Jakie dane udostępnia Lublin?

Przenosimy tutaj rozmowę z maila - w poszukiwaniu możliwych rozwiązań szukamy dostępnych danych, którą mogą posłużyć jako inspiracja.

Poza tym co na BIP’ie…no mamy geoportal.
Moze zmienić pytanie "Co powinien udostepniać ? lub czego potrzebujecie …

W jaki sposób można pobierać dane z geoportalu?

poza WMS jest pare serwisow (nie opisanych, ale uzywanych w paru aplikacjach)
np.
http://geoportal.lublin.eu/get.php?width=500&height=300&ident=49.1-2/3&layers=orto&margin=50

podaje obrazek z dzialka o identyfikatorze 49.1-2/3 z 50metrowym marginesem

czy
http://geoportal.lublin.eu/ulice.php?query=Okopowa

Rozmawiałem niedawno na ten temat z jednym z urzędników, który twierdzi że urząd miasta nie ma żadnych danych, które mógłby udostępnić.

Własnymi staraniami wydobyliśmy wyciąg z Centralnego Rejestru Umów zawartych przez urząd miasta i marszałkowski w 2013 roku. Jest na stronie www.fundacjawolnosci.org/jawnylublin

Z jakiego wydziału ? i o jakie dane pytałeś ?
może po prostu w złym miejscu pytasz…

Strategii i Obsługi Inwestorów.

Domyślam się że urząd ma dane, które mógłby otworzyć, ale może sam nie zdaje sobie sprawy, że to są właśnie takie dane :smile:

Kusi mnie, żeby zorganizować spotkanie nt. otwartych danych miejskich w Lublinie.

@sptq przejrzyj ten wątek :smile:

Czy coś się ruszyło w Lublinie ?
Czy są chętni do pracy ?

PS. Przynajmniej kategoria Lublin, pojawiła się na głównej.

Wiem, że otwartymi danymi chciały się zajmować przynajmniej dwie organizacje:
@FWolnosci i HackerSpace Lublin (Marcin Grochulski).

Z miastami się przeważnie ciężko rozmawia. Trzeba by ich przekonać do plusów związanych z otwartymi danymi, ale nawet wtedy potrzebny jest ktoś zaangażowany z ramienia miasta, wysoko postawiony, który by temat ciągnął. Pewnie łatwiej byłoby konkretami tak jak Fundacja Wolności.

@Pawel_Luty: z @FWolnosci pracujemy nad tym, żeby zacząć w ramach KdP rozwijać portal http://jawnylublin.pl. Są już pomysły na nowe funkcjonalności, w planach też wdrażanie w innych miastach. Może chciałbyś się do tego przyłączyć?

Odgrzewam jako, że w trakcie ostatniego spotkania u sekretarza Andrzeja Wojewódzkiego wynika, że trwają prace nad studium wykonalności do Otwartych Danych, które mają być sfinansowane z pieniędzy UE.
Ogólnie na pytanie jakich danych potrzebują mieszkańcy… To jest absolutnie źle zadane pytanie. Pytaniem jest co ma urząd i w jakiej formie to może udostępnić:-)

Coś więcej w temacie otwierania danych? Na jakim etapie są prace, kto to robi, z kim się konsultuje?

Patrząc po nowym geoportalu obawiam się, że otwarcie danych może wyjść słabo:-(

Tak trwają prace nad koncepcją, później może nad studium wykonalności,
na jakim spotkaniu byłeś u sekretarza ?

Co do pytania … To jest dobrze zadane pytanie, Do tej pory żaden mieszkaniec nie chciał od nas żadnych danych otwartych. Wiec pytanie czy ktoś coś chce obnaża niechęć mieszkańców do jakichkolwiek danych.

Prace są na etapie koncepcji. Nikt z zewnątrz nic nie potrzebuje wiec nic nie konsultuje.
Zgłaszasz się ?

1 Like

Nikt do tej pory nie chciał otwartych danych? To może Ty o tym nie wiesz:-) Wracamy do początku: skąd mieszkaniec ma wiedzieć, że może czegoś chcieć skoro nie wie co ma urząd. Obrazowo: pożyczę Ci Pawle każde narzędzie budowlane, pod warunkiem, że będę je miał;-)

Spotkanie dotyczyło (nie)udostępniania informacji publicznych, przy okazji napomknąłem o otwartych danych. Gdzie dowiedziałem się, że jest plan otwierania, bo łunia da pieniądze. Widząc zapał w udostępnianiu jakichkolwiek informacji publicznych nie liczę na chęć w otwieraniu danych. Myślę, że jest kilka podmiotów, które są tym zainteresowane, Fundacja Wolności, Towarzystwo dla Natury i Człowieka, Forum Kultury Przestrzeni, środowiska hacakton/ted/koduj dla polsk etc. Niestety jeśli od początku nie wychodzi się do klientów, to nie wiem jak te dane mają być dobrze otwarte. Otwarte dane to także otwarte zasoby. Masz w urzędzie Jacka Wardę, który od lat mówi o repozytorium zasobów. Otwarte zasoby to też otwarte dane. Udostępnianie każdego zamówionego opracowania - setki ludzi jest tym zainteresowanych. Tylko do tego trzeba też zmienić podejście - niektóre wydziału UM zamawiają papierową dokumentację bez werji elektronicznej, po czym z lubością skanują to do przetargów.

Ostatnio chciałem dane nt. hotspotów (kiedy, gdzie, ile danych pobrano). Oczywiście ich nie dostałem, bo tajemnica i wykorzystam luki bezpieczeństwa i wogóle… Jak na spotkaniu powiedziałem o udostępnianiu informacji z rejestrów (np. wycinki drzew, wydane pozwolenia na budowę etc) to dostałem odpowiedź, że będą otwarte dane, ale w sumie nie wiadomo co i po co.

Kończąc mój ponury wywód: nie zraź się, że jestem takim pesymistą i narzekaczem. Chcemy otwartych danych i chcemy w tym pomóc. Pierwszą linią może być FKP… ale my też musimy wiedzieć co urząd ma i może udostępnić. Ciężko powiedzieć, że chcemy udostępnienia książki drogi z ZDIM, jeśli nie wiemy, że taka istnieje.

Ps. lista danych, które można by otworzyć i były wnioski o ich udostępnienie:

• rejestr umów ze skanem umowy (może być wersja bez podpisów i DO - wyłącznie wzór umowy)
    rejestry wszystkich wydawanych decyzji,
  • korespondencja przychodząca i wychodząca,
  • dane on-line LRM, natężenie ruchu,
  • dane dot. wydatków,
  • służbowe karty płatnicze,
  • gps odśnieżarek i co tam ma gps,
  • obraz z miejskiego monitoringu,

urząd, a właściwie gmina posiada tyle zbiorów i rejestrów że na samo ich spisanie musielibyśmy poświęcic pare dni, potem ktoś by siadł i przyglądał co można a co nie można udostepniać, co trzeba anonimizować a co można wprost, co mozna online a co nie … i trwało by tyle że trzeba by wrócić do początku bo się zdeaktualizowało,

Dlatego wyciagam rękę, z pytaniem co chcecie. (ja osobiscie) (cały urząd wysyła tylko deklarację chcemy się otwierać kropka)

Każde wasze zapytanie to trucie 4 liter, a tego nikt nie lubi, lepiej aby dane o hotspotach były dostępne online i aktualne, niż abyście kazali wygenerować statystyki takie a takie.

Nie jestem koordynatorem danych otwartych , więcej nikt taki kto by wiedział o co kto sie zwraca nie istnieje, z mojego punktu widzenia nikt nie prosi o dane otwarte, albo prosi tylko o konkretne dane (wykaz,wyciag, statystyke) po czym zwija interes. (nie wiemy co on z tym zrobil czy nie wroci za rok z tym samym, czy to potrzeben wiekszej liczbie osob),

Czytam FKP od dość dawna i nie był poruszany temat danych otwartych, poza jednym przypadkiem że ktoś chciał demografię (jest na bipie aktualizowane ręcznie)

Nie mam pojęcia czy książki drogi mogą być udostępniane, to sprawa ZDM,

co do twojej listy:

• rejestr umów mogłby być online, a jest z ponad miesięcznym poślizgiem, mógłby być ze skanami, zadecydował o tym ktos na górze, nie wiem czym sie kierował
  • pozwolenia na budowe kiedyś były, po zmiane systemu GIS, znikneły, góra decyduje, ja tu tylko sprzątam,
  • niektore rejestry moga być tylko w wersji papierowo/excelowej a nie w syst. informatycznym
  • ciężka sprawa, musiałaby być zanonimizowana , a wtedy zostaje tylko statystyka ile pism do jakiego wydzialu

LRM ma dane online, tzn. ilosc rowerow w stacji,
natężenie ruchu rowerów ? ilość wypożyczeń ?
może dało by się na Nextbike wymusić gdyby ktoś tego chciał.

realizacja budżetu ? (jest możliwe zrobienie online, kupa roboty a nikt nie potrzebuje - do tej pory)
czy rejestr zamówień pozaustawowych ?

naprawde chcesz wiedzieć gdzie Prezydent wcina obiad ?

Pewnie można by to ująć w umowe z firma odśnieżającą ale nikt tego nie potrzebuje (poza toba)

czy ktokolwiek udostępnia w polsce ?

Tak w urzędzie wiele lat się mówi o otwieraniu, o smart city, i nic z tego nie wynika.

Pawle, od złej strony zaczynamy dyskusję.
Skoro nie widzicie potrzeby zinwentaryzowania zasobów pod kątem otwierania danych, skoro od razu wiecie co komu będzie potrzebne, skoro z góry zakładacie, że nie chcemy wiedzieć co Prezydent jadł na obiad to nie rozmawiamy o otwartości.

Prosta sprawa z GPS z odśnieżarki - pozwalają uniknąć odśnieżarki na drodze, pozwalają jechać odśnieżoną trasą, pozwalają sprawdzić czy moja trasa była odśnieżona zgodnie z umową, zgłoszeniem telefonicznym etc.

