Inne czujniki

#1

Witam serdecznie wszystkich fanów smogomierzy, wykrywaczy smogu, czujników jakości powietrza etc.

Mam do was pytanie, instalator z luftdaten oraz ten z logo koduj dla Polski, jest super projektem nie mniej brakuje kilku fajnych sensorów np. promieniowania UV, CO, CO2, nasłonecznienia i innych, czy jest to duży problem by to dodać do instalatora?
Można by stworzyć coś na wzór EspEasy, oczywiście po polsku z fajnym wsparciem technicznym etc.
Smogomierz smogomierzem, ale można by Budować prosto inne projekty, przede wszystkim skierować projekt do naszych Najmłodszych fanów Esp (gimnazjum - nie będą się zniechęcać bo wszystko będzie od razu działać).

#2

Możesz stworzyć. To Open Source. Problem nie polega na tym żeby coś stworzyć na szybko, tylko na tym aby stworzyć coś z kompatybilnością wsteczną. A całość musisz upchnąć w rozmiarze który pozwoli stockowemu ESP8266 na OTA update.

Inna sprawa że nie ma komu tworzyć…

#3

Dokladnie o to chodzi. Mam fajny pomysl, teren mozna powiedziec dziewiczy poniewaz na moim terenie w UK nikt nie wpadł na pomysł by stworzyć siec czujnikow. W ogole anglicy nie widza nic poza czubkiem swego nosa. Na marginesie przez ostatni tydzien nie widzislem zielonego wskaznika na learnduino.aqi.eco

Czesem pomysly moga duzo wniesc do projektu. Ja Nad swoim projektem pracowalem od 2015 roku lecz niestety nie mam odpowiedniej wiedzy jesli chodzi o programowanie.

Pozdrawiam Ryszard

#4

Pomysły… mamy całą dłuuuuuuuuugą listę pomysłów zapisaną na trello. I prawdopodobnie zrealizujemy tylko kilka z nich.

My nad projektem Nettigo Air Monitor z przerwami pracujemy od 2015 i też na początku nie mieliśmy wiedzy jeżeli chodzi o programowanie, sprzęt, metodologię pomiarów, itp. Ale jak się coś robi i rozwiązuje jeden problem na raz to projekt idzie do przodu. We wrześniu 2018 już mieliśmy wiedzę na temat programowania, sprzętu i co nie co wiedzieliśmy o pomiarach. W listopadzie 2018 wiedzieliśmy już dość dużo o każdym aspekcie projektu i dostrzegliśmy, że nasze podejście się nie skaluje. Bo to co można zrobić hobbystycznie dla małego miasteczka, w ujęciu kraju już zaczyna być problematyczne. W dystrybucji na przykład takie głupie konfekcjonowanie części. To zaledwie kilka minut na czujnik. Ale jak chcesz poskładać kilkanaście czujników to robią się z tego godziny. To samo się tyczy lutowania, sprawdzania, debugowania, itp. Nie wspominając o montażu.

Do czego zmierzam? Że sprzęt i oprogramowanie to jakieś 25% udanego projektu. Następne 25% to dobra dokumentacja. Kolejne 25% to marketing i promocja. A ostatnia ćwiartka to logistyka i dystrybucja. Jeżeli zabraknie którejkolwiek części projekt leży.

Co zjadło najwięcej czasu i pieniędzy? R&D, testowanie nowych czujników, poprawki projektowe, pisanie dokumentacji i … odpisywanie na pytania dlaczego coś nie działa. A to kabel źle przylutowany, a to soft nie wgrany. Dlatego stworzyliśmy w miarę dokładną dokumentację prowadzącą użytkownika krok po kroku.

Co do projektu multi-czujnika jak to nazywamy, to taki czujnik obecnie projektujemy. Ale to innej klasy sprzęt. Nie będzie kosztował 300-400 zł tylko bliżej 1000 zł jak nie lepiej. A na to się składa masa różnych rzeczy. Drogie czujniki, komunikacja LoRaWAN, zasilanie autonomiczne, możliwość podłączenia paneli fotowoltaicznych, możliwość zasilania napięciem 5-48V, prawdopodobnie też Ethernet z PoE. Chcemy aby czujnik na zewnątrz miał gniazda wodoodporne IP65, do których podłączać się będzie osprzęt. Docelowo czujnik ma być w klatce meteorologicznej, a ta też tania nie jest.

