Czujnik smogu w domu (wewnątrz)

W luftdaten przy zgłoszeniu możesz napisać że to indoor i wtedy prawdopodobnie nie trafi na mapę. Ale to tylko moje gdybanie. Odczyty są ręcznie weryfikowane i w moim przypadku na główny odczyt temperatury i wilgotności zostały wzięte wskazania z BME280, bo jak to się wyrazili “ten DHT22 to chyba prawdy nie pokazuje”. Fakt, był w komorze grzewczej :stuck_out_tongue:

Ogólnie w takiej sytuacji lepiej nie dodawać go do luftdaten tylko do aplikacji na komórkę i ewentualnie OpenSenseMap jak sugeruje kolega @mich777.

Tak to te oczyszczacze, na apce możesz sprawdzić stan powietrza w domu, stan filtra i sterować oczyszczaczem

Tak wygląda apka
obraz

1 Like

Cześć. Też mnie interesuje czujnik wewnętrzny - po pierwsze, żeby odpowiednio używać oczyszczacza (bez czujnika), po drugie - żeby móc porównać stan zanieczyszczenia na zewn. i wewn. Czy któraś z wersji ma opcję rozbudowania o dodatkowy czujnik?

Ale co masz dokładnie na myśli ?

Poczytałem forum w międzyczasie i widzę, że na blacie jest już wersja 0.3.1, choć jeszcze nie w sklepie. A na myśli miałem wersję podstawową (KIT-1521) lub 0.2.1(KIT-1590). Ta druga ma opisaną możliwość rozbudowy o dodatkowe czujniki.

Jestem całkowitym elektronicznym lajkonikiem, ale dwóch lewych rąk nie mam, więc będę czekał, aż się pojawi kit w najnowszej wersji i spróbuję go poskładać - mam nadzieję, że również z czujnikiem wewnętrznym.

Szacun za świetny pomysł i rozwijanie go!

Szacuny przyjęte :slight_smile:
0.2.1 i 0.3.1 tak bardzo się nie różnią funkcjonalnie. Mają inną obudowę, 0.3.1 ma wyświetlacz i więcej wyjść. Ogólnie jest to taka platforma pod rozbudowę i dokładanie czego popadnie :slight_smile:

Jeżeli chodzi o obsługę 2 czujników - jest to możliwe, ale mało praktyczne. Głównym kosztem takiego czujnika jest laserowy sensor pyłu. Reszta to około 30% kosztu. Łatwiej jest postawić 2 czujniki, jeden na zewnątrz z grzałeczką, żeby dobrze mierzył, drugi w domu, z wyświetlaczem i bez grzałki.

Dzięki za rozjaśnienie. Choć oczywiście chciałoby się mieć dwa czujniki, jeden wyświetlacz, nie powielać urządzeń :slight_smile: Ale póki co, jeśli najpierw chcę wewnętrzny, to rozumiem, że najlepiej poczekać na 0.3.1. Do wewnątrz ta sama obudowa ma sens?

Czy ma sens… I tak i nie :slight_smile:

Na tak:

• jest i działa dość stabilnie (do tej pory zebrała ponad 3500 pomiarów pod rząd)
  • obudowa jest względnie niezła - ładniejsza od rur kanalizacyjnych :stuck_out_tongue:
  • można wybrać kolor tak aby pasował do wnętrzna: jasna szara, niebieska, czerwona, żółta i być może zielona w przyszłości
  • nic nie lata, wszystko jest solidnie przykręcone
  • ma przezroczysty dekiel przez który widać wyświetlacz
  • może stać w pionie, można przykręcić do ściany
  • zasilanie można doprowadzić od tyłu kablem microUSB lub można wstawić gniazdo na wtyk DC 2.1/5/5 (tę opcję polecam) i dać kabel DC do USB (do ładowarki). Gniazdo będzie solidne i w każdej chwili można kabel odłączyć.

Lekko na nie:

• nie wygląda nadzwyczajnie, mebel czy ozdoba to to nie jest
  • jest hermetyczna, co w domu nie jest potrzebne (ale też bardzo nie przeszkadza)
  • jest to dość duża konstrukcja mimo wszystko, jest w niej sporo “powietrza” i jakby się dobrze postarać to można by zrobić o wiele mniejszy czujnik do wnętrz.
  • wygląda jak bomba, do samolotu Cię z tym nie wpuszczą :slight_smile:

Żeby przystosować 0.3.1 do wnętrza potrzebujesz:

• zamontować na zewnątrz czujnik BME280 lub DHT22, żeby nie łapał ciepła z wnętrza obudowy.
  • na lewej ściance zrobić dziurę 8-9mm na rurkę powietrzną, żeby SDS011 zaciągał powietrze z zewnątrz
  • na prawej ściance zrobić kilka dziurek 5-6 mm aby powietrze z wentylatora mogło swobodnie wylatywać na zewnątrz. będzie to namiastka chłodzenia aktywnego
  • na prawej ściance wstawić gniazdo zasilania (panelowe) lub z tyłu zrobić otwór na kabel microUSB i podpiąć go do płyty głównej i zabezpieczyć trytkami
1 Like

Wystarczy nie rejstrować go na stronie luftdaten, ale oczywiście należy podłaczyć do Wi Fi wtedy będzie na madavi ale nie na mapie.