Co do wnioskowania o otwarte dane to może się nie orientujesz, ale realnie nie ma w tym momencie żadnego przepisu, który by zobowiązywał organ do udostępniania takich danych. Co więcej, jeśli organ nie chce udostępnić wyciągu, to mam liczyć, że udostępni mi dane on-line? Zresztą sam podałeś jak wygląda sprawa z rejestrem umów…

Zidentyfikowałem do tej pory okolo 50 zbiorow danych, wielu nie da rady udostępnić wogóle,
Nie mam wglądu w to co gromadza jednostki miejskie (a pewnie wiele gormadza), do tego trzeba namaszczenia przez zarządzających miastem,
Aby udostępnić też trzeba namaszczenia,
Co do kart kredytowych, sam nie wiem gdzie (w jakim systemie) jest to trzymane, być może tylko w systemie bankowym, na pewno wiele z zakupów kartą kredytową jest później opisywane w rejestrze zamówień pozaustawowych, ale nie wiem czy wszystkie (czy każdy paragon czy ktos to grupuje),
Wasze wnioski zwykle trafiaja w miejsce, gdzie łatwiej odpowiedzieć nie da się niż nawet sprawdzić czy się da,
Abyśmy mieli dane z odśnieżarek to albo firmie albo UM musi zależeć aby takie dane posiadać, jeśli odśnieżarki nie maja gps’a to niczego i tak nie osiągniemy.
Potrzeba aby UM skończył z deklaracjami i wział się do roboty,
aby skończyło się tylko pokazywanie się na konferencjach i odbieranie nagród (http://smartcityforum.pl/), a zaczeło cokolwiek,

Więc na jakich zbiorach najbardziej wam zależy ?

1 Like

Po pierwsze można prosić o skrócona / ogólną listę tego co macie i możecie udostępnić bez potrzeby anonimizacji?

Z danych co by mnie interesowały tak na szybko:

1. w tamtym roku na bipie znalazłem wykaz ilościowy osób zameldowanych z podziałem na ulice
  2. nie wiem czy też w posiadaniu jest taki wykaz odnośnie studentów bo ewidentnie z w/w wynikały braki
  3. dane z GP ale nie w formie zdjęć tylko wektorowej (nie przestudiowałem jeszcze tego co podesłałeś ale przypuszczam że występują w formie warstwy zdjęciowej odnośnie WMS)
  • dzielnice, okręgi oraz obwody wyborcze, osiedla
  • obręby geodezyjne, arkusze, działki - http://geoportal2.lublin.eu/obreby.php | arkusze.php | dzialki.php - ale link z większym info o danej działce
  • instytucje publiczne (UM, Wojewódzki, Sąd itp)
  • przystanki ZTM - można z OSM
  • budynki, punkty adresowe
  • kontury użytków
  • klasy drogi
  • mapa własności

Dlaczego nie zdjęcia a wektorowe, zdjęcia można sobie co najwyżej nanieść na mapę do analizy trzeba danych wektorowych (studenci się też pewnie o takie pytają).

PS. Zapytałbym 3 kółka naukowe ale wakacje są :slightly_smiling:

No i tu jest pies pogrzebany, nie wiemy co wymaga anonimizacji,…

co nie wymaga:
ewidencja gruntow i budynkow (bez wlascicieli)
ewidencja pzowolen na budowe, robiorke
rejestr dziennikow budowy
uchwaly rady miasta,
zarzadzenia prezydenta,
interpelacje,
ewidencja ulic,
ewidencja punktow adresowych,
rejestr i ewidencja zabytkow
itp…

http://bip.lublin.eu/bip/um/index.php?t=200&id=202632

jaki wykaz odnosnie studentow ? jakie braki ? moze wynikajace z tego ze studenci sie nie meldują ?

http://geoportal.lublin.eu/geoserver/ows?service=wfs&version=1.1.0&request=GetCapabilities
albo tu:
http://geoportal.lublin.eu/geoserver/

stary geoportal nie bedzie aktualizowany, pozostal jako warstwy historyczne

mozemy pokazac tylko wlasne lokalizacje, nie jestesmy referencyjni odnoscie wszystkich mozliwych urzedow,
nikt nas nie informuje o powstaniu nowych czy o zmianach

kiedys ich pytalem podobno maja w corelu…pomyślalem wtedy że juz nie chcę…
moze sie cos zmienilo,

Rządowa administracja wylistowana jest tu: https://danepubliczne.gov.pl/dataset/baza_teleadresowa_administracji_zespolonej/resource/f051b7ab-2780-441c-a39b-ce02d7b8d8fa

W zasadzie jak na listę robioną ręcznie, dane w miare czyste,
widać niekonsekwencję w nazwach domen i emaili rządowych, i przywiazanie urzędników do emaili imiennych,
lokalizacja niektórych obiektów 100 m od prawidłowej, ale i tak cud że ktoś wogóle to udostępnia

elegancki “rządowy” wskazywator GPS, http://vbest.com.pl/gps, przynajmniej wiemy na co idą nasze pieniądze :slightly_smiling:

1 Like