Autonomiczne zasilanie czujnika smogu

Temat poświęcony skalowaniu do Polski obywatelskich czujników smogu luftdaten.info od OK Lab Stuttgart (Code for Germany).

Witajcie,

Czy zastanawialiście się nad rozbudową takiego czujnika o “samozasilanie” dołożenia opcji solar + (opcjonalnie wiatrak) + akku? Jeżeli jest takie rozwiązanie to proszę o linki (szukałem nie znalazłem).

Czy można przy okazji takiej stacji robić pomiar radiacji i obsłużyć jednym tym samym modułem ESP8266?

http://radioactiveathome.org/pl/

Zależy mi na zbudowaniu jak najmniejszego urządzenia (stacji pogodowej) o niezależnym (własnym) zasilaniu do pozyskiwania z otoczenia podstawowych informacji i dzielenia się w sieci:

Temperatura, wiatr, wilgoć, czystość powietrza, radiacja

To oczywiście chciałbym wizualizować:

1. smartphonie/tablecie
  2. na dedykowanym ekranie w mieszkaniu w oparciu o ESP8266 (ten już zasilany normalnie 5V lub 230V)

Więcej parametrów chyba nie potrzeba :wink:

Proszę o wsparcie / krytykę :wink:

Pozdrawiam Marek.

Pomiar promieniowania jonizującego jest w planie Nettigo Air Monitor. Jeżeli nic się nie zmieni pojawi się w gałęzi 0.4. Do tego jeszcze potrzeba nam około 2-3 miesięcy.

Co do autonomicznego zasilania. Jest to możliwe, ale ze względów praktycznych raczej bez grzałki. Ta ciągnie 200-250 mA cały czas, więc nie to przystosowane do pracy na baterii. Sam czujnik, to już mniejszy problem. 2 ogniwa 18650 o pojemności 3400mAh, do tego odpowiednia przetwornica step down, obwód ładowania z ogniw słonecznych. Magii tu nie ma za wiele.

Można się pokusić i oprócz wifi całość wyposażyć w radio LoRa, LTE-NB lub standardowe GSM 2G GPRS. Wtedy można by to postawić w szczerym polu :slight_smile:

1 Like

Hejka, dzięki za odpowiedź,
wybaczcie że tak długo nie odpisywałem.

To ja się piszę na testowanie gałęzi 0.4 :wink:

Od tego czasu dużo się zmieniło. Po pierwsze pomiar promieniowania jonizującego planowany jest do wersji 0.3 jako rozszerzenie zamiast LCD.
Po drugie dzięki HECA zmniejszyliśmy drastycznie pobór prądu, więc zasilanie z power banku jest jak najbardziej realne.

Hejak,

Jaka szybka opdpowiedź :wink:
Ok to super dzięki za info, zdaje się że widziałem płytkę 0.3.1. Rozumiem że to to?

Tak. Ale już powstaje 0.3.2. Różni je głównie złącze EXT. W 0.3.1 to zwykle złącze kołkowe, a w 0.3.2 jest IDC16. Czyli łatwiej będzie można podłączyć wymagające rozszerzenia. Co prawda tuba Geigera Millera wymagająca nie jest więc dużej różnicy tu nie ma. Ale obecna topologia luftdaten zmusza nas do użycia dodatkowego mikro kontrolera do pomiarów i komunikacji.

Ok, to wstrzymuje się z zamówieniem do czasu pojawienia się 0.3.2 :slight_smile:
Będzie to można kupić w jednym kicie?

To może potrwać. Ale docelowo kit 0.3.1 przejdzie płynnie w 0.3.2 jak płyty główne będą przetestowane. Podejrzewam, że zajmie to z 1,5 miesiąca… Testy, testy, testy… Ja bym nie czekał, tym bardziej, że przeróbka z 0.3.1 to w zasadzie podmiana płyty głównej (PCB, wemos, złącza). Jeżeli posiadasz stację rozlutowniczą, to Wemosa można przelutować do nowej (ja tak robię w testowych płytkach).

A co się zmienia z 0.3.1 do 0.3.2 to napisałem w https://air.nettigo.pl/baza-wiedzy/nam-changelog-03/
Funkcjonalnie: wygodniejszy montaż i podłączanie czujników. Wizualnie: nowy kształt i wesołe cząsteczki PM :slight_smile:

Schemat praktycznie się nie zmienił. Złącze EXT to naturalne następstwo tego, że mamy więcej miejsca, więc wyprowadziłem wszystkie (nawet te używane) sygnały z Wemos D1 mini. Wymaga to testowania, bo może się okazać, że wprowadzają dodatkowe zakłócenia i zamiast być lepiej, będzie “jak zwykle” :slight_smile:

Hej,

Czy pojawił się już jakiś czujnik zasilany na panel słoneczny? :slight_smile:

Nie zauważyłem aby pojawił się tzw. gotowy zestaw. Natomiast, można samemu do czujnika dodać zasilanie solarne, lecz wiąże się to z dodatkowymi kosztami i to można by powiedzieć - dużymi. Trzeba by zakupić panel, taki by miał wydajność 1A przy 12V do tego regulator i przede wszystkim akumulator. Koszt jest zależny od podzespołów i może wynieść od nawet około 150zł w górę. Do tego trzeba posiadać jakąś minimalną wiedzę z zakresu elektroniki by wiedzieć jak to złożyć, lub zakupić kompletny zestaw z instrukcją. Dochodzą do tego sprawy takie jak: zamontowanie panelu w miesjcu gdzie nasłonecznienie będzie wystarczające i tak dalej i tak dalej.