Firmware Nettigo Air Monitor

Próbowałeś jakiś ekstremalnych warunków ? np włączyć nawilżacz powietrza i zasymulować mgłę :slight_smile:

Pracuję nad tym. Tylko nie chce zmienić po prostu tego co jest żeby ściągało nasz firmware, ale pozwolić na wgranie luftdatena lub NAM. Nie każdy chce mieć nasz firmware. No i zeroconf discovery na luftdatenowe, NAMowe, Smogomierzowe, itp. Będzie niebawem, jak tylko ja i python się polubimy bardziej.

Swoją drogą fajnie wyglądają wykresy wilgotności i temperatury w komorze. Widać jak HECA utrzymuje ją w ryzach. Włącza grzałkę na krótką chwilę.

Komora z HECA:
chart (1)
chart (2)

na zewnątrz:
chart (3)
chart (4)

Zastanawiam się czy nie zmniejszyć delty. Żeby te warunki bardzie ustabilizować na jakimś konkretnym poziomie. Niestety kontrolera PID nie da się zrobić na pinie ALERT, no i nieliniowa charakterystyka grzałki PTC wcale nie pomaga.

W tej chwili wygląda to tak:

// temperature set, temperature clear, humidity set, humidity clear
heca.writeAlertHigh(120, 119, 60, 55)

Grzałkę włącza powyżej 60%, wyłącza poniżej 55%. Może jakbym dał 60% i 58% to rozrzut byłby mniejszy. Czas reakcji SHT30 na zmieniające się warunki to kilka sekund. Zrobię testy i wypuszczę update z najbardziej optymalnymi ustawieniami. A docelowo chce mieć to edytowalne z panelu konfiguracyjnego.

Czy w tej wersji firmware jest możliwość ustawienia statycznego adresu IP?

1 Like

Obecnie nie ma takiej możliwości. Jedyne wyjście to ustawienie adresu dla MAC w serwerze DHCP.

Problem w tym, że na routerze, który posiadam (Huawei B715) tego się nie da zrobić :confused:

1 Like

Podobno po aktualizacji FW jest taka możliwość

Ale którego? Bo w NAMF nic takiego nie ma.

W teorii jest to do ogarnięcia. Trzeba by w configu zrobić miejsce na IP, bramę i podsieć.
A dalej to już z górki:

IPAddress ip(192, 168, 1, xx);
IPAddress gateway(192, 168, 1, 1);
IPAddress subnet(255, 255, 255, 0);
WiFi.config(ip, gateway, subnet);

Spróbuję zrobić kilka eksperymentów. Jeżeli faktycznie to będzie działać to dodam do firmware.

Mówię o aktualizacji FW routera…

Właśnie Panie i Panowie. jak to wgrać w nodemcu v3? Jakiego narzędzia używacie?

Na chwilę obecną najprościej chyba korzystając z NodeMCU Flashera:

A binarkę znajdziesz na http://fw.air.nettigo.pl/update/data/

1 Like

Witajcie, wgryzam się w temat…
dwa pytania

• czy da się obsłużyć thingspeak’a ?
  • czy / kiedy będzie PCB 0.3.2 ? czy ew czekać na następne czy zamawiać 0.3.1?

Na chwilę obecną nie.

Nie wiadomo. Na razie 0.3.2 jest w fazie projektowej. Nie ma nawet prototypu. Tak na 99% powinno działać ok, ale nikt jeszcze tego nie sprawdził.

2

Jeszcze dużo wody w Wiśle upłynie zanim trafi do sprzedaży :slight_smile:

Właśnie Panie i Panowie. jak to wgrać w nodemcu v3? Jakiego narzędzia używacie?

na GNU/Linux np. esptool:
esptool -vv -cd nodemcu -cb 57600 -ca 0x00000 -cp /dev/ttyUSB0 -cf ./latest_pl.bin

Podmieniłem adres repozytorium w oryginalnym flasherze Piotra Dobrowolskiego i w ten sposób powstał https://fw.air.nettigo.pl/update/nam-flashing-tool.exe

Oczywiście ściąga inne binarki. Po protokole zeroconf oprócz Luftdatenów wykrywa również NAMy i Smogomierze. Podmieniłem ikonkę, aby łatwo dawało się rozróżnić narzędzia. W dalszej perspektywie postaram się podkraść czyszczenie flasha z narzędzia Smogomierz Tool :slight_smile:

Skompilowałem przy pomocy Arduino IDE. Mam taki warning przy kompilacji:
WARNING: library LiquidCrystal_I2C-1.1.2 claims to run on (avr) architecture(s) and may be incompatible with your current board which runs on (esp8266) architecture(s).

przejmować się ?

Nie wiedziałem, że jest to zgodne z Arduino IDE :slight_smile: Całość jest przeznaczona pod Platforio. A jak działa to bym się nie przejmował.

Działa,

mam pytanie bo nigdzie nie znalazłem odpowiedzi - jaka jest minimalna częstotliwość wysyłania danch do luftdaten?
ustawiłem co 15minut bo wg mnie częściej nie trzeba - i co jakiś czas czujnik znika z mapy. ustawiłem 10minut - to samo.

U mnie 5min i jest ok. Spróbuj dać 5min i sprawdź wtedy. Jesli nie będzie w porządku, trzeba by poszukać problemu gdzie indziej, lub napisać do nich z zapytaniem o co może chodzić, bo może jest jakiś problem u nich

A to jest bardzo dobre pytanie. Nie znam na nie odpowiedzi. Podpytam w LD.

Witam,

Czy firmware Nettigo Air Monitor jest kompatybilne z Domoticzem?
Obecnie moja stacja pogodowa wraz z czujnikiem jakości powietrza pracuje z Wemos D1 mini na firmware ESP Easy Mega i szukam alternatywy, aby móc wysyłać dane do Luftdaten, czy też do aqi.eco.
Obecny mój projekt oparty jest na płytce Nettigo Air Monitor - PCB 0.2.1, ale chciałbym go updatować hardwarowo i softwarowo, stąd moje pytanie.