Cichy Bohater

Problem do rozwiązania:

chcę móc powiadomić policję/straż miejską, że dzieje się coś niedobrego bez zwracania na siebie uwagi w otoczeniu.

Dlaczego taki pomysł?
Jak jadę komunikacją miejską i mam do czynienia z bojowo nastawionymi pasażerami to nie chcę się wychylać:)
Czasem nie chce mi się dzwonić - wygodniej kliknąć.

Jak się złozdieje, wandale dowiedzą, że nigdy nie wiadomo jak i gdzie ktoś ich właśnie zgłasza to powinno trochę ostudzić ich zapał.

Co myślicie o takiej idei?

Pozdrawiam

3 Likes
PROJEKT: Zgłoszenia MPK [Łódź]
PROJEKT: Interwencje Poznań
Szukam zespołu

Ciekawy pomysł. Mi się wstępnie podoba.

Będziesz na spotkaniu w KRK ?

tak jest. A jakie widzisz słabe punkty? Bo te są kluczowe, żeby się do tematu dobrze przygotować.

Pozdrawiam

1 Like

Podobne pomysły/zbliżone w wielu kwestiach już są poruszone

interwnecje poznań - działająca aplikacja tylko nie wyglądająca
http://forum.kodujdlapolski.pl/t/projekt-interwencje-poznan/

coś w podobie dotyczące MPK:
http://forum.kodujdlapolski.pl/t/projekt-zgloszenia-mpk-lodz/

Dyskutując o tych projektach doszliśmy do paru wniosków:

1. powinna być to responsywna strona www, wywołująca lokalizację GPS na smartfonach… - wiadomo łatwiej i szybciej wejść na stronę niż instalować aplikację dedykowaną
  2. ktoś musi być po drugiej stronie i reagować (Policja, SM itd)

ogólnie zasada działania tych aplikcji będzie taka sama, kwestia tylko zmian kategorii zgłoszeń w zależności czy będzie to apka kierowna do MPK czy ogólnie do wszystkich służb.

1 Like

Dzięki za info.

Myślę, że bazując na tych problemach moglibyśmy się zastanowić jak rozwiązać ten problem na skalę krajową. Coś a’la *112, które dopiera po lokalizacji właściwego operatora albo odsyła do połączenia głosowego jeżeli dany operator nie obsługuje zgłoszeń online.

Wtedy można by pójść bardziej w kierunku apki, która mogła by nawet w którymś momencie streamować obraz to operatora, żeby ten mógł oceniać sytuację np podczas wypadku.

Wydaje mi się, że największym wyzwaniem będzie ogarnąć to w taki sposób po stronie backend, żeby służby w ogóle chciały z nami rozmawiać. Ale jeżeli się uda to mogła by być jedna apka dla całego kraju,która pomaga niezalżnie gdzie jesteś. Jedna apka jest szczególnie pożyteczna jeżeli pojadę gdzieś dalej. A im dalej jestem tym bardziej niechętnie ludzie coś zgłoszą bo nie czują się u siebie.

1 Like

Podoba mi się pomysł.

Czy można pójść dalej i dać taką możliwość zgłoszenia przez dzieci przemocy/awantury w domu?

Wręcz koniecznie. To powinno zastępować potrzebę zadzwonienia na 112. W tym przypadku, o którym mówisz taka opcja to jedyna szansa, na to żeby zrobić to po cichu.

Myslę, że ktoś z sąsiadów też prędzej kliknie niż zadzwoni na policję.

1 Like

OK. Pomysł fajny.

Temat jest o tyle ryzykowny że służby Policji/SM są ograniczone zasobami. Chodzi o fakt iż każde zgłoszenie trzeba obsłużyć. Wydaje mi się że Policja może mieć inne wymagania (rejestracja IP/numeru telefonu/itp), inny zestaw informacji wymagają (których im dostarcza operator lub osoba z którą rozmawiają).

Aha - GPS może nie działać wewnątrz pomieszczeń. Ergo będzie problem z lokalizacją.

Z innej strony - dodałbym funkcję “zrób zdjęcie” i na przykład wysyłał foto do Policji gdy ktoś łamie przepisy ruchu drogowego.

Pomysł dobry do “cichego” wzywania Policji.

Świetnie mi się podoba temat streamingu z wypadku - to jest super pomysł !! i to wydaje mi się unikalny na skalę światową.

