Autonomiczne zasilanie czujnika smogu

Pomiar promieniowania jonizującego jest w planie Nettigo Air Monitor. Jeżeli nic się nie zmieni pojawi się w gałęzi 0.4. Do tego jeszcze potrzeba nam około 2-3 miesięcy.

Co do autonomicznego zasilania. Jest to możliwe, ale ze względów praktycznych raczej bez grzałki. Ta ciągnie 200-250 mA cały czas, więc nie to przystosowane do pracy na baterii. Sam czujnik, to już mniejszy problem. 2 ogniwa 18650 o pojemności 3400mAh, do tego odpowiednia przetwornica step down, obwód ładowania z ogniw słonecznych. Magii tu nie ma za wiele.

Można się pokusić i oprócz wifi całość wyposażyć w radio LoRa, LTE-NB lub standardowe GSM 2G GPRS. Wtedy można by to postawić w szczerym polu :slight_smile:

1 Like

Hejka, dzięki za odpowiedź,
wybaczcie że tak długo nie odpisywałem.

To ja się piszę na testowanie gałęzi 0.4 :wink:

Od tego czasu dużo się zmieniło. Po pierwsze pomiar promieniowania jonizującego planowany jest do wersji 0.3 jako rozszerzenie zamiast LCD.
Po drugie dzięki HECA zmniejszyliśmy drastycznie pobór prądu, więc zasilanie z power banku jest jak najbardziej realne.

Hejak,

Jaka szybka opdpowiedź :wink:
Ok to super dzięki za info, zdaje się że widziałem płytkę 0.3.1. Rozumiem że to to?

Tak. Ale już powstaje 0.3.2. Różni je głównie złącze EXT. W 0.3.1 to zwykle złącze kołkowe, a w 0.3.2 jest IDC16. Czyli łatwiej będzie można podłączyć wymagające rozszerzenia. Co prawda tuba Geigera Millera wymagająca nie jest więc dużej różnicy tu nie ma. Ale obecna topologia luftdaten zmusza nas do użycia dodatkowego mikro kontrolera do pomiarów i komunikacji.

Ok, to wstrzymuje się z zamówieniem do czasu pojawienia się 0.3.2 :slight_smile:
Będzie to można kupić w jednym kicie?

To może potrwać. Ale docelowo kit 0.3.1 przejdzie płynnie w 0.3.2 jak płyty główne będą przetestowane. Podejrzewam, że zajmie to z 1,5 miesiąca… Testy, testy, testy… Ja bym nie czekał, tym bardziej, że przeróbka z 0.3.1 to w zasadzie podmiana płyty głównej (PCB, wemos, złącza). Jeżeli posiadasz stację rozlutowniczą, to Wemosa można przelutować do nowej (ja tak robię w testowych płytkach).

A co się zmienia z 0.3.1 do 0.3.2 to napisałem w https://air.nettigo.pl/baza-wiedzy/nam-changelog-03/
Funkcjonalnie: wygodniejszy montaż i podłączanie czujników. Wizualnie: nowy kształt i wesołe cząsteczki PM :slight_smile:

Schemat praktycznie się nie zmienił. Złącze EXT to naturalne następstwo tego, że mamy więcej miejsca, więc wyprowadziłem wszystkie (nawet te używane) sygnały z Wemos D1 mini. Wymaga to testowania, bo może się okazać, że wprowadzają dodatkowe zakłócenia i zamiast być lepiej, będzie “jak zwykle” :slight_smile:

Hej,

Czy pojawił się już jakiś czujnik zasilany na panel słoneczny? :slight_smile:

Nie zauważyłem aby pojawił się tzw. gotowy zestaw. Natomiast, można samemu do czujnika dodać zasilanie solarne, lecz wiąże się to z dodatkowymi kosztami i to można by powiedzieć - dużymi. Trzeba by zakupić panel, taki by miał wydajność 1A przy 12V do tego regulator i przede wszystkim akumulator. Koszt jest zależny od podzespołów i może wynieść od nawet około 150zł w górę. Do tego trzeba posiadać jakąś minimalną wiedzę z zakresu elektroniki by wiedzieć jak to złożyć, lub zakupić kompletny zestaw z instrukcją. Dochodzą do tego sprawy takie jak: zamontowanie panelu w miesjcu gdzie nasłonecznienie będzie wystarczające i tak dalej i tak dalej.

1 Like

Hej, bardzo dziękuję za informację!

