Firmware Nettigo Air Monitor

Dlaczego we firmware usunięto opcję do wyłączenia Wyświetl info o WiFi oraz Wyświetl info o urządzeniu w stosunku do firmware od Luftdaten?

Jak dla mnie są to niepotrzebne pokazywane informacje, gdy czujnik jest na dworze.

Pokarz mi proszę commit w którym to usunięto.

Nie wiem gdzie, kiedy usunięto ale nie mam tej opcji.
Zobacz na screeny nad polem wyboru języka.

Tu jest:
Screenshot_2019-12-09%20Konfiguracja

A tu nie ma:
Screenshot_2019-12-09%20Konfiguracja(2)

Jak widzisz wgrywam na ten sam Nodemcu.

Tej opcji nigdy w NAMF nie było.

Dlatego pytam czemu usunięto to w stosunku do “oryginału”?
Chyba ze planowana jest przebudowa tego co ma się pokazywać na ekranie.

Bo po co ktoś kto wejdzie na moją posesje (listonosz, odczyt wody, gazu, prądu) ma mieś wgląd w dane mojej sieci WiFI. Skoro czujnik mam przy budynku.

Bo jeżeli chce korzystać z HECA to rozumiem ze obsługa dodana jest tylko w NAM.

Nikt nic nie usuwał. Po prostu ta funkcjonalność została dodana w luftdaten długo po tym jak sforkowaliśmy firmware.

Co się tyczy wsparcia SHT3x: Po stronie niemieckiej nikt nie był zainteresowany dodaniem obsługi HECA.

A ponad wszystko - to Open Source więc możesz dodać te kilka linii kodu do oryginalnego firmware.

A czy planowane jest dodanie w tym firmware wyłączenia tych dwóch opcji, o których pisałem?

irukard właśnie Ci odpisał w tej sprawie :slight_smile:

W innym wątku: Inne wersje zestawu na tym samym oprogramowaniu Luftdaten
pisze iż pracują nad nową wersją firmware z obsługą wielu termometrów.
To bym chciał się dowiedzieć u źródeł czy planują dodanie tej opcji.

Na chwilę obecną nie planujemy importu wszystkich zmian z luftdatena do NAMF. Decyzje podjęte przez drużynę z Niemiec w moim odczuciu są dziwne… System aktualizacji został kosmicznie skomplikowany. Kod nie jest modularyzowany tylko upychany do jednego pliku. A to utrudnia współpracę wielu osób nad jednym projektem. Ciężko śledzić zmiany i poprawiać błędy.

To co teraz robimy to dokumentacja projektowa pod nowy firmware.

Ale tak jak piszę, jeżeli chcesz mieć nowy luftdatenowy firmware z obsługą HECA to do kodu luftdatena trzeba dodać w kilkunastu miejscach po kilka linii kodu i skompilować całość. Tylko stracisz możliwość automatycznych aktualizacji. Ale zyskasz opcję na której Ci zależy.

Firmware luftdaten do kompilacji wymaga PlatformIO. Powinno ono samo ściągnąć wszystkie biblioteki i zależności. To nic trudnego. Do luftdatena musisz przenieść wszystkie wystąpienia słowa “heca” z naszego kodu. Prawdopodobnie jest to godzina roboty.

Jest jeszcze jeden powód dla którego w luftdatenie nie ma obsługi HECA. Niemcy potrzebują kosmicznie wysokich wyników żeby mieć czym wywierać nacisk na polityków. Dlatego na każdym kroku powtarzają że mierzą “mokry smog, który jest bardziej szkodliwy”. Czym jest mokry smog, jak go zdefiniować to tylko luftdaten wie.

1 polubienie

Oni mają trochę racji. Ogólnie wszyscy się chyba zgadzamy że wdychanie cząsteczek stałych nie jest zdrowe dla człowieka. Czyste powietrze to powinna być mieszanka gazów (głównie azotu i tlenu). Wdychanie pary wodnej zasadniczo nie jest szkodliwe. Ale ludzie źle się czują przy nadmiernej wilgotności (przy zbyt małej również). Powstaje pytanie co się dzieje gdy wdychamy zarówno cząstki stałe PM 2.5 jak i parę wodną ? Obawiam się że para wodna będzie ułatwiała penetrację cząstek stałych do układu oddechowego.

Komora z grzałką została jak rozumiem dodana żeby nasze wyniki były bardziej zbliżone do wyników państwowych stacji. Ale należy zastanowić się czy te stacje nie są trochę po to żeby uspokajać społeczeństwo. Nie chcę przez to powiedzieć że źle mierzą. Ale nie zawsze pomiar właściwy w sensie laboratoryjnym musi być odpowiedni do oceny wpływu biologicznego na człowieka. Dla przykładu termometr rtęciowy inaczej zmierzy gorączkę niż pirometr…

2 polubienia

Jeszcze jeden link

Nie, nie są po to. Są po to, żeby w możliwie dokładny sposób oznaczać stężenie pyłu w powietrzu. To nie jest zadanie łatwe (z wielu powodów) oraz każda znana metoda pomiaru ma swoje wady, ale akurat GIOŚ prowadzi pomiary w sposób najlepszy z dostępnych i z wykorzystaniem powszechnie uznanych metod. Tu nie ma żadnego spisku, jest za to solidna praca miernicza na poziomie niedostępnym dla amatorów.

A to żeby starać się uzyskiwać możliwe “dobre” jakościowo dane jest w naszym interesie. Tylko w ten sposób nasz głos będzie traktowany poważnie. Epatowanie wysokimi wynikami będzie miało bardzo krótki okres oddziaływania, później ludzie nauczą się, że można to ignorować.

1 polubienie

Myślę, że to nie jest dobre miejsce na akademickie dyskusje kto mierzy lepiej.

Pisząc to co napisałem wyżej miałem bardziej na myśli fakt, że być może taki skojarzony
sposób pomiaru (wilgotnościowo-pyłowy) jak stosuje LuftDaten może mieć większy sens
biologiczny niż technokratycznie doskonałe pomiary cząstek stałych po wysuszeniu powietrza.

Myślę, że ludzi badziej interesuje fakt - “czy mogę bezpiecznie pójść spacer ?” niż precyzyjny pomiar który miałby mieć wręcz wydźwięk polityczny…

Jeszcze raz mówię, że nie podważam wynik GIOŚ. Ale być może wynik z sieci luftdaten też jest w jakimś aspekcie dobry.
Czy wynik NAMF z HECA jest lepszy ? Pewnie tak. Jeśli ma być bardziej porównywalny z GIOŚ.

Ale być może gdyby zrobić korelację z samopoczuciem ludzi - to może okazałoby się, że wynik Luftdaten lepiej koreluje np. z ilością pacjentów przyjmowanych do szpitali z powodu zaostrzeń astmy.

Problem polega na tym, że jak się mierzy coś innego trzeba mieć dla tego czegoś osobną nazwę i skalę odniesienia. Bo to nie jest już PM2,5 i PM10, które mierzy się bez udziału cieczy (nie do końca, ale tak to sobie uprośćmy). Dlatego też:

może być słusznym podejściem i dostarczać bardzo interesującą informację, ale nie ma to wiele wspólnego z PM2,5 i PM10, a już zwłaszcza z przyjętymi poziomami jakości powietrza.

Jeśli chcesz przetestować firmware luftdaten z modyfikacjami Nettigo to robiłem zmiany do najnowszej wersji softu luftdaten.
https://github.com/prezeskk/sensors-software
Niestety ja narazie nie miałem możliwości sprawdzenia (może w weekend)
Firmware kompiluje się bezproblemowo pod PlatformIO
Link do skompilowanych firmware
https://drive.google.com/drive/folders/1w5iw8hphJq58KqZ1NaLU07cLc_dddpGu

3 polubienia

Brawo Ty :slight_smile:

Zmiana środowiska z 1.8 na nowe spowodowała że firmware wyszedł ponad 500KB. Taki się nie zmieści na OTA update. Ale jestem pod wrażeniem ile rzeczy poprawiłeś.

A nie, źle spojrzałem. Jest 1.8.0:

platform_version = espressif8266@1.8.0

Tylko ten rozmiar jest niepokojąco duży. Sprawdzę czy damy radę to przepchnąć przez autoupdate.

Tak z ciekawości zapytam, dlaczego binarka może mieć maksymalnie 512KB? Jeśli flash wemosa ma 4MB a OTA używana w esp pozwala na obraz o połowie rozmiaru flasha? Chyba, że źle kojarze a ta informacja dotyczyła bootloadera.
Może pytanie trywialne ale tematy ESP będę nadrabiał przez święta :wink:

Bo luftdaten był pisany na kolanie przez ludzi którzy na początku nie wiedzieli co robią i nie przestawili domyślnego SPIFFSa z 3MB na mniejszy. A w nim jest cały konfig. Więc jak teraz przedstawisz to napiszesz wszystkie ustawienia i cała sieć nagle przestanie działać i będzie wymagała ponownej konfiguracji.

Witam
Od 6-7 miesiecy uzywam firmware NRZ-2019-125-B1, 2 STYCZNIA o 2 w nocy zaktualizowalo sie oprogramowannie, od tej pory, urzadzenie przestalo dzialac.
w tym momencie moge wejsc tylko na strone konfiguracyjna po uprzednim zalogowaniu do sieci Feinstabsensor-xxxx, automatycznie otwiera sie strona 192.168.1.4/config
widze wszystkie dostępne sieci, loguje sie do mojej sieci, podaje haslo zapisuje, w info mam prawidlowo wyświetlone sensory, zapisuje i resetuje.
i tak w kółko.
nie moge nic zrobic, jakaś podpowiedz ?

ps. czas miedzy pomiaraminie wiem dlaczego jest wpisany 120 000 sekund, mialem ustawione na 120 sekund.