Kilka pytań o „ruraka”

Wiem, że Nettigo bardziej skupia się na rozwoju czujników NAM (i bardzo dobrze!), ale chciałbym dopytać o kilka rzeczy odnośnie podstawowego miernika smogu Sensor.Community / LuftDaten.

Otrzymałem jakiś czas temu od znajomej, która kiedyś organizowała w moim mieście warsztaty budowy czujników LuftDaten taki miernik w częściach: płytka ESP8266 LoLin NodeMCU v3 z CH340, czujnik Nova Fitness SDS011, czujnik temperatury DHT22 w wersji 3-nóżkowej. Jako, że miałem tylko te części to zaprogramowałem płytkę i zabrałem się za dokupowanie dalszych elementów, czyli zasilacza, przewodu itd. Postanowiłem również zmienić DHT22 na BME280. Części zamawiałem z Chin, więc kilka tygodni układ poleżał. Dopiero tydzień temu zabrałem się za testy. Podłączyłem na pająka przewodami jumper cables - korzystając z tej instrukcji, jak i z instrukcji w bazie wiedzy Nettigo.

Płytka + czujnik smogu działają. Ale gdy doczepię DHT22 to układ zawiesza się i tracę łączność WiFi ze stroną panelu administracji i konfiguracji. Przy odświeżaniu strony WWW panelu czujnika pojawia się komunikat o niedostępności strony. Gdy go odczepię to wszystko wraca do normy. I nie ma znaczenia, czy podłączam go przy wyłączonym mierniku, czy włączonym. Gdy jest wyłączony to po podłączeniu DHT22 nie startuje / zawiesza się. Z 5 razy sprawdzałem, czy wszystko mam dobrze połączone. Czy możliwe, że to zwarcie układu na masie GND powoduje taki efekt? Bez czujnika DHT22 wszystko działa.

Drugie pytanie mam o czujnik BOSCH BME280. Chciałem być cwańszy, niż instrukcja przewiduje i kupiłem wersję na 5V z czterema złączami, bo przeczytałem, że BME280 w wersji 5V działa również przy napięciu 3,3V. Jednak po podłączeniu do odpowiednich pinów płytki LoLin debugger na stronie panelu administracyjnego podaje komunikat, że sensora BME nie znaleziono. Czy faktycznie moduł działa natywnie jedynie z BMER280 w wersji 3,3V?

I (chyba ostatnie) pytanie mam odnośnie firmware, czy wersja Wersja firmware: NRZ-2020-133/PL (Nov 29 2020) to faktycznie ostatnia? Parametry oprogramowania mojego czujnika są następujące:

Wersja firmware	NRZ-2020-133
ST:1
SDK:2.2.2-dev(38a443e)
Core:2.7.3-3-g2843a5ac=20703003
lwIP:STABLE-2_1_2_RELEASE
glue:1.2-30-g92add50
BearSSL:5c771be

Będę wdzięczny za wskazówki.

A zapodaj proszę zdjęcie DHT22 i tego jak go podłączasz.

Cóż, czujnik jak czujnik. Jaki jest można zobaczyć. Przepraszam, że nie centralnie z góry. Podłączałem go frontem do klienta, czyli kratkami do mnie - zgodnie z instrukcją. Piny na moim DHT22 są opisane: po lewej jest + (plus), środkowy - OUT, a po prawej - (minus).

LuftDaten_sensor-DHT22-forum

Mój zmontowany czujnik, który działa i od kilku dni zbiera dane wygląda tak, jak na załączonym zdjęciu. Czekam na poprawę pogody, by móc zainstalować go na zewnątrz.

LuftDaten_sensor-01-forum_KDP

Nikt, nic? To dopytam jeszcze o BME280. Gdy moduł ESP w debuggerze oprogramowania LuftDaten pokazywał, że go nie wykrył to postanowiłem, że zmierzę napięcie na wyprowadzeniach dla czujnika. Czy mogłem go przypadkowo uwalić, zwierając plus z minusem przy czujniku BME?