#5

Bardzo dziękuję za twoją wspaniałą, szybką i wyczerpującą odpowiedz. Bardzo dziękuje za twój czas jaki spędzasz przy dopowiedzi na moje pytania.

Moj jeden podstawowy problem, to to iż mieszkam za granicą, ale może to też być zaletą ponieważ dofinansowanie do start Upów w UK jest dużo wyższe niż w Polsce.

Dwa czyli w dwa lata nauczyłeś się tworzyć oprogramowanie? Czy macie specjalistę od Software?

Ekologia w całej Europie jest na pierwszym miejscu i uważam, że jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia w tej kwestii.

Czy mógłbym prosić o kilka wskazówek i rad?

Moj projekt zakłada:

 1. Stworzenie sieci czujników opartych lorawan ponieważ UK jest lata świetlne za Polską jeśli chodzi o internet, pokrycie siecią LTE, aby mieć dostęp i pokrycie zasięgiem muszę polegać na własnych rozwiązaniach czyli LoraWan gateway. Moje łączę uchodzące w UK jako super ultra szybkie to uwaga 76mbps, realny transfer 56-58 mbps, koszt 32 GBP. Chora cena za taki transfer.

LTE 3 nadajniki na cale 100 tys miasto, efekt ścisłe centrum miasta bez 4G, po składaniu reklamacji słyszysz w słuchawce jak się nie podoba to się odłącz lecz pamiętaj, że wiąże sie to z koniecznością uiszczenia opłaty i tu pada xxxgbp.

 1. Monitorowanie jakości powietrza, umieszczenie w strefie miejskiej tablic. Z wyświetlanymi parametrami jakości powietrza,

 2. Rozmieszczenie wyświetlaczy led które bedą wyświetlać indexy jakości w postaci kolorowych Statusów.

 3. Stworzenie latarni, ławki, stolika solarnego, Który będzie pobierał energię Ze słońca oraz wiatru (wiatru tu w UK jest więcej jak słońca) będzie zasilał sensory wyświetlacze oraz będzie pozwalał ludziom bezpłatnie naładować telefony, tablety itp.

 4. Stworzenie programu prezentującego dane w taki sposób by dane można by przekazywać uniwersytetom, szkołom i instytucjom pożytku publicznego.

 5. Stworzenie mapy na początek miejskiej, później hrabstwa etc.

 6. Stworzenie kanału na yt i fb

 7. Otwarcie wsparcia crowdfundigowego lub podobnej zbiorki środków na rozwój.

Teraz pytanie do kolegi z większym doświadczeniem czy ma to sens ?

Pozdrawiam Ryszard

#6
 1. Da się nauczyć sensownego programowania Arduino / Python w kilka miesięcy. To naprawdę nie jest trudne.
 2. Już to robimy. Wersja produkcyjna powinna być w tym roku.
 3. Tablice też będą w tym roku
 4. Wystarczą diody WS2812B podpięte do Wemos D1 mini. Ale LCD 2.4" dotykowy też już mamy :slight_smile:
 5. A na tym się nie znam :slight_smile: Ja po prostu daję panel fotowoltaiczny który ładuje ogniwa LiFePO4, a dalej step-up do 5V.
 6. Już jest. Luftdaten je zbiera. Od AQI.ECO (@Tomek) tez pewnie takie dane można będzie wyeksportować
 7. Patrz Luftdaten lub AQI.ECO

Opieranie biznesu na tym to taki sobie pomysł. Już się nauczyłem, że jak chcesz zmienić świat to zacznij od zmiany w głowach ludzi. Potęga Luftdaten / NAM i innych tego projektów to fakt, że realizowane są oddolnie. To od ludzi wychodzi inicjatywa. Rodzi się z potrzeby, a nie z modelu biznesowego.

#7

Ad3. Jak można to ogarnąc w istniejacym oprogramowaniu? Jak przeprowadzić konfiguracje w panelu? Jeśli podłącza 3.5” zamiast 2.4” będzie to działać?

Bardzo dziękuję za informację.

Nie zamierzam w ogóle prowadzić projektu jako biznes, ale zdobyć na finansowanie tego projektu.

Ciężko mi samemu ponosić taki projekt tym bardziej w pojedynkę go finansować.

Pozdrawiam serdecznie.

Ryszard