Dołożenie czujnika ciśnienia do Luftdaten

Cześć, pomyślałem sobie że fajnym dodatkiem byłoby zrobienie z sensora mini stacji pogodowej. Sam teraz zainstalowałem czujnik i częściej sprawdzam na telefonie temperaturę niż PM10 :slight_smile:

czujnik ciśnienia nie jest drogi, pytanie czy skomplikowane jest dołożenie tego by wyświetlała się temperatura, ciśnienie i wilgotność?

pozdrawiam

1 Like

Nie jest to nic skomplikowanego. Polecam Bosch BME280 (temperatura/ciśnienie/wilgorność) lub BMP280 (temperatura/ciśnienie). Oba wspierane są przez domyślny soft.

Podłączenie po magistrali I2C.

Czujnik VCC - NodeMCU 3V3
Czujnik GND - NodeMCU GND
Czujnik SCL - NodeMCU D4
Czujnik SDA - NodeMCU D3

Oczywiście w panelu konfiguracyjnym trzeba włączyć obsługę podłączonego czujnika.

2 Likes

Witam,

Czyli by wyswietlac temp, potrzebuje dodatkowo wlasnie takiego modulu do startowego zestawu?

Dopiero zaczynam, zalezy mi na Pm 2,5 oraz 10, ciesnieniu i temperaturze ( wyswietlanych z czujnika )

Dziekuje za podpowiedz i pozdrawiam

Tak zainwestuj w BME280

Jeżeli chodzi o pomiar ciśnienia soft luftdaten obsługuje:

BMP180 (temperature, air pressure)
BMP280 (temperature, air pressure)
BME280 (temperature, humidity, air pressure)

Dzieki,

Czy możecie poradzić,gdzie w warszawie podjechać i całość kupić

Kupie poskładam wszystko i zobacze :grin:

Pozdrawiam,
Artur

https://nettigo.pl/o_nas
Tutaj, ale widze, ze sprzedaż tylko wysyłkowa

1. Należy dokupić moduł BME280 ale który?
  2. Czy jest to element do lutowania?
  3. Jak podłączyć go do modułu nodeMCU ?
  4. Czy odłącza się moduł DHT22 ?
  5. Które pola się zaznaczyć a które odznacza w konfiguracji ?Screenshot_2018-12-04-19-58-46
  1. BME280 - jest tylko jeden
  2. tak, trzeba dolutować piny
  3. Ja mam to połączone przez płytkę nettigo, mam podłączone oba czujniki naraz - razem z DHT ( polecam zakup płytki i montaż na niej !)
  4. patrz pkt 3
    5, Ten czujnik który podłączyłeś ten zaznaczasz, czyli jeśli podłączysz BME280 to ptaszek przy nim
Różne wartość temperatury i wilgotności  pomiędzy DHT22 a BME280 ?

Dlaczego skąd, zaznaczam że czujnik są umieszczone obok siebieScreenshot_2018-12-12-19-31-45

Różnica temperatur do zaakceptowania, niestety DHT coś szwankują, było to już wspominane na forum

Masz rację. SHT31 z membraną PTFE by tu wymiatał jeżeli chodzi o dokładność. I w tym kierunku chyba będziemy szli z Nettigo Air Monitorem. SHT30 również ma niezłe parametry, ale ma mniejszą dokładność w zakresie 90-100% RH.

Na AliExpress są 2 rodzaje BME280 na 3,3V i 1,8-5 V .

Czy obydwa będą dobrze pracowały?
Mają różną ilość wyjść.

W tym sześcio pinowcu do “naszego” projektu używa się 4 pinów

Czy jest instrukcja jak przylutować moduł czujnik ciśnienia, wilgotności i temperatury Bosch BME280 do płytki PCB – Nettigo Air Monitor – wersja 0.2.1. Mam 6 pinów a piszesz, że używamy 4

Tego się nie przylutowuje do płytki tylko łączysz to kabelkami stykowymi FF
Instrukcja prosta VCC lączysz z 3V3, reszta symboli na płytkach jest identyczna

Kolega irukard opisywał to we wcześniejszym poście.
(Dołożenie czujnika ciśnienia do Luftdaten)
Dwóch ostatnich pinów :CSB i SD0 nie wykorzystujemy.

Próbowałem podłączyć BME280. Prośba o radę co mogło pójść nie tak bo nie mam odczytów. Czy to kwestia złego lutowania (jest prąd między VIN a GND), czy złego podłączenia, czy może za niskie napięcie na łądowarce 5V czy może coś innego? Z góry dziękuję za pomoc.

Pamiętaj, że ten moduł jest na 3.3V a nie na 5V!

Na ostanim zdjęciu ewidentnie widać, że problem jest ze złym lutowaniem. GND i SCL nie są przylutowane wcale a SDA… :stuck_out_tongue: Popraw te luty i powinno być wszystko dobrze.

Ten moduł w wersji z 4 pinami z tego co wiem ma regulator napięcia i obsługuje 5V. A lutowanie… do poprawki. Topnik (kalafonia) Twoim przyjacielem.