Firmware Nettigo Air Monitor

A tak BTW widzę że na gicie od namf dużo się dzieje. :wink: Czy oznacza to, że doczekamy się aktualizacji ota, czy trzeba będzie zrobić update przez usb?

W zasadzie… To przez funkcje forceUpdate już teraz można podmienić update server na betę nowego FW. Tylko trzeba będzie skonfigurować na nowo czujnik bo zaora SPIFFS. Ale można skorzystać do tego z zapisania configu i wkleić plik na nowy FW.

Wszystko super:-) u mnie już działa:-)…ale po dwóch dniach dziś mi się powiesił cały system i przestał być widoczny przez ip i nie wysyłał danych do aqi. i pozostaje temat jak te dane wysłać do domoticz przeszukałem wszystko i nie znalazłem nic -pomożecie?

Mam ciekawy problem z moim czujnikiem. Raz na jakiś czas jest najwidoczniej jakiś problem z odczytem z SDS. Zdarza się to raz na kilka odczytów, średnio co godzinę jeden odczyt.

Odczyty mam ustawione co 5 minut.

Czego może być to wina? Czy może to być przez to, że używam standardowego zasilacza z 5m przedłużką?

Kolejny dzień:
Cóż, sprawdziłem wszystkie luty, podejrzane wymieniłem, pozostałe podgrzałem na nowo z użyciem topnika, szczególnie miałem na uwadze piny, które mają związek z SDS.
Przed złożeniem do obudowy odpaliłem w formie “pająka” i działało - ustawiłem odczyty co 2 min.
Złożyłem do obudowy i pierwszy odczyt, ma pustą wartość w SDS. W każdym razie zamontowałem czujnik w miejscu docelowym i będę obserwować. Ciekawa sprawa jest taka, że, po wpięciu do zasilania przy pustym odczycie wentylator SDS rusza, a potem kiedy powinien startować przed odczytem, to jest cisza.

Jeśli moje kroki nie dały efektu, to pozostaje z tym żyć… czyli jeden odczyt na jakiś czas nie będzie miał wartości.

Kolejna ciekawostka jest taka, że:
Nad ranem około 5, jeden odczyt nie miał wartości
Potem równo o 6 rano.
Kolejne odczyty do 13 były stabilne
Po 13 pojawił się jeden z pustymi wartościami, wtedy wziąłem czujnik na warsztat.

Jak się teraz zachowa, zobaczymy.

Po kilku godzinach:
Cóż, problem nadal występuje, ale chyba, nie jestem odosobniony i kiedyś już taki problem był: SDS011 - co jakiś czas brak odczytu.
Nie pozostaje mi nic innego jak albo zmienić czujnik, albo spróbować przelutować gniazdo w sds011

a możesz napisać coś więcej o forceUpdate? Jaki serwer trzeba wpisać, jaką ścieżkę? Chętnie przetestowałbym nowy firmware. W razie problemów można wrócić do starego?

Opisane jest już tutaj co i jak:

Nie zaczynam nowego tematu bo tytuł tego adekwatny. Firmware NAMF-2019-020 od ok. 14.00 31.03 brak danych PM, temperatury, wilgotności, ciśnienie raportowane prawidłowo. W momencie czasu pomiaru (u mnie co 300s) brak dostępu WWW do NAM, ping działa. Po pomiarze (ok 3s) dostęp WWW wraca, pojawiają się nowe dane z wyłączeniem PM, licznik pomiarów wzrasta o jeden.
Soft reset nie pomaga. Fizyczne odłączenie zasilania i podłączenie przywraca prawidłowe funkcjonowanie. Od razu piszę że logów lokalnych po USB nie sprawdzałem z uwagi na utrudniony dostęp. Ktoś miał podobny problem i go zdiagnozował? Wydaje się że nie jest to problem kiedyś sygnalizowany SDS011 - co jakiś czas brak odczytu gdyż odczty nie powracają same co jakiś czas. Jak padły to na ponad 12h

Miałem tak jeden raz, dokładnie 6 dni temu.
Też wtedy rano nie zwróciłem uwagi na to czy działa, przez cały dzień czujnik nie dawał znaku życia. Raportował wszystko z BME, ale SDS nie żył.
Soft reset też nie pomógł, jedynie odłączenie zasilania.
Jedyna różnica to fakt, że używam firmware w nowej wersji NAMF-2020-26.

Ale coś JSON nie działa.
Po wejściu na stronę http://a.d.r.es/data.json widzę błąd

SyntaxError: JSON.parse: expected ‘,’ or ‘}’ after property value in object at line 1 column 51 of the JSON data

Faktycznie, coś jest nie tak… Zerkniecie?

Komunikat json wklejam poniżej:

{“software_version”: “NAMF-2020-26”, “age”:“219, “measurements”:“19”, “sensordatavalues”:[{“value_type”:“SDS_P1”,“value”:“191.80”},{“value_type”:“SDS_P2”,“value”:“82.50”},{“value_type”:“BME280_temperature”,“value”:”-0.62"},{“value_type”:“BME280_humidity”,“value”:“64.07”},{“value_type”:“BME280_pressure”,“value”:“99736.50”},{“value_type”:“HECA_temperature”,“value”:“5.43”},{“value_type”:“HECA_humidity”,“value”:“50.26”},{“value_type”:“samples”,“value”:“263026”},{“value_type”:“min_micro”,“value”:“1095”},{“value_type”:“max_micro”,“value”:“116761”},{“value_type”:“signal”,“value”:"-78"}]}

Firmware: NAMF-2020-26

Tomek

Czyli czekamy do następnej powtórki i próby zdiagnozowania. Jak nie będzie wiało i nie będzie zimno to się wdrapię otworzyć obudowę i podpiąć pod USB :wink:

Wczoraj załatane.

I niestety dziś znowu SDS umarł, a właściwie wczoraj bo dziś przyszedł email że od 24h nie zasilam bazy. Reszta czujników działa poprawnie, zdalny reset bez efektu. Dopiero zdjęcie i podłączenie zasilania pomogło. Tym razem sprawdzone ewidentnie wisi sam SDS i się nie budzi do pomiarów.
ps. soft 2020-27

Instalowałem nowy czujnik ściągnąłem soft githuba. Wersja Wersja FW: NAMF-2019-020, zaznaczone mam Automatyczna aktualizacja niestety nie działa.

Bo masz najnowsze firmware z kanału produkcyjnego.

Czyli jest ok? Czekać na nowszą wersję?

Czy jest szansa na SPS30. Drogi ale ponoć na dzień dzisiejszy najlepszy. Czy będzie gotowy …bin na ESP32. Z tego co wyczytałem to 8266 potrafi się sam z siebie zawieszać. ESP32 chyba jest też bardziej rozwojowy a cena nie powala. Pozdrawiam

Trwają prace, zdaje się, nad SPS30. @irukard musiałby się wypowiedzieć.

SPS30 będzie. ESP32 nie wiem. Miał być, ale póki co w ESP8266 nie brakuje zasobów. Jesteśmy w trakcie pisania nowego planisty do NAMF. Zapowiada się fajnie. Wreszcie kod będzie uporządkowany i modularny.

SPS30 to bardzo fajny czujnik. Próbujemy z niego zrobić jeszcze fajniejszy dokładając HECA-PID. Prawdopodobnie jego miejsce znajdzie się w 0.4, wraz z komorą grzałki wewnątrz obudowy.

Wielkie dzięki. Czyli czekać cierpliwie? :slightly_smiling_face:

Jak dobrze pójdzie to planista z SPS30 będzie dzisiaj. :slight_smile: