Carpool w czasie pandemii

W Łomiankach już przed pandemią mieliśmy pomysł by wypromować Carpooling wśród mieszkańców, miała to być recepta na korki w dojeździe do Warszawy, jednak z uwagi na istnienie komercyjnych aplikacji i chęć skupienia się na transporcie zbiorowym odłożyliśmy w czasie stworzenie miejskiej aplikacji do organizacji wspólnych przejazdów.

W wyniku pandemii przepustowość komunikacji zbiorowej się drastycznie zmniejszy, a ludzie będą woleli własne auta jako bezpieczniejszą alternatywę. Grozi nam totalne zakorkowanie jeśli wszyscy przesiądą się do aut.

Organizacja wspólne przejazdów ze stałymi partnerami, których mieszkańcy sami ocenią i wybiorą, może pomóc w odciążeniu całego systemu transportu, zmniejszy liczbę aut i czas oczekiwania na autobus który jeszcze ma wolne miejsca.

Czy ktoś z was badał temat lub zna gotowe rozwiązanie które pozwoli na bezpłatną organizację wspólnych przejazdów? Ew. czy znacie zespół lub firmę, która ma doświadczenie w temacie i mogłaby pomóc naszemu miastu zbudować aplikację open source za stosunkowo nieduże pieniądze?

1 Like

Pomysł ciekawy, może więcej społeczności byłoby zainteresowanych.
Mógłbym spróbować coś takiego wdrożyć u siebie.

Niestety nie znam gotowych rozwiązań - mogę pomóc z implementacją.

Podwarszawska gmina Izabelin planowała uruchomienie takiego systemu, robiłem analizę istniejących rozwiązań. Postaram się odgrzebać ten dokument i podesłać.

Tworzenie tak dużych rozwiązań IT samodzielnie jest trudne i przerasta możliwości finansowe jednej małej gminy. Lepiej byłoby założyć konsorcjum gmin, które sfinansowałyby aplikację / pozyskały środki i zrobiły lokalne implementacje ogólnodostępnego kodu.
Odsyłam tu do historii rozwoju USOSa i Międzyuniwersyteckiego Centrum Informatyzacji:

powołanego w celu tworzenia, utrzymywania i rozwijania systemów informatycznych wspierających zarządzanie uczelnią, serwisowania systemów informatycznych, szkolenia uczelnianych administratorów systemów informatycznych oraz koordynowania wydzielonych zadań z zakresu informatyzacji uczelni.

Załóżmy Międzygminne Centrum Otwartej Informatyzacji - konsorcjum gmin, które wspólnie tworzą otwartoźródłowe narzędzia ICT wspierające pracę administracji publicznej. Pole do popisu jest ogromne.

1 Like