Informatyzacja urzędu

Pracuję w Urzędzie Miejskim w Leśnej.

Szukamy sprawdzonych, prostych, skutecznych i stosunkowo łatwych w obsłudze narzędzi informatycznych do wdrożenia na już, które ułatwią nam komunikację i codzienną pracę. Wspólny dysk, dokumenty online, kalendarz, zadania itd. Interesują nas przede wszystkim rozwiązania otwarte, niekomercyjne, dostępne do samodzielnej instalacji a nie jedynie w modelu SaaS, bezpieczne, intuicyjne i z polskim interfejsem użytkownika.

Na ten moment znalazłem Nextcloud hub i wygląda na to, że wpisuje się w nasze potrzeby. Jesteśmy w trakcie wdrożenia oraz testów. Szukam informacji na temat działających implementacji w Polsce, macie jakieś doświadczenia, refleksje, spostrzeżenia na temat wykorzystania Nexclouda?

Ze względu na specyfikę urzędu jako Jednostki Samorządu Terytorialnego nie możemy przejść na rozwiązania zaproponowane np. tutaj.

Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki i inspiracje - z czego korzystają urzędnicy w Waszym otoczeniu do pracy zdalnej z domu oraz do kontaktu z mieszkańcami.

Pozdrawiam serdecznie

3 Likes

Znam przynajmniej jeden urząd, który z tego korzysta. Choć z tego co kojarzę, to raczej jako usługa zewnętrzna, a nie wdrożenie przez IT.

Osobiście chcę też u siebie to zrobić. Wcześniej przymierzałem się do NextCloud + jakiś klon slacka, ale teraz mają Chat. Głównie to planuję właśnie dysk, chat, centralny rejestr kontaktów (tak by komórki mogły sobie je pobierać), kalendarz (w tym “rezerwacje” sali czy auta). Ostatnio z tego co widziałem, to dodali nawet jakiegoś “offica” do edycji plików, ale się jeszcze nie wczytywałem w licencję.

Ponoć nawet działa na hostingu współdzielonym, więc nie trzeba VPSa.

PS. Kojarzy ktoś jakiś system ticketów nakierowany na “helpdesk”, ale bardziej skierowany pod callcenter niż błędy w oprogramowaniu (git, liczenie czasu pracy nad kodem itp.)

1 Like

Za 2.000PLN kupujecie NAS synology z dyskami, oprogramie synology to wszystko ma (chat, notatki, wymiana plików, maile, dostep z poza sieci i wiele więcej) i wyklikuje się z przyjemnego interfejsu. Opłata jednorazowa.

1 Like

Może coś z tego się przyda:
An Open Platform for Digital Public Services

Features
Build the best digital services that are Interoperable, Accessible, Multilingual, Mobile, Secure, and tailored for your chosen citizen and staff experience.

Open Source and White-label
REST microservices secured with JWT
Everything is built on standards.
BPMN + DMN + Forms == Automating Bureaucracy!
Growing list of business focused microservices
and much more!

http://digitalstate.io/

Kod tu: https://github.com/DigitalState

2 Likes

Web Experience Toolkit (WET)

To chyba szersze niż zapodane wyzwanie, ale może jakoś się przydać.

Więcej:
https://wet-boew.github.io/wet-boew/index-en.html

1 Like

@andrzejgorz, ten Nextcloud brzmi faktycznie dobrze. Pytanie pewnie przede wszystkim, na czym chcesz się skupić - wsparciu pracy wewnątrz urzędu, czy komunikacji z mieszkańcami. Podejrzewam, że do tego drugiego można stosować inne narzędzia. Ja niestety nie mam żadnych przykładów, ale jeśli Tobie by się udało coś skonfigurować, to mogę pomóc z tym, żeby opisać Twoją “konfigurację” (można wrzucić to gdzieś publicznie do netu, niekoniecznie na Facebooka) - może komuś też się przyda.

P.S. To jest Leśna na Dolnym Śląsku? Pytam, bo “klikam” z Wrocławia. :slight_smile:
P.P.S. Dlaczego JST nie może korzystać z (darmowych) narzędzi cloudowych, komercyjnych?

1 Like

Synology to nie tak 2k i po sprawie. Bo w ramach podstawowej licencji, masz możliwość założenia tylko 5 kont na mail stacion. Dodatkowe wykupujesz w paczkach po pięc i z tego co pamiętam, to licencje są przypisane do maszyny, więc potem nie da się tego przenieść na nowszy sprzęt.

2 Likes

Tak, chodzi o Leśną w dolnośląskim.

A jakie darmowe narzędzia cloudowe masz na myśli?

Faktycznie, akurat poczta ma ograniczenia. Reszta usług ma maksymalnie 2,048. Licencje można przenosić. Są paczki po 5 i po 20.

Ja u siebie w domu mam open media vault i w nim na dockerze mam nextcloud. Ogólnie działa to świetnie. Mam to wszystko postawione na AMD FM2 - czyli dość wydajnej platformie z niskim poborem prądu.
Już mam utworzonych 12 kaont na NC i działa to fajne. Można przypisywać grupy by “dyrekcja” miała inny przydział niż “pracownicy”.
Instalacja nie jest ultra prosta, ale jak ktoś jest administratorem IT nie powinien narzekać - generalnie to Linux :wink:

1 Like