HECA problem, temperatura -128C, wilgotność -1%

Witam serdecznie,

Mam problem z danymi z HECA. Przez 3 dni stacja działała idealnie, wczoraj zauważyłem że przez krótki czas HECA wskazywała temperaturę -128C oraz wilgotnośc -1%. Później wszystko wróciło do normy. Dzisiaj widzę że sytuacja się powtórzyła z tym że od kilku godzin wskazania ciągle pokazują wspomniane -128 i -1%.
Link do wykresów: https://lomzynska.aqi.eco/118/graphs
HECA%20-%20Copy

Czy ktoś spotkał się już z taką przypadłością?
Uprzejmie proszę o pomoc.

Przy okazji OGROMNIE dziękuje za tak świetny projekt!
Komora grzewcza ze złączek skradłą moje serce, geniusz!:slight_smile:

Dla uzupełnienia zgłoszenia, oto przesyłany JSON:

{ 
  "esp8266id":"...",
  "software_version":"NRZ-2018-123B",
  "sensordatavalues":[ 
    { 
      "value_type":"SDS_P1",
      "value":"4.67"
    },
    { 
      "value_type":"SDS_P2",
      "value":"2.80"
    },
    { 
      "value_type":"BME280_temperature",
      "value":"10.16"
    },
    { 
      "value_type":"BME280_humidity",
      "value":"36.66"
    },
    { 
      "value_type":"BME280_pressure",
      "value":"100295.19"
    },
    { 
      "value_type":"HECA_temperature",
      "value":"-128.00"
    },
    { 
      "value_type":"HECA_humidity",
      "value":"-1.00"
    },
    { 
      "value_type":"samples",
      "value":"1746376"
    },
    { 
      "value_type":"min_micro",
      "value":"80"
    },
    { 
      "value_type":"max_micro",
      "value":"98656"
    },
    { 
      "value_type":"signal",
      "value":"-76"
    }
  ]
}

To są wartości domyślnie inicjalizowane w kodzie. Więc jest jakiś problem z odczytem po I2C. Taka sytuacja może się zdarzyć jak HECA przejdzie test przy uruchomieniu, po czym przestanie odpowiadać. Więc albo moduł jest trefny, albo kiepsko zlutowany kabel. Wydaje mi się, że to kwestia sprzętowa. Obejrzyj czy wszystko jest ok polutowane (szczególnie pod kątem zimnych lutów). Czy jakiś kabel się nie urwał. Jeżeli luty będą ok to pingnij info@nettigo.pl z numerem zamówienia, to podeślemy nową HECA.

Moje też. Ale już kombinuję jak ją zastąpić czymś innym. Chciałbym aby była wewnątrz obudowy i nie wystawała tyle.

To wiele tłumaczy i nakierowuje na przyczynę. Jutro postaram się sprawdzić i ewentualnie poprawić luty. Dam znać jak coś znajdę.
Wielce dziękuje!

Na Ukrainie występował podobny problem. Ale lokalna Społeczność sama lutowała moduły HECA w warunkach domowych. Poza tym zamiast Wemos D1 mini używali Wemos D1 mini Pro, który ma inny regulator napięcia. Problem rozwiązywało dolutowanie kondensatora tantalowego 100uF. W projektowanym obecnie module HECA XH 0.2.0 znalazło się miejsce na taki opcjonalny kondensator - po to aby poprawić stabilność pracy.

Po zrestartowaniu odczyty wróciły do normy. Będę obserwował. Jak się powtórzy to sprawdzę luty ale to niestety najwcześniej pod koniec przyszłego tygodnia.
Ps. nie wiem czy mówiłem już… jesteście wielcy a projekt Nettigo i aqi.eco jest wspaniały.
Mam nadzieje że te piekne wykresy z aqi uda mi się zintegrować z openhabem. ahh jaram się :slight_smile:

Hej.Też u siebie używam Wemos D1 mini Pro ale nie zauważyłem problemów z HECA.
Gdyby się takowe pojawiły mogę prosić o informacje w którym miejscu należy taki kondensator dolutować?

Na Ukrainie używają kondensatora AVX TAJB107K006RNJ. 100uF 6.3V CASE-B.
Między GND a 3V3. Zdrapują soldermaskę żeby się do GND wlutować.

Podejrzewam, że u nas problem nie występuje dlatego, że mamy dużo wyższą jakość montażu. SHT30 nie należy do łatwych w lutowaniu i bez profesjonalnych maszyn PnP ciężko jest go poprawnie umieścić na PCB. Robiliśmy to ręcznie w serii prototypowej, i praktycznie 50-60% płytek było do poprawy. Teraz HECA montowana jest maszynowo i jest znacznie lepiej - na 200 szt mamy 1 szt do poprawy. Każda sztuka jest też testowana optycznie i elektrycznie.

2 Likes