Przez dodatkowe czujniki, to tu chodzi o pomiar temperatury itp. czy nawet promieniowania.

@irukard Do zastosowań domowych, to aż się prosi o jakaś fajną obudowę z druku 3D.

Z opóźnieniem, ale serdeczne dzięki za pełne info.

W międzyczasie wymyśliłem, jak sobie sprawę jeszcze utrudnić :wink: Oczywiście, żeby było lepiej. I tu do Was pytanie: czy jest taka opcja, żeby wykorzystać ten czujnik jako sterownik bezprzewodowy do oczyszczacza? Akurat mam taki oczyszczacz, który jest świetny, ale ma nie ma własnego miernika, a co za tym idzie, trybu auto, który jednak bardzo pożytecznym jest. Oczyszczacz ma za to pilota, który ma osobne przyciski do każdego stopnia nawiewu, więc kombinuję, że powinno się bez większego problemu podłączyć go, razem z nadajnikiem w podczerwieni, do czujnika.

To raz. A dwa - czy kojarzycie jakiś miernik, który ma większą dokładność? 1 PM albo mniej?

Tak. W CIOP mają taki. Mierzy nano cząstki. Kosztuje ok 400kPLN.

Jasne, całą stację od razu bym wziął:) Myślałem o czymś takim, jak poniżej.

https://pl.aliexpress.com/item/PM2-5-PM10-PM1-0-sensor-dust-Detector-tester-Laser-principle-pm2-5-air-quality-monitor/32813155485.html

https://botland.com.pl/en/air-sensors/10924-dust-air-clean-sensor-pms7003-33v-uart.html

Nie wiem ile to warte, jeśli chodzi o dokładność - nie mogę znaleźć info o typie czujnika, więc i żadnych referencyjnych porównań również.

Jeżeli chcesz koniecznie PM1.0 to Plantower PMS5003 lub Plantower PMS7003. Dwa godne polecenia czujniki.

Uważasz, że pomiar PM1 jest niepotrzebny czy nadmierny?

Zastanawia mnie, dlaczego w przestrzeni publicznej praktycznie nie istnieje temat UFP (ultra-fine particles), czyli PM=<0,1, podczas gdy są one bardzo szkodliwe dla zdrowia, ze względu na przenikalnie do krwi (a zatem np. do mózgu). Wiem, że przyjęto pewne standardy, utrwaliły się PM10 i PM2,5, a o mniejszych cząstkach i związanych z nimi zagrożeniach pisze się bardzo mało. Zrozumiałbym, gdyby urządzenia pomiarowe dla PM1 i UFP były jakoś horrendalnie drogie czy niedostępne, a za tym pomiary na powszechną skalę byłyby bardzo trudne. Ale tak nie jest, a na pewno nie w przypadku PM1, a z UFP stacje państwowe też sobie mogłyby poradzić bez problemu.

A co do mierników PM1 - rozumiem, że np. tym PMS7003 można zastąpić defaultowy SDS011?

Pomiar PM1.0 przy użyciu tej metody to już prawie wróżenie z fusów. Spójrz do specyfikacji czujników i sprawdź dokładność w tym przydziale.

Z tego co się orientuję UFP to już nano cząstki. Są mniejsze niż 0.1 μm czyli 100 nm średnicy. Co za tym idzie są mniejsze niż długość fali światła lasera używanego do detekcji:

• czerwonego: 630-780 nm
  • niebieskiego: 420-490 nm
  • ultrafiolet: poniżej 350 nm

A więc w zasadzie… pozostaje tylko metoda elektrostatyczna. A to już o wiele większe rozmiary, o wiele droższe wróżenie z fusów.

1 Like
  1. prawda Tischnera :slight_smile:

To jak z zastosowaniem tego PMS zamiast SDS? Montażowo da się? Pomiarowo są podobne jeśli chodzi o PM2,5 i PM10?
Mógłbyś podrzucić link do specyfikacji SDSa i PMSa, jesli masz?

Jeszcze takie coś znalazłem - co o tym myślisz? https://www.soselectronic.pl/articles/sensirion/technologiczny-przelom-w-dziedzinie-optycznych-czujnikow-czastek-stalych-2217

Uważam, że dobrze byłoby mieć zmierzone PM1, ale zmierzone nie zgadywane. Bo jak masz dokładność liczenia PM1 grubo poniżej 50%… To przyjmijmy lepiej że PM1 jest jakoś tam proporcjonalny do PM2.5 i wyjdzie na to samo. Żeby w miarę dokładnie mierzyć PM1 trzeba by zbudować detektor taki jak do UFP lub oparty na laserze o jak najkrótszej długości fali. O! już wiem! Laser rentgenowski byłby super :slight_smile: Tyle, że nie wiem czy wolę wdychać PM1 czy traktować rentgenem powietrze, którym oddycham.