Pomysł ma mega potencjał.

@jakubgornicki Czy wiesz może czy na spotkaniu będzie ktoś z Policji lub SM ?

Tutaj bardziej uderzamy w operator 112 niż samą policję/SM.

Z tego co tu piszą:

To nie jest tak rygorystycznie. A np mają problem jak kilka osób zgłasza to samo. A taka apka (backend) mogłaby rozwiązać problem widząc, żeby nie pushować o takim samym wydarzeniu w promieniu np 50 metrów w przeciągu kwadransa.

Problem z GPS brzmi poważnie. Trzeba by dłużej pomyśleć jak to rozwiązać.

Z łamaniem przepisów ruchy bym uważał - nikomu nie życzę zostania wrogiem publicznym w PL:)

Streaming rozwiązałby problem opisany w linku powyżej, że świadek wypadku musi opisać co się stało żeby operator mógł właściwie zareagować.

Takie rozwiązanie mogłoby też pomóc ogarnać pomoc medyczną zanim przyjedzie karetka. Jedna osoba filmuje druga realizuje komendy podawane przez lekarza przez głośnik telefonu.

Podoba mi się ten pomysł.
Jeśli chodzi o GPS, to na pewno takich problemów będzie więcej, zawsze jest. I nie wszystkie uda się rozwiązać. Ale w takich przypadkach system będzie miał po prostu ograniczoną funkcjonalność. Np GPS tylko jako pomocny dodatek - przecież adres można podać równie dobrze wpisując w treści komunikatu.
Będziemy raczej potrzebować pomocy i wiedzy proceduralno-prawnej w tym zakresie - np jakie zobowiązania przyjmuje na siebie osoba zgłaszająca problem (czy jest to anonimowe, czy musi potem chodzić po sądach i komisariatach, etc), jakie są procedury Policji w takim zakresie - jak już wspomniał @MWW
Aplikacja przydatna. Np chętnie widziałbym takie narzędzie do raportowania piractwa drogowego.

1 Like

To od razu podzielę się swoją wiedzą (“z życia”).

Policja i inne służby ma prawo automatycznie i bez pytania nagrywać rozmowy zgłaszane na numery alarmowe (997, 998, 999). Policja ma prawo (i korzysta z niego) dostać automatycznie sporo informacji o nadawcy - numer telefonu, operatora, lokalizację. Te informacje przesyła operator (telefonu, komórki).

Zgłaszający może odmówić podania swoich danych osobowych (w niektórych przypadkach - nigdy nie zgłaszałem morderstwa czy innego przestępstwa ściganego z urzędu - wtedy to nawet jakbym nie podał to by mnie znaleźli po tych danych które są powyżej), wiem że w przypadkach typu “wyprzedzanie na podwójnej ciągłej” policjant pytał czy chcę podać swoje dane i chcę zeznawać w sądzie - mogłem odmówić.

1 Like

Też mi się wydaje, że dane to nie problem. Przez telefon można też podać nie prawdę więc apka/tel - nie widzę różnicy.

Co do piractwa drogowego to apka nie zmierzy prędkości, a to chyba podstawa, żeby ktokolwiek brał jakieś zgłoszenie na poważnie. Inna sprawa, ze złym prakowaniem:) Dawanie cynku straży miejskiej na źle zaparkowane samochody to była by świetna sprawa jak pokazje akcja Karny K. za złe parkowanie. SM mogła by się prowizją od mandatów dzielić :grin:

Nie wiem jak Wam, ale wydaje mi się, że ten projekt można podzielić na 2 zespoły. Jeden od backend i współpracy ze służbami, drugi od warstwy kontaktu z użytkownikem; apka, www.

1 Like

wrzucam feedback od użytkowników odnośnie appki Interwencje, która jest dostępna w Poznaniu

Wesprzyjcie Cichego Bohatera Like na Facebook:)
Link do prezentacji: https://www.dropbox.com/s/amabqq9jgy4s9wm/Cichy%20Bohater.pptx

Stworzyłem pierwszą wersję dokumentacji do projektu technicznego. Założenie jest ambitne - aplikacja klienta powinna radzić sobie z dowolnym typem zgłoszeń, aby dało się ją łatwo rozwijać. Na ten moment z całym projektem skupimy się na Straży Miejskiej (chyba, że ktoś ma gotowy case na innego partnera, np Fundację Dzieci Niczyje, o której jedna z koleżanek wspominała).

