BME280 zawyża pomiar ?

Masz najprawdopodobniej rację że się zepsuł - wilgotność nie pokazuje wyżej niż 80% od jakiegoś czasu mimo że mgła i deszcze ostatnio, a jeszcze pod koniec sierpnia dochodził do ponad 90%.

Przeszukując anglojęzyczne fora jest wiele przypadków że BME odmawia współpracy stosunkowo szybko, oraz to że zawyża pomiary.

Ciekawa informacja znaleziona tutaj:
https://makezine.com/projects/bees-sensors-monitor-hive-health/
gdzie BME zawinięty jest w taśmie teflonowej - ma to mu przedłużyć żywotność.

Sam zastawiam się nad zabezpieczeniem go jakimś lakierem - mimo iż schowany jest w osłonie radiacyjnej.

SHT31 mógłbym uzyć ale nie ma go do wyboru w konfiguracji :slight_smile:

zamówiłem nowy czujnik, nawet 2 na zapas :slight_smile:
pozdrawiam

W BME najdokładniejszy jest barometr :slight_smile:
Opiekuję się na chwilę obecną 13 czujnikami i w 3 już BME siadł w dokładnie taki sposób - zawyża temp

swój wymieniłem - teraz jest zawinięty w taśmę PTFE:
obraz

może dłużej pożyje.

Nie wejdzie tam woda i nie narobi bałaganu ?

obraz

nie powinna.
uprzedzę pytanie - wilgotność nadal dobrze pokazuje :slight_smile:

Odkopię trochę temat.
Czy ktoś zauważył też u siebie by pomiary z bme280 były ~2 stopnie za wysokie?
Problem podobny do opisywanego tu:

Ale to już powinno być załatane w naszym fw?
Czy raczej uszkodzony układ?

aliexpresowe BME pokazują bzdury temperaturowe, kup BME w nettigo to możesz liczyć na normalne dane
A … 2 stopnie różnicy to norma dla tych czujników niestety. U mnie zdarzały się różnice ok 5 stopni ( zamówione na ali )

No właśnie wszystko złożone z KITa z nettigo, ładnie odizolowane od obudowy i ściany…
Może jak czasu będzie więcej to podmienie na inną sztukę albo doczekamy się zestawów z:

Wydaje mi sie że problemem BME280 są podróbki z Chin, gdzie na ali mozna klupic za 3 zł czuujnik z płytką. Sam czujnik kupiony od pewnego dostawcy przy ilości 10000 sztuk kosztuje okolo 8 zł, wiec te na ali ni emoga byc oryginalne.

Mój BME280 cały czas pokazuje wilgotność 100%. Na pewno nie jest to prawidłowe wskazanie. Oryginalny z Nettigo.

U mie był ten sam problem. Wymiana na nowy go rozwiązuje. Koszty nie są bardzo wysokie, na ali za 8zł w PL można znaleść do 20zł. Zaczął tak wskazywać po roku na polu. Obecnie po leżakowaniu w domu parę dni - pokazuje już poprawnie.

Mój zepsuty identycznie się zachowywał - wilgotność 100%.

Wymieniłem w październiku na zapas z ALI - do dziś jest ok.
przypomnę że teraz jest zawinięty w taśmę PTFE:
obraz

Dodam, że w tym samym miejscu tuż obok mam drugi DHT22 dla porównania - i wyniki różnią się nie więcej niż 0.1C.

A u mnie zmiany. Poszedłem po bandzie i zafundowałem swojemu BME280 kąpiel w 50% roztworze alkoholu izopropylowrgo a następnie 15 minut wygrzewania w 110stC. Oczywiście liczyłem się z tym, że to może być koniec tego czujnika ale wygląda na to, że jakby się “odetkał” i od wczoraj pokazuje prawidłowe wartości. Dzisiaj jest bardzo wilgotne powietrze ale i tak wartość pływa w okolicy 90 kilku % a nie jest zablokowana na stałe na 100% jak to miało miejsce dotychczas. Wczoraj pokazywał 60% I mniej więcej tyle było.

1 polubienie

Muszę wypróbować ten sposób z kąpielą w IPA. Ale poczekam z tym na awarię kolejnego :stuck_out_tongue: Choć mam nadzieję, że nie nastąpi

Mój BME 280 nigdy nie pokazał więcej niż 89% pomimo że 3 dni padał deszcz. Obudowa NAM 3

I tak BME jest lepszy niż DHT :slight_smile:

SHT35 można kupić za 16 PLN, można wytrzymać :slight_smile:

To poproszę o SHT35-DIS-F na gotowej płytce. Jak będą po 16 zł to wezmę z 200 szt. A jak będą ok, to następne 500 :slight_smile: Mogę dopłacić drugie tyle jak na płytce będzie jeszcze BMP390L.

Cena 16 PLN dotyczy SHT 35 B. Wersja z filtrem (SHT35-DIS_F) kosztuje 25 PLN netto za 10 sztuk - chyba też niezbyt wiele. Nie rozumiem, co Pan ma na myśli pisząc “OK” - sugeruję zapoznać się ze specyfikacją i ocenić, czy są “OK”. Proszę się zdecydować, czy chodzi Panu o cenę elementu, czy cenę elementu umieszczonego na płytce, być może z dodatkowymi komponentami? Porównywanie nieporównywalnego zwykle nie prowadzi do rozsądnych wniosków.

Są OK :stuck_out_tongue:

Pracuję z nimi codziennie od kilku miesięcy. Duet SHT35-DIS-F i BMP390L to naprawdę fajny zespół i bardzo solidny cyfrowy punkt odniesienia.

Wracając do tematu czy BME280 zawyża pomiar. Większość chińskich modułów, które testowaliśmy z przez nas importowanych partii mieści się bardzo ładnie w specyfikacji.

screenshot-ifx-nettigo-pl-3003-d-gNmP1cMz-nettigo-playground-1608063337045

Od czasu do czasu zdarzają się czarne owce (a wypadku listopadowego wykresu pomarańczowe), które odstają od stada. W tym samym czasie mają wzorową zbieżność w wilgotności i ciśnieniu. Jest to coś co można by prostym offsetem załatwić. Ale wymagałoby to termicznego testowania absolutnie wszystkich czujników jakie przechodzą przez nasze ręce, a to przy cenie detalicznej na poziomie 20 zł brutto jest niewykonalne.