"Jak wydawane są moje podatki?" - propozycja apki

Dzień dobry wszystkim.

Na wstępie zaznaczam, że nie znalazłem podobnego tematu, ale że jestem tu nowy i mało zorientowany, to proszę o ewentualne przeklejenie tego posta na właściwe miejsce, jeśli faktycznie taki temat już istnieje.

Jestem Marek, mieszkam w Katowicach i zajmuję się projektowaniem graficznym. Piszę tutaj, ponieważ zainteresowało mnie narzędzie funkcjonujące na stronie mojepaństwo.pl o nazwie „Jak wydawane są moje podatki?”

Tak się składa, że moja praca magisterska sprzed 3 lat to aplikacja na Androida, która funkcjonuje w bardzo podobny sposób. Różnica jest taka, że jest to narzędzie uwzględniające zarówno wydatki, jak i zarobki – później program wylicza średnią „zawartość” podatku i – również posługując się uśrednieniami – określa cel i procentowy udział podatków.

Tutaj trochę wizualnych szczegółów:
https://www.behance.net/gallery/13296023/Ben-(Academic-Version)-finance-app-for-Android

Powodem, dla którego piszę tego posta jest chęć rozwinięcia rzeczonej apki – chodzi mi tu głównie o bardziej rzetelne dane oraz aktualny model ich przedstawiania (na ASP większą wagę przykładano jednak do wizualnej strony i na tym też się skupiłem). Myślałem też o poprawieniu funkcjonalności i ostatecznie udostępnieniu aplikacji szerszemu gremium (Google Play?), ażeby nie pozostało to tylko „sztuką dla sztuki”.

Czy byłyby osoby zajmujące się programowaniem, które pomogłyby w takiej współpracy ?

Pozdrowienia

1 Like

Cześć, w Katowicach działa brygada - prowadzi ją @Kardhen. Czuj się zaproszony na najbliższe spotkanie. Na pytanie, kiedy ono się odbędzie zapewne będzie w stanie odpowiedzieć właśnie Ania.

Krzysiekmad edit: Informacja o nowych spotkaniach pojawia się na grupie FB https://www.facebook.com/groups/kodujdlapolski.silesia/?fref=nf i fanpage’u https://www.facebook.com/KodujDlaPolski/events

Jeżeli chodzi o Twoją aplikację, to czy rozpatrywałeś możliwość udostępnienia kodu tej aplikacji na otwartej licencji? Czy jesteś właścicielem praw autorskich do jej kodu źródłowego?

Przejrzałem wstępnie podrzucone przez Ciebie mockupy i czy mi się wydaje, czy ta aplikacja zlicza wydatki osobiste, czy została zaplanowana do wizualizacji wydatków społecznych (gmin, powiatów, województw etc.)?

To ja spinguję twórców i opiekunów apki: @macysz @asiaprzybylska

Dane, które mamy w systemie dostępne są przez API, to zbiory zaczynające się od budzet_wydatki , więc jest potencjał ich stosunkowo łatwego wykorzystania w aplikacji.

Odnośnie apki mobilnej: jeżeli prezentuje wydatki społecznie to nie jest to coś do czego bym zaglądał codziennie, a więc sam bym takiej apki nie wykorzystywał. Myśleliśmy kiedyś o zrobieniu apki mobilnej dla Mojego Państwa, ale nie starczyło czasu i funduszy…

@Marek_P Przy tym narzędziu współpracowaliśmy z Instytutem Badań Strukturalnych z Warszawy, który odpowiadał, za merytorykę obliczeń.

Planujemy odświeżenie aplikacji, co miało się sprowadzać do aktualizacji danym referencyjnych (wyliczenia bazują na konkretnych danych budżetowych z danego roku - są już dostępne dane za okres świeższy, niż ten użyty w aplikacji). Fajnie byłoby też ją przy okazji odświeżyć o nowe pomysły na funkcjonalności, czy wygląd. Masz jakieś pomysły, co do modelu przedstawiania danych, czy innych funkcjonalności?

Fajny minimalistyczno-elegancki jest ten layout, w linku, który podałeś w linku. Rozumiem, że to miała być aplikacja służąca do logowania personalnych przychodów i rozchodów, a generowanie informacji podatkowych było bonusem?