Możecie swobodnie edytować i komentować - mam nadzieję, że wspólnie wypracujemy model, dzięki któremu Cichy Bohater będzie naprawdę pomocny niezależnie od problemu:)

Dla niewtajemniczonych w arkana techniczne uspokoję, że takie podejście nie oznacza, że projekt utonie bo jest za skomplikowany. Wymgany będzie tylko inny tok myślenia programistycznego, które zaowocują dużą elastycznością aplikacji co pozwoli łatwo dołączać bardziej chętne organizacje bez konieczności przepisywania aplikacji.

Kilka pytań i spostrzeżeń:

• Czy aplikacja będzie mogła działać niezależnie od regionu?
  • Czy podobne systemy/aplikacje istnieją gdzie indziej, w innych krajach? Warto by zrobić rozeznanie co komu wszyło (bądź nie i dlaczego).
  • Zacznijmy od zdefiniowania co będzie się w tej aplikacji robić. Po spojrzeniu do specyfikacji nie mogę oprzeć wrażeniu, że powstają mechanizmy (fragmenty kodu, API, formularze, menu), które wspierają… co właściwie? Jakie moje czynności? Jakie konteksty? Skąd wiadomo, że potrzebne w ogóle będą formularze, menu itd.? Może wystarczy jeden czerwony guzik? :slight_smile: Proponuję rozwinąć myśl przewodnią - powiadamianie o zagrożeniach w sposób wygodny dla zgłaszającego. Czy tym zgłaszającym ma być osoba w bezpośrednim zagrożeniu czy świadek? Co to znaczy komfortowo zgłaszać problem - czy tylko potajemnie? Z tego typu definicji uda się stworzyć zgrubne scenariusze postępowania i modelowe profile potencjalnych użytkowników. Z tego z kolei zaczną już wynikać kolejne funkcjonalności.
  • Szczegóły zgłaszanego problemu są niezwykle istotne (w typie kto-ilu, gdzie, kiedy itp.); miałem okazję uczestniczyć w kilku szkoleniach ze strażakami oraz ratownikami medycznymi - wszyscy podkreślali jakie to ważne. Dane osobowe zgłaszającego nie zawsze są potrzebne/ważne (to też wynika ze strony 112.gov.pl); dzwoniłem parę razy na 112 i nikt mnie o personalia nie wypytywał. Minimalny komplet informacji dotyczących zdarzenia - w zależności od typu - da się na pewno zdefiniować (wymaga pewnie konsultacji ze służbami czy organizacjami). Wtedy nie będzie sytuacji takich jak w Poznaniu, że SM odmawia interwencji ze względu na niekompletne dane.
  • Pytanie - ile szczegółów będzie mógł ustawić sam system bez przymuszania ludzi do nadmiernego ,klikania’’, ,pukania’’. Czy będzie mógł w przybliżeniu sam określić lokalizację, może nawet środek lokomocji (w ruchu szybko, to może samochód albo autobus, jak znana trasa to może numer autobusu można spróbować zawęzić?)
  • Opinie poznańskiego systemu wskazują, że albo nie działa aplikacja tak jak powinna, albo ludzie nie wiedzą co dokładnie mogą z jej pomocą zrobić (szkoda, że tak mało komentarzy jest w Google Play, może na jakimś forum lokalnym więcej ciekawych opinii można znaleźć). IMO wygląda na to, że są tam braki w komunikacji po obu stronach (nie w sensie jakichśtam JSON-ów, a najzwyklejszej w świecie informacji strawnej dla człowieka).
  • Informowanie zgłaszającego o statusie jest bardzo ważne. Muszę wiedzieć czy moje zgłoszenie jest przyjęte, utknęło w kolejce, czy odrzucone. Czy rozpatrzone będzie za tydzień czy dzień bo takie są procedury działania informowanej służby. Inaczej użytkownicy będą mieli wrażenie wołania do księżyca.
  • Nie można pokładać wiele wiary w GPS, ilu użytkowników wyłącza to by oszczędzić baterię? Namierzanie pozycji w świeżo włączonym odbiorniku może zająć sporo czasu. GPS może też być mało wiarygodny gdy koś jest w ruchu (komunikacja miejska samochód).
  • Z pomysłów na funkcjonalność. Robienie fotografii jak tajne to w 100% - można umożliwić pstrykanie tak by na ekranie nie było widać, że aparat jest włączony (taki stealth mode)
2 Likes

czy ta usługa nie jest czymś podobnym?

