Informacje dotyczące wiatru (np w aqi.eco) Da się?

Dzień dobry,

Ma ktoś pomysł jak podpiąć informacje dotyczące siły (może kierunku) wiatru? Jest kilka serwisów typu windy, nie wiem czy mają jakieś api, ale myślę, że to byłaby ciekawa informacja, np, wyświetlana obok temperatury czy ciśnienia.

Takie nowe :wink:
https://inowroclaw.aqi.eco/

Ja też chcę siłę i kierunek wiatru. Dodatkowo też możliwość podpięcia dowolnej ilości dodatkowych termometrów DS18B20 (gleba, woda, powietrze, kuweta kota). Index UV też by się przydał. Trzeba zrobić zrzutkę na napisanie dodatków i poprosić Tomka :slight_smile:

1 Like

przyznaje ze nie wiem czy twoja odpowiedz to sarkazm, wiec po prostu dodam iz jest kilka serwisow pogodowych oferujacych api, gdzie jest miedzy innymi informacja o wietrze. pogodynka.pl ma widget, ale jest marny, nie responsywny. Niemniej, moze ktos korzystal z innych i poleca?

Moja odpowiedź to nie sarkazm. Ja bym chciał dodać więcej czujników do AQI.ECO.

Rozmawiałem już o tym z Tomkiem. Kasa kasą, ale problemem jest czas. Tomek, jak każdy, ma pracę, a po niej jest rodzina. Aqi.eco to czas wolny, a tego wiadomo za dużo nie jest. Ja jestem jak najbardziej za solidną zrzutką, tym bardziej, że ficzerów by się przydało.

Myślę, że najlepiej by było jakby to Tomek się wypowiedział co do planów biznesowych i rozwojowych projektu aqi.eco. Zakładam, że nie jest to docelowo nonprofit, a w sumie nie znalazłem informacji co z rozwojem. [ps. znalazłem, że jednak non profit]

Rozumiem, że teraz jest tam ponad 500 czujników (zakładam to po nadanym numerze mojego 506), brakuje instrukcji, opisów, wygląda to na projekt stricte pod grono zaznajomionych z tematem (czyli znajomych z kręgu tego forum). Osoba z zewnątrz nie ma bladego pojęcia o co chodzi.

Nie chce być odebrany jako hejter, ja po prostu już widzę oczyma wyobraźni konkurencję do airly, z porządną aplikacją, mapą, mnóstwem ficzerów, większą liczbą opcji przy ustawianiu swoich subdomen (ekstra podstrony - nie tylko about), większa możliwość ingerencji w templatke istniejącą, więcej pokazywanych parametrów, itd.

A dlaczego właśnie aqi.eco? Gdyż już na ten moment wydaje mi się dane przedstawione są wyjątkowo czytelnie i przemawiają do widzących je ludzi.

Jednak wejść w świat czujników, mierników, wykresów jest laikowi trudno.

I tutaj się z Tobą zgadzam. Ostatnie zdanie dobrze to podsumowuje.

Sporo osób zgłosiło mi, że brakuje konkretnych raportów czy wykresów. Inni, że domyślnym widokiem powinna być mapa na cały ekran jak w Airly.

Czyli aqi.eco powoli stawałoby się kombajnem do wizualizacji wszystkich rodzajów informacji zbieranych z czujników. Zawsze wydawało mi się, że są lepsze narzędzia do tego celu (Grafana, ThingsBoard), a siłą aqi.eco jest to, że może skupić się na tych kilku wartościach (PMy i temperatura), ale wyświetlając je w dopracowany sposób, przystępny dla laików. Oczywiście z inżynierskiego punktu widzenia, dodanie takich nowych funkcji kusi :slight_smile:

Bardzo mi schlebia to, że tak wiele osób korzysta z aqi.eco i widzi jego duży potencjał na rozwój. Z tych 500 zarejestrowanych czujników aktywnych jest w tej chwili 271. Wszystkie poddomeny odwiedza łącznie 1-2 tys. użytkowników dziennie. Jest to chyba dobry wynik, jak na serwis właściwie bez reklamy, propagowany głównie przez to forum i stronę Nettigo.

Co do planów biznesowych i rozwojowych, to pozwolę sobie wkleić fragment maila który jakiś czas temu wysłałem @Raf’owi:

Hej Rafał,

nie chodzi tu o pieniądze ale o czas. Siedząc te 8 godzin dziennie i klepiąc w klawiaturę, nie zawsze mam później ochotę przysiąść jeszcze na kolejne 2-3 godziny wieczorem. Nie jestem freelancerem, pracuję na etacie i nie mam możliwości odrzucenia kilku zleceń, aby popracować na aqi.eco, nawet komercyjnie.

Raz na kilka miesięcy mogę wziąć sobie jakiś prywatny projekt, który jest na tyle dużą motywacją, aby posiedzieć dłużej (tak powstało najpierw Air Quality Info, w ciągu kolejnego “zrywu” przekształcone w aqi.eco), ale staram się te projekty utrzymywać w ryzach, aby nie stały się drugą pracą.

aqi.eco i tak już trochę zrywa z tych schematem (bo jestem odpowiedzialny za to, aby serwis funkcjonował 24/7), ale kwestia maintenance’u jest do ogarnięcia. Nie chcę się jednak deklarować, że nowe funkcje będą dodawane regularnie, zwłaszcza te duże. Zdaje sobie sprawę, że taki sposób działania nie jest do końca spójny z oczekiwaniami […], opcja zapłacenia za nowe feature’y byłaby prostsza. No ale jest jak jest :slight_smile:

Serwis ma reklamę, którą robią najaktywniejsi użytkownicy. Mosina, Solec, Edial i kilka innych zebrały już sporo linków z lokalnych portali, są też promowane w social mediach. Więc ruch jest. Każda z poddomen ma linkaa do głównej strony, więc “juice” ładnie przechodzi. Niestety, SEOwo jest kaszanka, jest mało treści, niezooptymalizowane, za wiele się nie da tam zrobić (, ale ja osobiście widzę spory potencjał w tym projekcie.

Liczyłem że będzie bliżej 500 mierników, ale i niecałe 300 to całkiem fajny wynik

Co do wykorzystania innych narzędzi do wizualizacji danych, ja tam wolę wspierać rodzime przedsięwzięcia :wink: Więc trzymam kciuki za rozwój projektu, bo mam nadzieję, że taki nastąpi :wink:

www.wykop.pl/link/5316441/aqi-eco-i-luftdaten-pomiar-powietrza-w-kazdym-miejscu/

Gdzie kierować wpłaty?

https://aqi.eco/about/support