Montażowo? Tak na ciepły klej i kable. PMSy nie mają otworów montażowych, więc albo na wcisk, albo na taśmę dwustronną, ciepły klej, itp. Nie mają też możliwości podłączenia rurki, więc muszą być tuż przy boku obudowy jak LookO2 i Airly.

Na chwilę obecną wybraliśmy SDS011, bo łatwo go zintegrować z komorą grzewczą, która dla czujników zewnętrznych w naszym klimacie to konieczność. SPS30 Sensiriona mamy na oku. Jak CIOP przebada, będziemy wiedzieć coś więcej. Niemniej my zamiast na PM1 wolimy się skupić na formaldehydzie, tlenkach azotu i dwutlenku węgla.

Ogólnie na tę chwilę mamy potwierdzenie, że SDS011, PMS5003 i PMS7003 są powtarzalne i skala wróżenia z fusów jest w nich najmniejsza :slight_smile:

Dla mnie idealny czujnik to taki, który:

• mierzy PM10 i PM2.5 bardzo dokładnie i powtarzalnie
  • ma rozmiary max 40x40x20mm
  • ma otwory montażowe
  • ma wyprowadzenia w rastrze 2,54mm
  • komunikuje się po UART lub I2C
  • ma zarówno wejście jak wyjście na króćcu umożliwiającym podłączenie przewodu

Ale takiego jeszcze nie zbudowano. Więc rzeźbimy z tym co mamy. Ale presja ze strony Citizen Science jest duża i producenci ją zauważają. Rozwiązań zintegrowanych też pojawia się coraz więcej. My również testujemy czujniki producentów których nazwy widzimy pierwszy raz na oczy. Szukamy takich perełek. Tanich, dobrych, łatwych w integracji. Uważam że 200-250 zł za gotowe urządzenie to jest cena, która sprawi, że każdy będzie mógł sobie na nie pozwolić. Niestety na chwilę obecną jest to trudne do osiągnięcia.

1 Like

Z tego co rozumiem, to wymagania dot. rurki i komory grzewczej dotyczą czujnika umieszczonego zewnątrz, zgadza się? Wymagania dla wewnątrz są mniejsze, a temat dotyczy właśnie czujnika zanieczyszczenia wewnątrz. Chciałbym taki jak najszybciej zrobić/złożyć.

Dla mnie ważne są:

• pomiar PM2,5, PM10,
  • zależy mi na PM1 (nawet jeśli nie wiadomo jeszcze, czy jest pod tym względem bardzo dokładny i fusy mało czytelne)
  • możliwość podłączenia teraz lub w najbliższej przyszłości nadajnika IR
  • ewentualnie - pomiar formaldehydów - gdyż mój oczyszczacz ma duży filtr chemiczny z węgla aktywowanego i ciekawy jestem jak efektywnie i kiedy on działa,

Chętnie bym użył tego SPS30, ale jak zrozumiałem, oprogramowanie, które jest opracowane jako NAMF, nie będzie z nim kompatybilne. A czy jest kompatybilne dla PMS7003?

I tak konkretnie na koniec. Co kupić? Zestaw 0.2.1 zawiera elementy “zewnętrzne” - niepotrzebne. Czy kolejna wersja będzie niedługo i miałaby większy sens, czy to tylko będzie upgrade softu? A może pomyślelibyście o złożeniu zestawu tylko wewnętrznego? Myślę, że nie jestem jedyny, który by chętnie taki właśnie kupił. Wkoło mnie (mieszkam w Krakowie…) jest sporo stacji, jest też w bezpośrednim sąsiedztwie. No i jednak, wg mnie, świadomość poziomu zanieczyszczenia w mieszkaniu jest bardziej istotna niż tego na zewnątrz - gdzie przebywa się chwilowo, a nie przez większość dnia. Oczywiście, gdybym mieszkał w jakiejś dziurze informacyjnej, to czujnik zewnętrzny również od razu bym montował i udostępniał dane.

Obsługi SPS30 nie ma ani w luftdaten ani w NAM. NAM mechanicznie wspiera tylko SDS011. Oprogramowanie luftdaten i NAMF wspiera bez problemu PMS1003, PMS3003, PMS5003, PMS6003 oraz PMS7003.

Na twoim miejscu wziąłbym płytę NodeMCU V3 + PMS5003 lub PMS7003 i połączył kablami. Obudowę wydrukować na drukarce 3D i tyle. Do tego BME280 jako czujnik temperatury, wilgotności i ciśnienia. Wyświetlacz 2x16 I2C lub 4x20 I2C, ewentualnie OLED na SSD1306. Wszystko z miejsca obsługuje luftdaten i NAMF. Kwestia podłączenia kabli.

My do wnętrz póki co nie planujemy specjalnego zestawu. Mamy na oku gotowca od chińczyka na PMS5003 i BME280 tylko negocjujemy jeszcze otworzenie firmware lub chociaż możliwość dostosowania pod nasze warunki. Ładnie wygląda, ma ekran dotykowy, tylko kurła co z tego jak soft jest do dupy.

Czy można jednocześnie podpiąć wyświetlacz SSD1306 i czujnik BME280?