikałem?
PM5

Mój czujnik PM :slight_smile:

Z góry dzięki pozdrawiam
Roman

To ja jeszcze raz pierwszy post i coś mi zgjecia poprzycinało

Pozdrawiam
Roman

Romanie, rozumiem, że korzystasz z firmware Sensor.Community. Trzeba by zerknąć czy uwzględniają dane kalibracyjne zapisane w BME280. Kolejna sprawa trzeba sprawdzić usytuowanie BME280 czy nie jest za blisko ESP8266 - bo to źródło ciepła.

Oryginale DS18B20 na długim przewodzie to dość dobry wyznacznik temperatury. SHT30/31 też dają radę. Jeżeli chodzi o zbieżność i dokładność BME280 to robiliśmy testy i dopóki nie uwzględnisz danych kalibracyjnych te czujniki to dramat. Więc to może być kwestia software. Nie wiem na jakim stadium jest firmware Sensor.Community, w Nettigo staramy się ogarniać i odpluskwiać NAMF.

Jakiś czas temu S.C zmieniało obsługę BME i BMP łącząc to w jedną bibliotekę. Ich implementacja tego kodu znacząco się różni od naszego. Polecam przyjrzeć się czy zostały zaimplementowane wytyczne od Boscha dotyczące ustawień filtrów i uwzględnienia danych kalibracyjnych.

Witam,
Wszystkie odczyty które pokazywałem są z polskie wersji luftdaten, z tego co zdążyłem wyczytać jeżeli zaprogramuję waszym softem mój KIT będzie działać ?

Ewentualnie gdzie mogę znaleźć najaktualniejszą wersje bin?, juz znalazłem

• binarkę znajdziecie tutaj: http://fw.air.nettigo.pl/update/data/latest_pl.bin
    proszę tylko o informacje czy mogę to wgrać do mojego KIT-1521?
    DS i BME są blisko siebie i w mirę daleko od PCB obecnie to typowy pająk dobrze chłodzony :slight_smile:
    na jpg są fragmenty waszego kodu

Dzięki za szybka odpowiedz

Roman

A poszukujesz wersji NAMF-2019 czy NAMF-2020? Najlepiej pobierać release z githuba.

Sprzętowo Sensor.Community i NAM są zgodne.

jaką wersje potrzebuję to nie wiem, sam kod jaki ściągnąłem to NAMF-2020-34 (2020-12-18)

• new stable release, includes all 34rcx from beta
    jeszcze muszę się doszukać jak to wgrać, nie chciałbym tego popsuć,
    edit
    w międzyczasie przeglądając ustawienia sensorów w luftdaten dostrzegłem opcje korekcji temperatury, wstawiłem +1,8 i teraz na serwery idzie właściwa wartość, przed świętami nie będę wgrywał nowego softu

Roman

O to ta wersja do której mam kilka zastrzeżeń - NAMF-2020-34rc5 było lepsze :slight_smile:

Witam
Kupiłem sobie dodatkową płytkę ESP do testów, wgrałem soft 2020-34 różnica w odczytach temperatury jest mniejsza.
Mam pytanie jak wgram soft netigo na poprzednim numerze ID (mój pierwszyESP ), będę miał ciągłość danych na madavi i aqi.eco?
Roman

Na aqi.eco ciągłość będziesz miał gdy użyjesz tej samej konfiguracji (ścieżka /update/xxx).

Tomek,
dzięki za info, tak przy okazji fajnie zrobiona jest wizualizacja na waszej stronie, szczegolnie motyw darkly
Mam kolejne pytanie wczoraj doszedłem gdzie pozmieniać w kodzie aby skorygować dane temperatury z BME280,wgrałem soft działa, tylko mój plik .bin ma wielkość 566KB, a na forum było gdzieś informacja że max to 500KB ?
Kolejne pytanie co to jest za plik latest_boot.bin ?
2021-01-04_084337

Roman

chyba znalazłem przyczynę wielkości pliku, w międzyczasie zaktualizowałem platforme na “platform_version = espressif8266@2.3.3”
Roman

Tylko jeżeli chcesz aby działał update OTA. I to tak naprawdę stary limit dziedziczony z luftdaten. NAMF ma inny rozkład flasha i obsługuje binarki do 1MB przez OTA. Jak kompilujesz sobie sam, to nie masz czym się martwić. Poza tym kompiluj tylko jeden target, po co Ci reszta?