@Bartek_Lewandow - nie jest. W przypadku cichego bohatera mówimy o problemach wymagających szybkiej interwencji (gównie łamanie prawa). Np 2 kliki mają Cię dzielić od poinformowania Straży Miejskiej o rozrabiającym pijaku w tramwaju.

@WojtekA - odpiszę Ci wieczorem

1 Like

Wydaje mi się że tutaj brakuje skupienia się na istocie problemu. Jeżeli dwa kliki - to dwa kliki i nic poza tym.

Jak dla mnie istota jest innego rodzaju.

Mianowicie mamy różne typy zagrożeń. Pomijając pożary i zagrożenia środowiskowe (straż pożarna) to dwie najistotniejsze rzeczy to wezwanie pomocy (przemoc, zagrożenie bezpieczeństwa) oraz ratunek (pogotowie). I tutaj następuje zasadnicza różnica - mianowicie przemoc ma być rejestrowana “cicho” natomiast ratunek ma być realizowany “szybko i dokładnie”. Czyli na przykład ma umożliwiać podgląd Live - co jest na przykład ważne bo zdalnie ratownik może pomóc wykonać masaż serca. Albo ocenić stan wypadku i liczbę pojazdów potrzebnych do pomocy.

Zgadzam się że projekt nie ma szans bez wyraźnego porozumienia ze służbami.

Od siebie dodam jeszcze doświadczenie z korporacji taxi - taksówkarze narzekają że pijani klienci wzywają taksówkę i powodują że taxi przyjeżdża na próżno. To też jest ważne issue.

Pozdrawiam,
MWW

• Takie jest założenie. Aplikacja mobilna pobiera z serwera informacje o dostępnych możliwościach zgłaszania dla aktualnej lokalizacji. Z tej samej apki mogę wysłac zgłoszenie w Krakowie, Wawie i Gdańsku i zawsze trafi do właściwych służb
  • w USA coś jest. Ale trzeba by zrobić mocniejszy research
  • przykładowe scenariusze: jadę tramwajem i podpita grupka zaczyna się awanturować. Klikam że chcę to zgłosić do mpk-> podaje numer tramwaju i MPK dostaje info o rozrubie.
    Scenario 2: widzę źle zaparkowany samochód, otwieram apkę, robię fotkę i wysyłam do SM.
    Scenario 3: widze w zimie bezdomnego, który odpoczywa na chodniku. 3 kliki i SM dostaje jego namiar z geolokalizacją.
    Sama apka mobilna ma pobierać schematy z serwera. Dlatego na tym etapie bardziej skupiamy się na tym jak to skutecznie zrobić niż nad kreowaniem schematów. To szło jak burza w trakcie hachhathonu. Co ważne schematy będa dopiero wtedy sensowne jak zaczniemy dostawać wytyczne od służb. Co jest w trakcie opracowywania.
    -> to będzie definiowane dla każdej służby/lokalizacji z poziomu CMS
  • biorąc pod uwagę doświadczenia z poznańskiego systemu będziemy cisnąć, żeby ścieżki były zawsze jak naj krótsze i żeby wymagano jak najmniej danych
  • chyba na początek trzeba będzie na ślepo zawsze pisać, że zgłoszenie przyjęte
  • tylko geeki manipulują przy telefonach żeby oszczędzac. sporo ludzi chodzi z ciągle włączonym wifi:) Dla powiadomien w komunikacji miejskiej konieczne będzie podawanie numeru. Bo 2 autobusy moga się właśnie mijać i nie wiadomo w którą stronę ktoś jedzie. Chyba, że gps będzie przesyłał drogą w trakcie zgłaszania a nie tylko punkt
  • to chyba nie możliwe ze względu na to, że apka aparatu jest zewnętrzna zupełnie

Jesteś w stanie przygotować flow nie samych zgłoszeń - bo to drugi etap, ale systemu który pozwoli dodawać nowe organizacje, obszary tych organizacji i pozwalać im pracować? Na razie bez skupiania się na konkretnych przypadkach. Im bardziej cały system będzie elastyczny tym łatwiej będzie przekonywać kolejne służby/organizacje