150 zł mnie nie odstrasza zupełnie i chętnie dowiem się więcej. Zainteresowały mnie montowane czasem na latarniach czy światłach ulicznych panele razem z małym wiatrakiem.

Jeśli chcesz to instalować na latarni czy światłach - należy też pamiętać i dostępie do sieci ( modem itd )

My eksperymentujemy z nowymi bramkami do TTN. Technologia LoRaWAN do takich celów jest o wiele lepsza niż WiFi czy GSM. Mniej prądu, brak opłat abonamentowych, zasięg liczony w kilometrach.

1 Like

Pochwal się wynikami

Pochwalę się jak będę miał czym. Na chwilę obecną testy LoRaWAN opierają się na gotowych płytkach:

Plus do tego pęk kabli, SDS011 i BME280. Stos LoRaWAN realizujemy przez LMIC. Wolałbym to oddelegowane do jakiegoś układu jak RN2483 czy RHF76-052C. Odległość komunikacji zależy już od tego jak usytuowana jest bramka LoRaWAN. Ale z reguły jest to kilka kilometrów. Polityka Fair Use The Things Network pozwala na transmisję co 3-5 minut. Jak będziemy mieć gotowe rozwiązanie poprosimy @Tomek o integrację do AQI.ECO. Luftdaten już takową powinien mieć, chociaż się tym za wiele nie chwali.

Co do zasilania autonomicznego czujnika smogu nam w labie na stole kilka konstrukcji gotowych paneli fotowoltaicznych z wyjściem USB. Ich wydajność jest wystarczająca aby naładować powerbank. Problem w tym, że większość powerbanków na rynku nie jest przystosowana do jednoczesnego ładowania i pobierania prądu. Ponadto mają mechanizmy automatycznego wyłączania przy niskim poborze prądu. Da się to dość łatwo obejść budując własną konstrukcję. Postaram się w najbliższym czasie sprawdzić jak wyglądałoby dodanie takiego zasilania jako rozszerzenia do NAM 0.3.

Kolejnym problemem jaki widzę jest zima. Mało słońca, śnieg pokrywający panele, konieczność stosowania dużo droższych ogniw LiFePO4. Cała idea bezobsługowości i niezawodności takiego systemu umiera w okresie kiedy jest najbardziej potrzebny.

1 Like

Czujnik obsługujący LoRaWAN coraz bliżej. W międzyczasie rozwiązaliśmy problem słabej infrastruktury LoRaWAN w Poslce. W końcu mamy coś dobrego, taniego, prostego w montażu i obsłudze.

Specjalnie na użytek czujników smogowych i The Things Network, po kilku miesiącach testów, wprowadziliśmy do sprzedaży bramki LoRaWAN. Sprzęt w klasie profesjonalnej za mniej więcej połowę ceny takiego przemysłowego Kerlinka (~400 EUR vs ~1000 EUR netto). No i nie trzeba doktoratu mieć, aby ją skonfigurować, bo wszystko można wyklikać przez wygodny panel www dostępny z każdego miejsca na świecie.

W każdym razie zrobiłem dość konkretny opis bramki, więc zapraszam do lektury:

Czy można zbudować bramkę zewnętrzną taniej? Oczywiście, że tak. Można zaoszczędzić kilka stówek kosztem własnej pracy i czasu. Ale nam zależało na czymś co się ładnie skaluje. I tu MatchX był najrozsądniejszym wyborem.

MikroTik wypuścił ostatnio bramki LoRa:

1 Like

Super wiadomość! Kupię i przetestuję.

Wygląda obiecująco. Na wiosnę będę wiedział czy jest ok czy nie.

Powracając do tematu głównego: znalazłem implementację autonomicznego miernika tutaj:

Kurcze… Ten Mikro Tik nie ma GPS’a. Teoretycznie ma gniazdo mini SIM ale nigdzie nie widać czy ma modem wbudowany. Więc tak średnio fajnie. Kupię, przetestuję, porównam z MatchX. Ten MikroTik jest kuszący. Cena o połowę niższa. Fajna antena 6.5dBi.

Pytanie jak z zarządzaniem. MatchX ma integrację z platformą do zarządzania i możliwość używania go w prywatnej sieci na dzień dobry. Na potrzeby TTN nie jest to potrzebne, ale przy prywatnych wdrożeniach robi już ogromną różnicę.

@irukard Chyba jeszcze nie trafił ten produkt do Polski. Jako niszowy może być tylko na zamówienie. Mogę podpytać swoich dystrybutorów (sprzęt MikroTika kupuję na co dzień, bo pracuję w firmie ISP).