Generator wniosków grantowych dla grantodawców

Organizacje pozarządowe w Polsce w większości korzystają z dotacji przyznawanych przez podmioty publiczne lub prywatne. W ostatnich latach nastąpił boom na generatory - zamiast wypełniać tony papieru, wniosek o przyznanie dotacji wypełnia sie online na komputerze.

Z tego typu rozwiązań zaczyna korzystac coraz więcej podmiotów - zaczęło się od ministerstw i dużych fundacji, ale pomysł na generatory idzie coraz niżej w drabince administracyjnej - obecnie wdrażaja je na przykład duże miasta (jak Warszawa).

Głównym problemem jest to, że wszytskie generatory wykorzystywane przez instytucje publiczne bazują na jednym i tym samym wzorze wniosku, będącym załącznikiem do rozporządzenia do Ustawy o Działalności Pożytku Publicznego i o Wolontariacie oraz jednej wspólnej procedurze wymuszonej przez tę ustawę. Ale jednocześnie wszytskie zamawiają generatory w procedurach przetargowych jako gotowe rozwiązania informatyczne.

W najbliższych latach podobne rozwiązania będa wdrażane na poziomach województw, powiatów i gmin. W najgorszym wypadku za każdym razem samorządy będą płaciły za tego typu gotowy system z publicznych pieniędzy.

Pomysł ma pozwolić na opracowanie platformy open-source, która umożliwi wykorzystanie przez samorządy, organizacje grantodawcze lub regrantujące gotowego narzędzia do:

• Zbierania i generowania wniosków,
  • Przekazania wybranych wniosków asesorom do oceny online,
  • Wygenerowania listy rankingowej,
  • Zbierania i generowania sprawozdań;

Znana jest procedura składania wniosku i jego kształt, a działające dotychczas generatory pozwoliły na zebranie dobrych praktyk (oraz złych praktyk i bardzo złych praktyk). Teraz wystarczy siąść i to wszystko przemyśleć i zrobić :wink:

Świetny pomysł! Takie projekty wykorzystywane w całej Polsce to jest niesamowita skala. I zamawianie tego samego z publicznych pieniędzy raz po raz woła o pomstę do nieba! Open-source w takich wypadkach powinien być standardem.

Mógłbyś tutaj wypisać instytucje, które z takich generatorów korzystają? Raz, że zmapujemy co jest i jakiej jakości. Dwa, że może któraś z tych instytucji zgodziłaby się upublicznić kod na otwartej licencji.

Działające w oparciu o zasady i wzór z Ustawy o Działalności Pożytku Publicznego i o Wolontariacie

1. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (2 niezależne generatory, zamówione w firmie zewnętrznej na podstawie przetargu):
    -w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich (FIO)
    -w ramach Programu Aktywności Społecznej Osób Starszych (ASOS)

2. Ministerstwie Edukacji Narodowej (generator stworzony przez informatyków jednosti zaleznej od MEN, z tego co pamiętam Ośrodka Rozwoju Edukacji)

3. Ministertwo Sportu i Turystyki

4. Urząd m.st. Warszawa (ruszył w tym roku, jest w fazie testów i pilotażowego wdrożenia)

W oparciu o inne niż Ustawa zasady (inne formularze i procedury):

1. PFRON
  2. Fundacja Batorego - generator Programu Obywatele dla Demokracji
  3. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Celowo nie pisze o Erasmus+ i o funduszach europejskich, bo tamte generatory to kosmos jakiś :confused:

Kiedyś próbowałem pozyskać kod tego co robił MEN na podstawie dostępu do informacji publicznej, ale powiedzieli, że kod (zrobiony za publiczne pieniądze, przez informatyków na etatach w publicznej instytucji) to nie informacja publiczna. Wątpię, czy ktoś się podzieli.

Z rozważań teoretycznych

System powinien bazować na prostych rozwiązaniach. Większość ngo korzysta z tanich hostingów, które w podstawowym pakiecie dostarczają usługi LAMP (Linux + Apache + MySQL + PHP) więc rozwiązania oparte na innych językach server side odpadają, bo zamkniemy się na środowisko, którte powinno z tego narzędzia korzystać. SQL bez obsługi triggers (niektórzy dostawcy ich nie obsługują).

Nie możemy liczyć na to, że jekiś ngo/instytucja zmieni nagle hosting, żeby tylko móc doinstalować sobie oprogramowanie. Koszt hostingu to jedno, a koszty takiej przeprowadzki do drugie - szczególnie koszty “emocjonalne” związane z przenoszeniem skrzynek pocztowych i tłumaczenie, dlaczego mail jest taki sam, a logować sie trzeba gdzie indziej i dlaczego trzeba zmienić hasło. Przerabiałem ten temat i odradzam :wink:

Rozwiązanie tymczasowe

Podstawowymi działaniami generatora są:

• rejestracja uzytkownika
  • zebranie danych z profilu użytkownika (np. dane adresowe)
  • zebranie danych z profilu wniosku (np. cel wniosku, opis działań, itp.)
    Te rzeczy można w tym momencie spokojnie oprzeć na każdym z większych CMSów (WordPress, Joomla, Drupal) za pomocą dodatkowych pól w profilu użytkownika lub dodatkowych pól w artykule/wpisie dodawanym przez użytkownika. Reszta, to żonglerka uprawnieniami i skryptami formatującymi pola, wypluwającymi sformatowaną zawartość w PDF, itd.

Tym na razie nie trzeba się zajmować, bo to najłatwiejsza część systemu i można ją zrobić na końcu. Nawet jeśli trzeba ją będzi enapisac od podstaw, to znajdzie sie ZEND ninja, który to zrobi.

