Inne wersje zestawu na tym samym oprogramowaniu Luftdaten

Wersja dla leniuchów https://sklep.meteoplus.pl/p/52/1712/klatka-meteorologiczna-stevensona-polprofesjonalna-mala-stojak-jednonozny-klatki-meteorologiczne-ogrodki-meteo.html

Gdybym wiedział to bym się nie pytał. Nie jestem elektronikiem. Ale np. promieniowanie UV ma wpływ np. na kable elektryczne - zastosowanie kabla YDY na zewnątrz sprawi, że po pewnym czasie izolacja skruszeje. Nie wiem z czego jest robiona izolacja kabli dupont, ale całkiem możliwe że z ich izolacją stanie się to samo. Stąd również moje wątpliwości co do wpływu słońca na elektronikę, płytkę pcb, luty, itp.

Weź poprawkę na to, że światło musi najpierw przejść przez wieko wykonane z
przezroczystego ABS. A to już w znaczącym stopniu ogranicza ilość
promieniowania UV, które dostanie się do środka. Mimo wszystko nie
zalecałbym umieszczać obudowy w nasłonecznionym miejscu - głównie przez
dużo wyższe odczyty temperatury.

Reasumując wszystko to o czym była mowa na pierwszym spotkaniu luftdaten w
Warszawie: idealne miejsce na czujnik to około 4 m od zabudowań, z wiekiem
skierowanym na północ.

Na podstawie zebranych wyników z czujników BME280 i DHT22 oraz porównaniu ich z danymi podawanymi na stacjach WIOŚ zaobserwowałem, że wilgotność i temperatura zmierzona przez DHT22 nieznacznie różni się od stanu faktycznego (dane z WIOŚ). Bardzo dobrze i szybko reaguje na zmiany temperatury i wilgotności. Natomiast BME280 wygląda jakby reagował zdecydowanie wolniej a na dodatek zaniża wilgotność a temperaturę zawyża.
Przykładowo w przypadkach gdy wilgotność na zewnątrz jest 88% to DHT 22 wskazuje 87-88 a BME280 64%, przy wilgotności 70 % DHT22 60% a BEM280 49%. Mniejsze różnice są przy niższej wilgnototności np. wilgotność na zewnątrz 42%, DHT 42%, BME280 38%. W przypadku temperatury gdy było 9 stopni, DHT22 8-9 stopni , BME280 11-12 stopni. To tylko przykłady wyciągnięte z serii danych (nie pojedyncze przypadki). Czym to może być spowodowane, byłem przekonany, że BME280 będzie dokładniejszym czujnikiem… DHT22 jest umieszczony w rurce z wężykiem i grzałka (grzałka wyłączona na stałe na chwilę obecną), a BME280 został umieszczony w drugiej rurce. Ktoś zaobserwował coś podobnego? Jakieś przemyślenia spostrzeżenia?

@Diabloo24 zrozum jedną rzecz. Jeżeli czujnik taki jak BME280 czy DHT22 czy SHT30 czy nawet najdokładniejszy czujnik świata nie jest umieszczony w obudowie radiacyjnej i co ważne z dala od źródeł ciepła to nigdy nie zmierzy poprawnie temperatury. Obok czujnika masz grzejnik… ESP8266.

Pytanie powinno brzmieć: Jak dobrze masz odizlowany BME280 od źródeł ciepła? Wzrost temperatury o 2 stopnie będzie skutkował drastycznym spadkiem wilgotności względnej, bo jest ona funkcją wilgotności bezwzględnej (ilości pary w powietrzu) i temperatury. Na tym cudnym zjawisku bazuje HECA. Podnosimy temperaturę powietrza o kilka stopni, a wilgotność spada nam o wilgotność względna 15-20%.

Czy masz może obok siebie czujnik z grzałką i bez zarejestrowany na openSenseMap?

