BME280 zawyża pomiar ?

Czy zauważacie że BME zawyża pomiar temperatury?

Mam go w osłonie radiacyjnej ok 30-40cm wystawionego za barierką balkonu. w tej chwili pokazuje ok 18C, gdy inny analogowy ok 13C i inny cyfrowy z drugiej strony domu też 13C.

Mam go podpiętego na ok 1m skrętce (obudowa na ścianie).
Czy tak długi odcinek może mu przeszkadzać? ew co zrobić by to zniewlować?

BME280 komunikuje się po I2C. To transmisja cyfrowa, więc nie wpływa ona na pomiar. Możliwe że masz uszkodzony czujnik. Ja w takich wypadkach porównuje ze sobą kilka różnych czujników. Zazwyczaj doskonałym punktem odniesienia jest SHT31 lub jeżeli kogoś stać to SHT35 :slight_smile: SHT31 jest już diabelsko precyzyjny (jak na nasze podwórkowe standardy), a SHT35 to po prostu mistrzostwo świata.

Masz najprawdopodobniej rację że się zepsuł - wilgotność nie pokazuje wyżej niż 80% od jakiegoś czasu mimo że mgła i deszcze ostatnio, a jeszcze pod koniec sierpnia dochodził do ponad 90%.

Przeszukując anglojęzyczne fora jest wiele przypadków że BME odmawia współpracy stosunkowo szybko, oraz to że zawyża pomiary.

Ciekawa informacja znaleziona tutaj:
https://makezine.com/projects/bees-sensors-monitor-hive-health/
gdzie BME zawinięty jest w taśmie teflonowej - ma to mu przedłużyć żywotność.

Sam zastawiam się nad zabezpieczeniem go jakimś lakierem - mimo iż schowany jest w osłonie radiacyjnej.

SHT31 mógłbym uzyć ale nie ma go do wyboru w konfiguracji :slight_smile:

zamówiłem nowy czujnik, nawet 2 na zapas :slight_smile:
pozdrawiam

W BME najdokładniejszy jest barometr :slight_smile:
Opiekuję się na chwilę obecną 13 czujnikami i w 3 już BME siadł w dokładnie taki sposób - zawyża temp

swój wymieniłem - teraz jest zawinięty w taśmę PTFE:
obraz

może dłużej pożyje.

Nie wejdzie tam woda i nie narobi bałaganu ?

obraz

nie powinna.
uprzedzę pytanie - wilgotność nadal dobrze pokazuje :slight_smile: