Czujnik smogu podłączony po LAN?

Dobry wieczór.

Jakiś czas temu zainteresowałem się tematem czujników smogu, pod kątem pomiaru w moim obecnym miejscu zamieszkania, kupiłem cały zestaw (KIT-1521) i czekam aż pojawi się pan listonosz. :wink:

Interesuje mnie jednak pewna konkretna modyfikacja - żeby obok lub najlepiej zamiast modułu wi-fi zastosować moduł LAN - bo tak wolałbym połączyć czujnik z siecią.

Dodatkowym plusem takiego rozwiązania byłoby puszczenie zasilania poprzez PoE, czyli nadal pozostałby jeden przewód, zastanawiam się tylko na jakiej długości dałoby się skutecznie przesłać to potrzebne 5V?

No ale podstawowe pytanie - czy taki moduł w ogóle istnieje? A jeśli tak to gdzie, ile kosztuje i dlaczego tak drogo? :wink:

rozumiem, że kupiłes zestaw od Luftdatena w sensie do budowy czujnika pod luftdaten. No więc, zmartwię Cię, ponieważ pod Wemosa i to nie ważne czy V3 czy D1 mini czy jakikolwiek inny, nie ma dedykowanego modułu lanowego, nie ma bibliotek i na pewno nie ma mowy o zaislaniu POE. Chyba z wiadomych powodów. Można zakupić taki moduł, dedykowany pod arduino za 10-20zł na ali nawet taniej. On działa z tego co wiem na SPI, ale raczej nie obsługuje POE. Nie wiem czy sa pod wemosa biblioteki do lanu, raczej nie, choć możnaby przekompilować te od arduino. Ogólnie bez grubszego dłubania hardwareowego i softwareowego nie obejdzie się. Już łatwiej/taniej byłoby kupic osobno czujnik PMx do tego arduino + ten moduł lanowy i zarezerwować trochę czasu na ogarnięcie tego, by działało

Dziękuję za info. Patrząc na to co by było potrzebne i ile z tym roboty to chyba faktycznie odpuszczę. Nie rozumiem tylko co to za “wiadome powody” dla których miałoby nie pójść po PoE? Bo 5V, czy jak? Bo przecież injectory/splittery są. :slight_smile:

te wiadome powody odnosiły się bardziej do tego, że nie ma dedykowanych modułów lanowych oraz bibliiotek ale i do samego POE. Jakie to powody? Ano takie, że wemos z założenia i jego główna funkcja i w ogóle cel jego powstawnia… to to, że jest to moduł do komunikacji bezprzewodowej via WiFi (niektóre równiez dodatkowo bluetooth). Więc nikomu pewnie nawet do głowy nie przyszło, by w ogóle zastanawiać się nad choćby projektowaniem czegokolwiek - w sensie modułu/bibliotek - do pracy po kablu. Bo to byłoby bez sensu. To tak, jakbyś potrzebował do domu urządzenie do udostępniania neta tylko po kablu (switch) a przymierzał się do zakupu routera bezprzewodowego czy tam AP (bez wyjść LANowych) i kombinował jakby tu dołozyć do niego eRJotki, żeby korzytać z niego przewodowo. :stuck_out_tongue: co do POE - to urządzenie musi przecież obsługiwać zasilanie po skrętce. Przecież nie wystarczy puścić zasilania przez jakiś adapter/injector itp podłączyć do urządzenia i wsio działa. Urządzenie musi obsługiwać taki rodzaj zasilania a zdecydowana większość urządzeń nie ma takiej funkcji.

Pozdrawiam

https://wesp32.com/
Tylko to ESP32 i cena 255 PLN z programatorem. No i trzeba by było poprawnie GPIO poustawiać żeby LAN działało i nie wywaliło dziury po podłączeniu PoE.
Ewentualnie taniej https://nettigo.pl/products/modul-olimex-esp32-poe

Dziękuję ponownie. Tytułem wytłumaczenia - jestem zagorzałym wrogiem podłączania czegokolwiek stacjonarnego via wi-fi - i tak też wszystko w mojej sieci działa - TV, blu-ray, tuner SAT, sprzętowe playery i komputery stacjonarne - po kablu. WLAN jest dla komórek i laptopów. Ludzie się przyzwyczaili że wszystko się da podpiąć po wifi i później jest płacz, bo sieć zapchana i się przycina itd itd… A LAN cały mam na Cat6, z gigabitowymi switchami. :slight_smile:

To oczywiste że nie wystarczy injector żeby po PoE działało - dlatego też wspomniałem o splitterach, które rozpinają to co wcześniej injector spiął.

No ale to już tylko tak bardziej akademicko, bo tworzenie/przerabianie softu (skoro żaden dostępny raczej nie pójdzie plug & play) zdecydowanie przerasta moje możliwości, więc odpuszczam.

Bardzo dziękuję za zaangażowanie. :+1:

W teorii soft luftdaten można odpalić na ESP32. Tak więc można by było użyć moduł:

Sprawa PoE byłaby załatwiona, tylko trzeba dopisać obsługę ethernetu w firmware.

No właśnie, trzeba dopisać, a ja nie potrafię. :frowning:

Ale dziękuję pięknie za pomoc, może komuś bardziej łebskiemu ode mnie się uda. :wink:

To może coś z Raspberry Pi by udało się zrobić albo inne pochodne (banana itp)

LK3.5 od tinycontrol załatwia sprawę, ale troch drożej wychodzi(255zł)+ czujnik PM