Czy można jednocześnie podpiąć wyświetlacz SSD1306 i czujnik BME280?

jako że to mój pierwszy post na forum - witam wszystkich :slight_smile:

projekt czujnika smogu Luftdaten/Nettigo znalazłem gdy bawiąc się HomeAssistantem zacząłem zastanawiać się co by tu jeszcze podpiąć pod system, z akcentem na gadżety DIY - a gdy okazało się, że dodatkowo moje dane pomiarowe mogą się komuś przydać, bez wahania zamówiłem wszystkie klocki na aliexpress [razem z garścią innych drobnych elementów]. całość już skompletowana, działa testowo na razie nie podpięta pod konta, bo chcę wszystko zrobić “na cacy”, by potem nie kombinować ze zmianami konfigu gdy coś dodam/zmienię. tyle tytułem wstępu - teraz konkrety :slight_smile:

jako czujnik temperatury zamiast DHT22 wybrałem BME280 - bo mam tu jeszcze poza temperaturą i wilgotnością dodatkowo ciśnienie. żeby ułatwić sobie odczyty gdy nie mam telefonu pod ręką [i trochę “dla bajeru”] chcę dodać również mały wyświetlacz OLED oparty na SSD1306.

w FAQ widzę, że zarówno BME280, jak i SSD1306 podpinamy pod piny D4 i D3 (GPIO2 i GPIO0). zanim zacznę eksperymenty na żywym organizmie i coś uszkodzę - mogę podpiąć te dwa elementy jednocześnie [równolegle]? czy w tym przypadku jestem raczej skazany na wybór tylko jednego z nich?

z góry dzięki za info - sprawdzałem czy nie ma tego problemu na forum, ale na hasło SSD1306 wyskakuje tylko jeden post, który nic nie mówi o jednoczesnym podłączeniu pod te same piny, więc… :wink:

Tak. Podpinany równolegle. Oba urządzenia działają na I2C. To magistrala adresowana.

dziękuję!
podpięte, działa, nic nie spłonęło :wink:

teraz tylko jeszcze obudowa, rejestracje w serwisach i na taras! :slight_smile:

Nie zapomnij o aqi.eco :slight_smile:

będzie będzie :slight_smile:
i tak chciałem sąsiadom bezpośrednio udostępnić pomiary, więc aqi.eco idealnie się do tego nada :slight_smile:

1 Like