Czujnik luftdaten w sytuacji gdy nie mamy WIFI - jednak się da

Możesz wykorzystać też Smartphone i włączyć Hot Spot :wink:
Najtaniej wyjdzie jednak dedykowany moduł GSM na układzie SIM800, który kosztuje grosze i jest o wiele mniejszy :slight_smile:
Chyba, że to wynika z ograniczeń luftdaten.

Smartphone odpada bo urządzenie zostaje tam na rok.

Fakt wyjdzie taniej i mniej miejsca z tym układem… ale z tego co widzę trzeba by to połączyć z obecnym modułem i kombinować w sofcie pewnie żeby przez to dane pchać? Na pewno dla mnie było tajniej wydać 64 pln niż dochodzić jak to zrobić żeby to połączyć i pewnie modyfikować oprogramowanie luftdaten.

Jak wiesz jak to połączyć to napisz please może to nie jest takie trudne i ktoś następny rozwiąże to w ten właśnie sposób.

Na tę chwilę nie znam luftdaten, po prostu nie korzystam, ale skoro jest taki popularny, to w wolnej chwili zerknę z czym to się je (na czym to jest zrobione w ogóle?).
Sama obsługa SIM800 jest prosta (jak się ma bibliotekę), więc polecam ten moduł.
Jednak patent z tym modemem też super pomysł.

Zerknij tutaj https://nettigo.pl/products/zestaw-czesci-do-budowy-czujnika-luftdaten-info są wymienione części elektroniczne.

Na stronie https://luftdaten.info/ widzę tylko binarki.
To projekt zamknięty?

Możesz też wykorzystać Firmware Nettigo Air Monitor, które jest forkiem oprogramowania Luftdatenu.

Pomysł przedni, powiedz tylko jak captcha z aero omijasz ?
Pomyśl o dodaniu grzałki do zestawu

Captcha: jak kupujesz pakiety danych (są tanie) to nie ma captchy.
Grzałka: w tym egzemplarzu właśnie chcemy zrobić badanie jakości bez grzałki i sprawdzenie czy da się zrobić wzory korekcyjne na wilgotność.

pewnie wilgotność i ciśnienie trzeba brać pod uwagę, no i dobry sensor zastosować - niech się mądrzejsi wyowiedzą
Co do pakietów - to w play byla kiedys oferta - kupowałeś 1GB i dopóki go nie wykończyłeś dopóty był ważny i cenę też miał dobrą

https://github.com/opendata-stuttgart na głównej stronie luftadaten obok ikonki mapy jest ikonka githuba.

Podpowiedź: da się. Ale to nadal zgadywanie a nie mierzenie. Smogomierz ponoć ma wzory korekcyjne. Oczywiście dużo zajrzy od dokładności pomiaru RH. W takim wypadku do pomiaru wilgotności trzeba użyć SHT31, a nie badziewnego DHT22 (AM2302). HECA na SHT30 pilnuje wilgotności, utrzymując ją na max 60-65%. Zazwyczaj oznacza to podniesienie temperatury o dosłownie kilka stopni. Ale każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Wadą jest tu cena. No i luftdaten uparcie mierzy mokry kurz jak to nazywają. Wygląda na to że im wyższe wyniki tym lepiej, bo ludzie się wysokich boją. Dla mnie jest to strasznie żenujące i poza jakimkolwiek podejściem naukowym. Branie mgły za smog tylko dlatego że w wodzie rozpuszczają się NOx…

1 Like

Nazwijmy to civic techem. Pobawię się tematem i może uznam, że faktycznie to nie ma sensu. Pewnie to jakoś wtedy opublikuję wraz z danymi i będzie to jakieś podejście pragmatyczno doświadczalne ktoś zrobił i potwierdził, że się nie da - jak to dawniej mówili “wierzę mojemu szkiełku i oku”.

Ja planuje długoterminowe postawienie obok siebie 2 identycznych NAM 0.3.1, z identyczną geometrią, budową, itp.
W jednym po prostu nie podłączę zasilania grzałki i będę miał ładne dane do analizy. Zobaczymy co potrafią magiczne wzory korelacyjne. Wilgotność, temperaturę i ciśnienie będę mierzył BME280 na zewnątrz i SHT30 wewnątrz komory.

Test długoterminowy rozpocznie się wraz z wejściem NAM 0.3.1 do sprzedaży.

Rozważ 2x STH30 do mierzenia wilgotności, mam obawy że BME przekłamuje przy duzej wilgotnosci, nigdy np nie pokazał mi wilgotności 90-95% - nawet podczas mgły

Być może dlatego że obok ma piekarnik w postaci ESP8266 :stuck_out_tongue:

Jeżeli chodzi o dokładność to lepsze jest SHT31. Lepiej się sprawdza w zakresie 90-100 %RH.

Obsługę zewnętrznego czujnika SHT (poza HECA) dodam do NAMF niedługo.

zdecydownie to nie zasluga ESP

A co zrobi taki modem po totalnym rozładowaniu się ? - Wystartuje sam czy nie ?

Niestety nie i to jest ryzyko :frowning: Więc dedykowana płytka była by lepsza tylko nie wiem jak ją złączyć z obecnym układem luftdaten.

KIedy planujesz NAM 0.3.1 wprowadzić do sprzedaży?

Planowałem na koniec stycznia :slight_smile: A realnie, być może w przyszłym tygodniu. Dużo zależy od tego czy przyjdą wyfrezowane obudowy z Kradexa i HECA się skończy montować. Ogólnie jesteśmy na 95,73% zaawansowania, jeżeli chodzi o wprowadzenie tego zestawu do sprzedaży. Kilka ostatnich kwestii zamierzam zamknąć w tym tygodniu/na początku przyszłego.