Miałem, już nie mam, różnice w pomiarach były od 30% wzwyż, podczas mgły różnice kosmiczne

Przy takich porównaniach ważne jest aby przed testem SDS011 były sprawdzone przez 2-3 dni bez grzania czy niema między nimi rozjazdów. Najlepiej jest je dobrać tak aby były jak najbardziej zgodne. Przydaje się InfluxDB+Grafana i nakładanie wykresów na siebie. Co ciekawe można to zrobić korzystając z Grafany ludtdatenowej, nie trzeba stawiać własnej instancji :slight_smile:

Teraz będę testował NAM PCB 0.3.2 to postawie kolejny czujnik więc będzie okazja do testów grzałka + bez grzałki. Wkrótce w firmware dam możliwość ustawiania parametrów grzania, więc będzie można wyłączyć grzałkę.

Gdzie będzie ten 3 czujnik? W Łochowie ?

Dawno zdjęć nie było :slight_smile:
NAM 0.3.2 jest całkiem fotogeniczny.

ED1920 IMG_20190403_111056

Zbliżenie na złącze EXT. To złącze IDC16. Górny wiersz pinów odpowiada górnemu wierszowi wyprowadzeń Wemosa, dolny jak łatwo się domyślić dolnemu. To takie “łatwe” wpięcie w Wemosa. Potencjalnie pod rozszerzenia, debug, czy inne pomysłowe zastosowania. Jednym z przykładów jest wpięcie do EXT modułu GPS, modemu GSM, radia LoRa czt wyświetlacza LED na SPI. Taśmy IDC16 są powszechnie dostępne, złącza tanie i co ważne mają raster identyczny jak płytki uniwersalne.

ED1920 IMG_20190403_111254

ED1920 IMG_20190403_111043

Złącza I2C i DHT powędrowały odrobinę do góry. Dalej od krawędzi płytki. Łatwiej się wpina kable od czujników. Nie to żeby się to robiło więcej niż raz, ale ulepszenie to ulepszenie. Po prawej stronie widać niebieski blok śrubowy zasilania. Dzięki temu nie trzeba na stałe lutować kabli do płytki PCB. Ta zmiana na ułatwić podłączenie planowanego w przyszłości zasilania bateryjnego.

Jedynym poważnym minusem nowej płytki jest jej większy wymiar. Przekracza ona 102x102mm więc nie łapie się na super tanie prototypowanie w JLCPCB. Ale potrzebowaliśmy nieco przesunąć SDS011 do góry i w bok. Teraz powierzchnia obudowy jest wykorzystana praktycznie w 100%.

Jakie plany dalej? Niewiele da się już poprawić w NAM BASE. Myślałem nad dodaniem jeszcze jednego portu I2C 3V3 - bo już mam czujniki które wykorzystują wszystkie 3. Zazwyczaj podpinam w nich SHT31, BME280 i HECA (SHT30). Na szczęście SHT3x i VEML6070 mogę podłączyć do złącza 5V. Więc to nie do końca problem. Więc sobie odpuszczę.

Co bym chciał wprowadzić w następnej wersji:

• zabezpieczenie przed odwrotną polaryzacją zasilania. Bo i ile Wemos sobie poradzi, to już niektóre czujniki w przypadku błędnego podłączenia zasilania mogą zemrzeć śmiercią pachnącą. Problem w tym, że to dodatkowe komponenty do lutowania, a tego na chwilę obecną nie ma już tak mało.
  • fajnie by było mieć złącze zasilania wlutowane w płytę bezpośrednio. Tylko ogranicza to możliwości późniejszych modyfikacji.

Ale spokojnie. Na chwilę obecną nawet nie planuje siadać do 0.3.3 :slight_smile:

1 Like

NAM OSHWA PL000001

Mamy To! I w dodatku jako pierwsi w Polsce!

Wczoraj Nettigo Air Monitor otrzymał certyfikację Open Source Hardware Association.

https://certification.oshwa.org/pl000001.html

Strasznie się tym jaram :slight_smile: Nasza dokumentacja i licencjonowanie projektu spełniały wszystkie warunki niezbędne do otrzymania certyfikacji OSHWA. Co to w praktyce zmienia? Właściwie nic. Jest to wizerunkowe podkreślenie faktu, że jesteśmy otwarci i planujemy dalej podążać tą drogą.

3 Likes