Największe wyzwanie

Jednym z największych wyzwań, jest obsługa i obróbka danych, które nie są stałe i zależą od specyfiku projektu, a każdorazowo będą dodawane indywidualnie przez każdego użytkownika:

• harmonogramu projektu (nazwa zadania, data startu, data zakończenia)
  • budżet projektu (nazwa wydatku, koszt jednostkowy, nazwa jednostek, ilość jednostek, wartośc wydatku, źródła finansowania, itd…)

Budżet jest formą tabelki z polami tekstowymi input w każdej kolumnie, w której użytkownik każdorazowo dodaje kolejne wiersze z kolejnymi wydatkami. Nigdy nie wiadomo ile ich będzie. Wartości każdego pola musi być weryfikowana po stronie serwera (dobra praktyka - brak możliwości zapisu dużego budżetu przez skrypty weryfikujące po stronie klienta na 1 minutę przed końcem sesji to zmora wypełniających generatory…)

Dlaczego tabelka? Bo tabelkę (

) można naznaczyć na stronie i skopiować do excela - a to bardzo ułatwia pracę (dobra praktyka). Tego nie da się zrobić, jeśli tabelka jest oparta o ładnie sformatowane
y.

Stąd pytania natury teoretycznej:

• Tabelkę z opcją dodawania kolejnych wierszy można spokojnie zrobić w oparciu o jQuery
    **- Jak przenieść wszytskie dane z pól tabelki do bazy danych, kiedy ich ilość jest nieokreślona?
  • Jak przechować te dane po stronie serwera? (nie wydaje mi się, że wrzucenie ich jako tekst sformatowany w JSON w jedno pole CMSa / DB jest dobrym pomysłem, a nie mam innych koncepcji)**

Witam,

jestem Twórcą takiego generatora. Prawda jest taka, że faktycznie istnieje tendencja zamawiania tego w drodze przetargu - czemu? Wynika to głównie z dziwnego oporu do robienia własnych rozwiązań.

Obecnie tworzę wspólnie z zespołem moich programistów generator wniosków aplikacyjnych (i nie tylko - bo za tym idzie cały workflow, czyli ocena wniosków, rozliczanie, etc.) który ma ujednolicić wszystkie generatory, które wykorzystuje agencja w której pracuję. Do tej pory, było to różnie - co zespół, to inny generator. Ale wreszcie zaczęli mnie słuchać i idziemy w jedność.

Kolejnym krokiem będzie otworzenie kodu, aby można było go wykorzystać w innych instytucjach (na wzór np. Estonii). Nie wiem jak z punktu widzenia prawnego w tym przypadku - nie rozeznawałem tego.

Chętnie nawiążę współpracę i może uda się wspólnie coś fajnego stworzyć.

Od razu powiem - Drupal i inne CMSy odpadają. To co się dzieje na zapleczu, to istna bajka :slight_smile: I nie jest to takie proste, jak tu piszecie (bo np. trzeba się integrować z systemami innych instytucji, które mają różne podejście do tych samych tematów). Dodatkowo, wchodzi problem z identyfikacją wnioskodawców (zaufajcie mi, samo podanie imienia, nazwiska to za mało z punktu widzenia prawa), jak również korespondencji z nimi (tu wchodzimy w KPA), itd. itp. - innymi słowy - też myślałem że to banalnie proste, ale codziennie odkrywam coś nowego…

Gratuluję! Wiem, że bywa ciężko się przebić, ale super że coś takiego robicie!

Jak otworzylibyście testy to z chęcią pomożemy z testowaniem UX.

Wiem, że nad prawnym opracowaniem udostępniania kodu na otwartych licencjach pracuje https://twitter.com/mattagile w COI. Ale jeżeli macie silne poparcie w agencji do takich działań to nawet i bez tego można by zadziałać traktując kod jako informację publiczną.

Powodzenia!

Myślę że nie ma co iść w kierunku informacji publicznej - wszak nie możemy całości kodu udostępnić z różnych względów (np. certyfikaty, etc.). Poza tym, agencja musi do tego dojrzeć :smile:

W każdym razie, z testowania UX chętnie bym skorzystał. Będę chciał również wystawić API, coby można było podłączać inne aplikacje, które mogłyby np. ładnie wizualizować wyniki, albo udostępniać dane. Jednak w pierwszej kolejności - muszę zapewnić w ogóle jakąkolwiek aplikację, bo terminy mam krótkie i czas na robienie wszystkiego na raz, to nie bardzo.

Co do terminów, to pewnie w okolicach czerwca będzie coś do pokazania. Potem budowanie API na zewnątrz (elementy już teraz powstają). Tu chętnie skorzystam z Waszej pomocy, bo wspólnie możemy zrobić naprawdę coś fajnego. Jeżeli inne agencje to zobaczą i dowiedzą się, że nie było to robione przetargiem - to będą musieli wziąć przykład.

1 Like

Czy wiecie czy Elektroniczny Generator Wniosków mst. Warszawy to jest jakiś Open Source? Czy można go wykorzystać poza warszawą? A może możecie wskazać jakiś bliski zamiennik?

Elektronicznym Generator Wniosków (EGW) jest narzędziem internetowym umożliwiającym w prosty sposób wypełnienie oferty realizacji zadania publicznego składanej przez organizacje pozarządowe i podmioty, o których mowa, w art. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, w ramach otwartych konkursów ofert.

https://generator.um.warszawa.pl/informacje.php

Nie orientuję się. Napisz do nich Wniosek o Dostęp do Informacji Publicznej z prośbą o publikację kodu generatora i umowy w ramach której go zamówili. :slight_smile:

Tak trochę odświeżę temat :slight_smile: Ktoś wdrożył takie rozwiązanie, spójrzcie na https://www.witkac.pl
Taki generator wniosków wraz z całą obsługą był używany u nas do obsługi konkursu o mikrodotacje.

2 Likes