I jeszcze pytanie o oprogramowanie: czy do ESP8266 LoLin można wgrać NAMF-2020?

A gdzie jest wylot powietrza?
A dlaczego czujnik jest w takiej pozycji (w datasheet jest na ten temat wyraźnie, że tak ma nie być)

No i podrzuć zdjęcie tego jak podłączasz czujnik. Do których pinów. To że piszesz że tak podłączasz nie znaczy że nie ma tam jakiegoś babola.

Po pierwsze: podłączam według instrukcji. Sprawdzałem 10 razy, czy jest OK i po podłączeniu według instrukcji, czyli DATA (środkowy) do pinu D7 na ESP8266, 3V (pierwszy pin ESP8266) do lewego na DHT22 (+) i skrajny prawy DHT22 (minus) do drugiego pinu (G) na ESP8266. W takiej kombinacji zawiesza mi się cały układ. Może jestem elektronicznie niepełnosprawny, ale nie aż do tego stopnia. Gdybym nie sprawdzał parę razy albo gdyby wszystko działało to bym nawet nie pisał o tym.

Ba, próbowałem nawet podłączyć czujnik DHT22 jak na wyprowadzeniach na tym zdjęciu, bo myślałem, że może coś Chińczycy poknocili na płytce z oznaczeniami i jak podłączę w ten sposób to przynajmniej debugger pisze mi, że czujnika nie znaleziono, a nie zawiesza mi się cały moduł z ESP8266. Próbowałem każdej kombinacji podłączenia i w każdej czujnik DHT22 nie działa, a po podłączeniu według instrukcji moduł zawiesza się.

Teraz wiem czemu znajoma - dając mi elementy czujnika, bym sam je zmontował i skonfigurował czujnik - mówiła, że robiła wszystko według instrukcji i nie działa. Jej mąż również próbował i nie działało.Dlatego oddała mi ten czujnik, bym sam sprawdził. No to sprawdzam. Oni nawet nie doszli do etapu konfiguracji z Madavi / LuftDaten. (Nota bene to są elementy z warsztatów budowy czujników smogu, które prowadził @WojtekSanko i były kupowane w Nettigo - mam fakturę zakupu i nawet kopertę z logo Nettigo; Wojtek zdaje się wtedy przyjmował zapisy, by móc określić ilu uczestników będzie na warsztatach i na ile zestawów elementów musi złożyć zamówienie).

A skąd wniosek, że czujnik jest już gotowy i pracuje w ostatecznej lokalizacji? Nadal go testuję i sprawdzam. W miarę wolnego czasu. Próbuję dociec co jest przyczyną problemów z czujnikami, stąd moje pytania na forum tutaj.

Czujnik (a w zasadzie to miernik) - jak wspominałem docelowo trafi na balkon. A że ostatnio było -12 w mojej okolicy to nie miałem ochoty walczyć z mocowaniem go przy takim mrozie. Będzie zamontowany w pozycji pionowej - jak nie przymierzając NAM 0.3.

Wziąłem do serca Twoją uwagę i przemodelowałem nieco środek obudowy. Odwróciłem SDS011, chwyt powietrza dałem z boku na górze, po skosie na dole jest wentylator - nad dawnym otworem wprowadzającym powietrze. Dodatkowo pasek z tekturki, by wydmuchiwane powietrze z wentylatora odbijało się i grawitacyjnie opadało przez otwór. Tak, by nie gromadziły się zanieczyszczenia z mierzonego powietrza. Teraz wygląda to tak:

LuftDaten_sensor-04-opis

A czy na pozostałe moje pytania ktoś znalazłby odpowiedź? Chodzi i BME280 i ewentualne zwarcie i o to, czy do ESP8266 w wersji rurakowej mogę wgrać firmware NAM, zamiast obecnego Sensor.Community?