HECA - podsumujmy rezultaty

Cześć. Od wczoraj testuję moduł HECA z moim Luftdaten v2. I mam pytanie do Was, czy możecie mi wskazać na mapie jakieś czujniki, które mają HECA i które stoją obok stacji WIOŚu? Chciałbym porównać wyniki oraz zapytać o wyniki jakie Wy uzyskujecie i jak bardzo wasze wyniki pokrywają się z innymi danymi.

Cześć!

Od kilku dni jestem posiadaczem Luftdaten V 0.3.2
Czujnik zamontowany na oś Skorosze w Warszawie:

opensense

aqi

Najbliższa stacja GIOŚ na ul. Chrościckiego znajduje się w odległości ok 3km
http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current/station_details/chart/10955

gios
wykres GIOŚ

aqi
0.3.2 HECA

PM10 z mojego 0.3.2 ładnie podąża z stacją GIOŚ, PM 2,5 jest trochę niższy. Nie wiem z czego wynika różnica, być może kwestia wysokości (7p).
Pogoda: +6stC, leki deszcz, 100%Rh, brak jako takiej mgły.
Stacje Luftdaten sąsiadów pokazują bardzo zawyżone wyniki (prawdopodobnie brak HECA)
Np ta tutaj:
PM10sasiad

Jeszcze a propos rejestracji na luftdaten.info:
Rejestracja odbywa się w pełni automatycznie i czujnik na mapie pojawia się niemal natychmiast.
Na kanarku pojawił się po kilku godzinach.
Serwis https://www.madavi.de/sensor/graph.php zapycha przeglądarkę i nie da się go używać (przynajmniej ja nie wiem jak)

Taki właśnie był cel jaki postawiłem sobie projektując HECA. Redukcja wilgotności względnej poniżej 70% naprawdę pomaga.

Co do rozbieżności przy PM2.5 - można dużo spekulować. Moim zdaniem jest tak prawdopodobnie dlatego, że SDS011 go nie mierzy PM2.5. SDS011 jest w stanie zmierzyć PM10 i na tej podstawie wyczarowuje sobie wartość PM2.5. Można to stosunkowo łatwo sprawdzić w labie robiąc 2 doświadczenia: podając pył wzorcowy PM2.5, a następnie tylko pył PM10. Z kolei Plantower PMS7003/5003 mierzy tylko PM2.5 i na tej podstawie wyczarowuje sobie PM1 i PM10 :slight_smile:
Podejrzewam, że oba czujniki posiadają wbudowane wzory do przeliczeń stężeń lub tablice LUT. Tak czy siak, jest to jakieś KnowHow, które trzeba rozpracować dokładniej, żeby wycisnąć ostatnie soki z tych czujników.

1 Like