Hackowanie respiratora - walka z koronawirusem

Nadzwyczajne okoliczności wymagają nadzwyczajnych działań.
Jak wiemy - w krajach dotkniętych epidemią dobrem ekstremalnie pożądanym stają się respiratory. Może udałoby by się stworzyć projekt respiratora na licencji open source/open hardware?
Do przedyskutowania są aspekty, które sprawiają, że te urządzenia są tak drogie - czyli certyfikaty i prawa autorskie/patenty?
Co Wy na to? Wykonalne? Potrzebne?

Pawle… doskonały pomysł. Problem w tym, że do tego trzeba odrobiny wiedzy jak to działa i co ma robić. Jeżeli nie jesteś specjalistą w tej dziedzinie, to praktycznie jedynym źródłem wiedzy są inne projekty open source i publikacje naukowe. Zebranie materiałów wymaga czasu. Prototypownie wymaga czasu.

Czy potrzebne? Nie wiem. Zaraz się okaże, że po zbudowaniu najlepszego urządzenia na świecie bez stosownych certyfikatów nie zbliżysz się do szpitala nawet na 2 metry.

Rzuciłem pomysł; Niestety nie mam zbyt dużo wiedzy na ten temat.:worried: Po prostu wydaje mi się, że w przypadku tego zagrożenia - właściwa organizacja i technika mogą wiele pomóc. Wydaje mi się, że to najlepsze miejsce żeby podzielić się takim pomysłem.

Zrób jakiś research. Poszukaj podobnych projektów. Wrzucaj na bieżąco linki do tego co znajdziesz. Może uda się na tym stworzyć jakiś zalążek projektu.

W Stanach wpadli na ten sam pomysł: Ultimate Medical Hackathon: How Fast Can We Design And Deploy An Open Source Ventilator?

1 Like

Ogólny konsensus jest taki, że w sytuacji zagrożenia tlen do spawania jest równie dobry i skuteczny jak ten medyczny z papierami. Podoba mi się ten temat. Podgrzewanie i nawilżanie - to da się zrobić. Grzałka PTC, nebulizator ultradźwiękowy do wprowadzenia roztworu soli fizliologicznej w postaci mikro mgiełki jako nawilżenia. Druk 3D. Powinno dać radę.

Sekcja hardware.

Zabawa tlenem jest niebezpieczna. Łatwo o samozapłon i inne problemy. Materiały użyte do projektu muszą być przystosowane do kontaktu z czystym tlenem. To też jak na ironię bardzo toksyczny gaz i wdychanie go w czystej postaci jest szkodliwe o ile nie jest konieczne ze względów medycznych.

Przesadzasz… Przez 3 lata używałem wielkiej butli z tlenem technicznym zamiast sprężarki kiedy czyściłem pilarki spalinowe. Niejednokrotnie miały bardzo nagrzane tłumiki, itp. Żeby tlen mógł się zapalić to potrzebujesz coś co możesz utlenić. Gaz lub pył.

Jak na ironię… toksyczny jest ozon.

Mi tam różne rzeczy zardzewiały… :slight_smile:
Przy nurkowaniu (z tym mam styczność) są duże obostrzenia i środki ostrożności trzeba zachować przy czystym tlenie. Przy 2 atm (10m pod wodą) jest silnie trujący a przy oddychaniu na powierzchni szkodliwe są wolne rodniki. Za kilka wdechów dobrze na kaca robi :wink:
Koniec dygresji :slight_smile:

Pracują już nad tym, można wesprzeć finansowo lub skomunikować się i współpracować: https://twitter.com/OSVentilator/status/1240215871617974274?s=09
https://opensourceventilator.ie/

1 Like

Jeszcze jeden projekt:
http://www.ventilaid.org/

1 Like

piszą o nich:

2 Likes